Istnieje forma przemocy, która w ostatnich czasach wzrosła aż o 40%. Pojawia się zwłaszcza u młodzieży i wykorzystuje telefon komórkowy jako mechanizm inwigilacji, dominacji i przemocy psychicznej. Jak uniknąć cyberkontroli? Jakie wytyczne edukacyjne i prewencyjne moglibyśmy wprowadzić, aby zmniejszyć wpływ tej niepokojącej rzeczywistości?
Prawda jest taka, że mamy do czynienia ze stosunkowo nowym zjawiskiem, w którym potrzebna jest jednomyślna współpraca dużej części podmiotów społecznych. W tym oczywiście rodziny i szkoły.
Cyberprzemoc stosowana również u młodych par pokazuje nam po raz kolejny, jak nadużycia zakorzeniają się w naszym społeczeństwie, znajdując miejsce w jakiejkolwiek formie komunikacji lub relacji między ludźmi. Dlatego tak ważne staje się dziś, aby wiedzieć jak uniknąć cyberkontroli.
Nowe technologie są dzisiaj kolejnym mechanizmem do sprawowania dominacji nad drugim człowiekiem. Problem polega na tym, że badania przeprowadzone w ostatnich latach pokazują, że przemoc psychiczna występuje aż u 9 na 10 młodych par. Przynajmniej na to wskazuje w swojej książce Dating Violence: Przemoc i narzeczeństwo opublikowanej w 2015 roku.
Na przykład nastolatki nadal uważają za słuszne bardzo szkodliwe mity, postrzegając zazdrość jako jednoznaczny znak miłości. Również to, że partner ma prawo do przekraczania granic prywatności i intymności w związku z korzystaniem z telefonów komórkowych. Wszystko to sprawia, że scenariusz jest równie problematyczny, co niepokojący.
4 sposoby, aby uniknąć cyberkontroli
“Z kim rozmawiasz? Kim jest ten / ta, która jest na zdjęciu? Pozwól, że przeczytam twoje wiadomości. Podaj mi hasła do swoich sieci społecznościowych. Usuń to, co wrzuciłeś na Instagram, bo mi się to nie podoba… ».
Unikanie cyberkontroli jest bardziej skomplikowane, niż nam się wydaje, ze względu na pewien uderzający fakt. Jedna trzecia młodych ludzi uważa za nieuniknione lub akceptowalne pojawienie się tego rodzaju zachowań w związku.
Cyberpsychologia, ten nowy kierunek studiów, który analizuje relacje między ludźmi a nowymi technologiami, zwraca obecnie uwagę na jeden jasny aspekt. Cyberprzemoc wobec partnera jest już najczęstszym rodzajem nadużyć w związkach nastolatków.
Wydaje się, że wzrosła pobłażliwość i tolerancja dla tego typu zachowań, z których nie wszystkie wiążą się z przemocą psychiczną.
Tak więc, gdy ten rodzaj zastraszania utrwala się z biegiem czasu, szkody są druzgocące. Ofiara wykazuje poważne problemy na wszystkich poziomach: społecznym, emocjonalnym a także fizycznym… Duża część tych nastolatków jest jednak całkowicie poddana wyobrażeniom o romantycznej miłości.
Schemat ten w wielu przypadkach uzasadnia zachowania dominacji zarówno w umyśle ofiary jak i prześladowcy. Idea, że bycie parą nie pozostawia miejsca na prywatność, intymność, a tym bardziej na indywidualność wciąż pokutuje wśród młodych.
Kontrola sprawowana nad telefonem jednak się na tym nie kończy, ponieważ dominacja rozciąga swoje macki na dowolny obszar życia drugiej osoby.
Jakie zasady powinni więc wziąć pod uwagę nasi młodzi ludzie, aby uniknąć cyberkontroli? Przeanalizujmy to.
1. Miłość nie polega na kontrolowaniu, ale na zaufaniu
Młodzież musi przeformułować wiele schematów, które nierozerwalnie wiąże z relacją w związku. Szkoły i instytuty muszą opracować programy edukacyjne, na podstawie których wyjaśni się, na jakich podstawach buduje się zdrową, wzbogacającą i normalną miłość.
Musimy wyrugować schematy, takie jak ten, że bycie parą daje nam licencję na kontrolowanie drugiej strony.
Dlatego nasi młodzi ludzie i nastolatki muszą zrozumieć od najmłodszych lat, że bycie parą oznacza umiejętność ufania drugiej osobie. Wszystkie formy kontroli to represje i źródło cierpienia. Żadne z nich nie jest dopuszczalne w zdrowym związku.
2. Korzystanie z mojego telefonu jest tylko moim prawem
Jeśli chcemy uniknąć cyberkontroli, nie udostępniając jej środków. Nie podawajmy partnerowi naszych haseł. Ani wielka miłość do kogoś ani bycie kochanym nie usprawiedliwia bezwarunkowego korzystania z naszego telefonu komórkowego.
Nasz ukochany/ukochana nie ma więc prawa czytać naszych rozmów na WhatsApp ani prosić nas o zablokowanie niektórych osób lub usunięcie niektórych postów.
Telefon komórkowy i to, co z nim robimy na co dzień, to tylko i wyłącznie nasza sprawa. To prywatny, intymny i osobisty przedmiot i dlatego nie oddajemy go w cudze ręce. Nawet jeśli te ręce należą do naszej najbliższej osoby.
3. Jak uniknąć cyberkontroli? Jeśli sprawia ona, że czujesz się źle, to nie jest miłość
Żądanie odpowiedzi w ciągu dwóch sekund. Wpadanie we wściekłość i obrażanie cię, gdy widzi, że jesteś online i nie rozmawiasz z nim lub z nią.
Traktowanie cię z pogardą lub wyśmiewanie się z tego zdjęcia, które zamieściłeś na Instagramie. Zabranianie ci rozmów z pewnymi ludźmi. Żądanie, abyś oddał mu swój telefon zawsze, gdy o to poprosi. Pytanie co chwilę, gdzie jesteś i co robisz w danym momencie...
Jeśli chcemy uniknąć cyberkontroli, musimy zacząć od prostej zasady trzech zależności: jeśli sprawia, że czujesz się źle, to nie jest miłość, jeśli cię nie szanuje, to cię nie kocha.
4. Wszystko może się zmienić na lepsze: nie wahaj się prosić o pomoc
Zwróciliśmy na to uwagę na początku tego wpisu. Wiele nastolatków normalizuje przemoc psychiczną i cyberprzemoc. Przyjmują za pewnik, że te praktyki dominacji i oczerniania są normalne w relacji emocjonalnej i dlatego mogą one trwać miesiące bez żadnej próby zmiany.
Tolerowanie takiego traktowania, a tym bardziej niemożność zrozumienia, że to, co się z nimi dzieje, to przemoc, często utrudnia im proszenie o pomoc.
Najbliższe środowisko musi więc być w stanie wykryć sygnały alarmujące. Rodzina, szkoła, grupa przyjaciół… Wychowanie w zdrowych relacjach i umiejętność rozpoznawania zachowań przemocy psychicznej to coś, czego nasze dzieci i młodzież powinny nauczyć się jak najszybciej.
W ten sposób będą mogli wykryć tę patologię, której są ofiarą oni sami lub ich przyjaciele.
Podobnie, i co nie mniej ważne, muszą również pamiętać, że mogą wyjść z tej bolesnej sytuacji. Wszystko może się zmienić na lepsze, wszystko można rozwiązać. Wystarczy poprosić o pomoc osobę dorosłą. Jedynym sposobem, aby uniknąć cyberkontroli jest edukacja i współpraca.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Borrajo E, Gámez-Guadix M, Calvete E. Cyber Dating Abuse: Prevalence, Context, and Relationship with Offline Dating Aggression. Psychological Reports. 2015;116(2):565-585. doi:10.2466/21.16.PR0.116k22w4
- Muñoz, Riva, Marina (2015). Violencia en el noviazgo: realidad y prevención. (Pirámide)
- Wiederhold, Brenda. (2014). The Role of Psychology in Enhancing Cybersecurity. Cyberpsychology, behavior and social networking. 17. 131-2. 10.1089/cyber.2014.1502.