Jak psychicznie przygotować się do operacji?

Najlepszym sposobem mentalnego przygotowania się do zabiegu jest dbanie o swoje ciało, praca nad emocjami i napełnianie się pozytywnymi bodźcami. To znacznie ułatwi cały proces.
Jak psychicznie przygotować się do operacji?

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2022

Operacja to niezwykłe i potencjalnie stresujące wydarzenie, do którego trzeba się przygotować psychicznie. W końcu każda interwencja chirurgiczna prawie zawsze wiąże się z pewnym stopniem niepewności. Różni się to w zależności od rodzaju zabiegu, ryzyka, sytuacji lub stosowanych strategii radzenia sobie. Jak psychicznie przygotować się do operacji?

Nie jest zaskakujące, że większość ludzi odczuwa lęk przed jakąkolwiek interwencją tego typu. Chociaż nie da się całkowicie wyeliminować lęku, można go znacznie zmniejszyć i lepiej sobie z nim radzić. Dlatego tak ważne jest, aby psychicznie przygotować się do operacji.

Nie musisz tak naprawdę robić nic skomplikowanego. Wystarczy przed zabiegiem zastosować zdrowe procedury i pewne techniki relaksacyjne, które mogą być naprawdę przydatne. Dowiedzmy się więc, jak do tego podejść.

Tylko lekarz i dramaturg cieszą się rzadkim przywilejem kolekcjonowania dyskomfortu, który nam dają”.

-Santiago Ramon y Cajal-

Zacznij od swojego ciała

Umysł i ciało tworzą razem niepodzielną całość. Mówiąc o mentalnym przygotowaniu Cię do operacji, zaczniemy od Twojego ciała. Jeśli lekarz na to pozwala, nie rezygnuj z aktywności fizycznej w dniach poprzedzających operację. Fakt, że Twoje ciało jest przyzwyczajone do reagowania na pewien stres fizyczny, może naprawdę pomóc w powrocie do zdrowia.

Z tych samych powodów powinieneś również zadbać o swoją dietę. Wyeliminuj tłuszcze i zmniejsz spożycie mąki i cukru. Skoncentruj swoją dietę na białkach, owocach i warzywach. Zwiększ spożycie pokarmów zawierających żelazo, takich jak wątróbka, rośliny strączkowe, mięso i tofu. Upewnij się również, że spożywasz dużo witaminy C, na przykład pijąc naturalne soki. Najlepiej, jeśli pomoże Ci w tym dietetyk.

Kobieta pijąca sok pomarańczowy
Zanim mentalnie przygotujesz się do operacji, ważne jest, aby Twoje ciało było gotowe. W tym celu najlepiej porozmawiać z lekarzem.

Jak psychicznie przygotować się do operacji: emocje

Jednym z istotnych aspektów przygotowania do operacji jest spotkanie z lekarzem i rozwianie wszelkich wątpliwości, jakie możesz mieć. Staraj się nie pomijać żadnych pytań i nie zadowalaj się odpowiedziami, które są niejasne lub których nie rozumiesz. Bycie dobrze poinformowanym o procedurze pomoże Ci zwiększyć poczucie kontroli.

Jest to również dobry czas na ćwiczenie technik relaksacyjnych. Możesz zacząć od podstawowej kontroli oddechu, ćwiczyć jogę lub po prostu wybrać się na spokojny spacer. Odwiedź także tereny zielone, ponieważ przebywanie w naturze jest uspokajające.

Najbardziej relaksująca piosenka na świecie

Muzyka odgrywa decydującą rolę w naszym samopoczuciu emocjonalnym i relaksacji, jak wskazuje wiele badań. University of Pennsylvania (USA) przeprowadził na ten temat badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie BMJ Journal.

157 pacjentom dano możliwość otrzymania uspokajającego midazolamu lub wysłuchania piosenki Weightless brytyjskiego zespołu Marconi Union, podczas gdy część ich ciała została znieczulona. W obu przypadkach ich poziom niepokoju zmniejszył się w takim samym stopniu, z tą zaletą, że słuchacze piosenki nie musieli brać leków.

Trzy zdrowe praktyki

Innym sposobem mentalnego przygotowania się do operacji jest wykonanie trzech prostych praktyk relaksacyjnych. Mogą być stosowane przed, w trakcie lub po zabiegu. Pierwszą z nich jest medytacja oddechu. Polega na robieniu głębokich wdechów i wydechów, skupiając umysł wyłącznie na przepływie powietrza.

Drugi to skan ciała. Polega na przeglądaniu ciała lub jego części, skupiając się wyłącznie na wykrywaniu doznań, które występują w konkretnym miejscu. Nie ma potrzeby ich oceniać ani próbować ich interpretować. Chodzi tylko o to, by je wykrywać i dostrzegać.

Trzecia to medytacja lęku i strachu. Polega na skoncentrowaniu się, podczas powolnego oddychania, na emocjach niepokoju i strachu. Spróbuj zidentyfikować, jak się manifestują, nie próbując z nimi walczyć. Celem jest zaakceptowanie tych emocji jako naturalnej części tego procesu i nauczenie się, jak spokojnie obserwować swój niepokój.

Kobieta z zamkniętymi oczami
Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne pomagają przywrócić równowagę emocjonalną i złagodzić stres.

Przygotuj wszystko z wyprzedzeniem

Postaraj się mieć wszystko gotowe na dzień przed operacją, zwłaszcza jeśli będziesz potrzebować specjalnej opieki podczas rekonwalescencji. Oprócz blokowania napięcia, które może być generowane przez pojawienie się pewnych nieprzewidzianych wydarzeń, przygotowanie mentalne działa na Ciebie tak, jakbyś już zaczynał proces zdrowienia. Bycie przygotowanym ma pozytywny wpływ na Twój stan umysłu.

Ustal, kto pójdzie z Tobą na zabieg, jak dotrzesz do kliniki, jakie ubrania weźmiesz ze sobą, co musisz zabrać. Zastanów się, kto później Cię odbierze i w jaki sposób musisz poustawiać rzeczy w swoim domu tak, abyś czuł się komfortowo po powrocie.

Jest to moment pełen napięcia i dlatego nie jest wskazane podejmowanie ważnych decyzji, które nie są w tej chwili konieczne. To też nie czas na eksperymenty. Załóż okulary ochronne: takie, w których wiesz, że będziesz chroniony.

Zawsze warto psychicznie przygotować się do operacji. Wtedy wszystko przebiega sprawniej. Poprzytulaj osoby, które kochasz, zaakceptuj ich uczucia i uwierz, że Twoja operacja przyczyni się do poprawy Twojego samopoczucia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cordero-Ponce, M., Romero-Sánchez, I. M., López-Barea, J., & Martínez-Ramos, P. (2008). Abordaje del paciente en unidad de cirugía mayor ambulatoria. Enfermería clínica, 18(3), 156-160.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.