Jak postępować z ludźmi, którzy myślą, że zawsze mają rację

Masz dość walenia głową w ścianę? Kłótnia nigdy nie jest przyjemna, zwłaszcza gdy robisz to z osobą, która nie chce słuchać. Tutaj pomożemy Ci uporać się z tego typu konfliktem.

Mężczyzna kłócący się z żoną, przedstawiający ludzi, którzy myślą, że zawsze mają rację.

Dyskusja lub kłótnia z kimś, kto myśli, że zawsze ma rację, jest wyczerpująca. Stanie pod ścianą nie jest przyjemne dla nikogo, tym bardziej, gdy ściana odpowiada i mówi, żebyś nie był tak defensywny. Dzisiaj chcemy dać Ci kilka wskazówek, jak postępować z ludźmi, którzy uważają, że zawsze mają rację.

Wszystko to kwestia inteligencji emocjonalnej. Kiedy osoba uparcie trzyma się swojej prawd, nie słuchając drugiej osoby, najprawdopodobniej brakuje jej niezbędnego zmysłu, aby określić, co czują inni. Ma słabo rozwiniętą inteligencję emocjonalną.

Inteligencja emocjonalna

Brak inteligencji emocjonalnej nie usprawiedliwia zachowania “wszystkowiedzącego człowieka”, ale rzuca trochę światła na ten temat. Marta Krajniak, psycholożka z Fairleigh Dickinson University (USA) twierdzi, że osoby, które mają tendencję do nadmiernej kontroli nad swoim otoczeniem, mają większe trudności w dostosowaniu swojego zachowania do pewnych osób.

Krajniak twierdzi, że niska inteligencja emocjonalna może być jednym z powodów, dla których tego typu ludzie nie są w stanie uznać racji innych.

Mózg osoby łączącej się z sercem

Jak radzić sobie z ludźmi, którzy myślą, że zawsze mają rację

Relacje międzyludzkie charakteryzują się płynnością, przez co są trudne do zakwalifikowania. Biorąc pod uwagę tę cechę, przedstawimy Ci szereg strategii, które powinny pomóc Ci w radzeniu sobie z tymi, którzy uważają, że zawsze mają rację.

1. Nie sugeruj, że ktoś cierpi na zaburzenie osobowości

To prawda, że niektóre z tych zachowań są typowe dla pewnych zaburzeń osobowości, ale nie musi to oznaczać, że osoba, z którą rozmawiasz, cierpi na jedno z nich. Nie próbuj więc ich diagnozować. Nawet jeśli rzeczywiście mają jakieś zaburzenie, najgorsze, co możesz zrobić, to zwrócić na to uwagę.

2. Pamiętaj, że mają słabo rozwiniętą inteligencję emocjonalną

Jak wspomnieliśmy wcześniej, takie sytuacje są zwykle spowodowane niską inteligencją emocjonalną. Nie chcemy przez to sugerować, że ich zachowanie jest uzasadnione. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to popisać się własną inteligencją emocjonalną w nadziei, że uda Ci się nią podzielić z drugą stroną.

3. Nie denerwuj się

Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić w takich sytuacjach, jest zdenerwowanie się lub zezłoszczenie na osobę, która się z Tobą kłóci – nawet jeśli będzie to Twój pierwszy impuls. Musisz walczyć ze swoimi uczuciami, aby atmosfera dyskusji nie stała się jeszcze trudniejsza. Po raz kolejny musisz zademonstrować swoją inteligencję emocjonalną i zobaczyć, czy jakaś jej część do nich nie dociera.

4. Weź pod uwagę, że możesz się mylić

Te wskazówki nie oznaczają, że nie powinieneś zatrzymać się na chwilę i zastanowić, czy rzeczywiście masz rację. W końcu dyskusja nie powinna polegać na “pokonaniu” drugiej osoby, ale na możliwości wycofania się lub przyjęcia bardziej rozważnej pozycji, gdy jest to konieczne.

Może w pewnym momencie byłeś osobą, która się myliła. Jeśli tak, będziesz wiedział, że nie ma nic gorszego niż wdanie się w nieprzyjemną kłótnię, a następnie uświadomienie sobie, że nie miałeś racji.

5. Uważaj na sposób komunikowania się

Komunikacja to podstawa życia. Jest to jeszcze bardziej istotne w tego typu konfliktach, ponieważ razem z drugą osobą jesteście zmuszeni dzielić pewną przestrzeń, zwłaszcza jeśli jesteście przyjaciółmi lub krewnymi. W takich przypadkach najlepiej jest być chętnym do słuchania i interakcji. Zdziwisz się, ile razy faktycznie możesz się z nimi zgodzić.

mężczyzna rozmawia z partnerką

Jak widać, tego typu konflikty są zwykle ściśle związane z inteligencją emocjonalną. Brak tej umiejętności stanowi przeszkodę w słuchaniu. Ludzie, którzy myślą, że zawsze mają rację, nie są w stanie zrozumieć, co w tej chwili czujesz.

Inteligencja emocjonalna jest przyczyną i może być jednocześnie rozwiązaniem takich nieprzyjemnych sytuacji. Jeśli zademonstrujesz swoją inteligencję emocjonalną w kłótniach, nie padniesz ofiarą trudnego zachowania drugiej strony. Co ważniejsze, możesz być w stanie przyciągnąć ich do swojego pola empatii i zrozumienia.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bermúdez, María Paz, & Teva Álvarez, I., & Sánchez, Ana (2003). Análisis de la relaciónentre inteligencia emocional,estabilidad emocionaly bienestar psicológico. Universitas Psychologica, 2(1),27-32.[fecha de Consulta 16 de Diciembre de 2021]. ISSN: 1657-9267. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=64720105
  • Krajniak, Marta & Pievsky, Michelle & Eisen, Andrew & McGrath, Robert. (2017). The relationship between personality disorder traits, emotional intelligence, and college adjustment. Journal of Clinical Psychology. 74. 10.1002/jclp.22572.
  • Parodi ÚBeda, A., Belmonte Lillo, V., Ferrándiz García, C., & Ruiz Melero, M. J. (2017). La relación entre la inteligencia emocional y la personalidad en estudiantes de educación secundaria. International Journal of Developmental and Educational Psychology. Revista INFAD de Psicología., 2(1), 137. https://doi.org/10.17060/ijodaep.2017.n1.v2.926
Scroll to Top