Jak posiadanie pieniędzy wpływa na ludzi

Pieniądze, jako symbol statusu, stawiają ludzi w mniej lub bardziej uprzywilejowanych sytuacjach. Pozycje te mogą wpływać na postawy, takie jak empatia, solidarność i szacunek dla innych.

Kobieta trzymająca pieniądze, przedstawiająca wpływ posiadania pieniędzy na nas

W dzisiejszych czasach nierówności społeczne rosną, a w ostatnich latach wzrósł odsetek ludności zagrożonej ubóstwem. Z drugiej strony dziesięć procent ludzi na świecie posiada ponad 70 procent globalnego bogactwa. Bycie po jednej lub drugiej stronie medalu może mieć wpływ na Twoje zdrowie, jakość życia i możliwości. Może nawet zmienić Twoją osobowość. Dzisiaj wyjaśnimy, jak posiadanie pieniędzy wpływa na ludzi.

Zwykle między bogatymi i biednymi ludźmi widoczne są wyraźne różnice. Ich postawy, zachowania, wizje życia, a przede wszystkim nierówności, są w istotny sposób odmienne. Wydaje się, że status zapewniany przez pieniądze modyfikuje nie tylko możliwości materialne, ale także procesy psychologiczne. Fakt ten został potwierdzony różnymi badaniami.

człowiek patrząc na pieniądze
Posiadanie pieniędzy sprzyja brakowi empatii i dominacji, a także niewrażliwości na nierównoścę.

Skutki posiadania pieniędzy

Niektóre z najbardziej istotnych wniosków pochodzą z serii badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski (USA). W eksperymencie Monopoly poproszono kilka par ochotników o zagranie w tę słynną grę, podczas gdy badacze obserwowali ich zachowanie.

Od samego początku panowały między nimi nierówne i niesprawiedliwe warunki. Losowo jednemu z graczy przydzielono szereg korzyści i przywilejów, takich jak podwójny rzut kostką, podwojenie pieniędzy i więcej pieniędzy za każdą wygraną.

Można by się spodziewać, że w tej sytuacji uprzywilejowany gracz poczuje się niekomfortowo i będzie starał się w jakiś sposób pomóc przeciwnikowi i przywrócić pewną równowagę. W końcu uczestnicy wiedzieli, że ich przewaga była całkowicie przypadkowa. Stało się jednak odwrotnie. W ciągu kilku minut od rozpoczęcia gry uprzywilejowani gracze zaczęli dominować, a także okazywać brak szacunku i sympatii.

Zaczęli również wykazywać więcej sygnałów dominacji i siły poprzez swoje postawy i język ciała. Na przykład obnosili się ze swoim bogactwem, mocno uderzali pionkami w szachownicę i zabierali większą część przekąsek, które były przeznaczone dla wszystkich uczestników gry. Ponadto zaczęli okazywać brak szacunku i arogancję wobec swoich przeciwników.

Jednak tym, co najbardziej zaskoczyło badaczy, było to, że pod koniec gry, zapytani o zwycięstwo, całą zasługę przypisali sobie. Podkreślili swoją wiedzę, strategię i dobrą pracę, a zignorowali wyraźną przewagę, jaką mieli.

Posiadanie pieniędzy znieczula nas na nierówności

Powyższe wyniki wyraźnie pokazują, że ludzie mający pieniądze często uważają, że zasługują na nie bardziej niż ci, którzy ich nie mają. Osadzając się w tej rzekomej merytokracji, stają się bardziej niewrażliwi na nierówności społeczne.

Z drugiej strony inne badanie wykazało, że przypisywanie ubóstwa czynnikom sytuacyjnym (biorąc pod uwagę niekorzystną sytuację osób biedniejszych) powoduje, że jesteśmy mniej tolerancyjni wobec nierówności i bardziej skłonni do poszukiwania równowagi społecznej.

Dalsze badania miały na celu wzmocnienie świadomości uprzywilejowanych uczestników na temat wad ich partnerów. Pomogło im to wzmocnić ich atrybucje sytuacyjne poprzez różne ćwiczenia. Ich poparcie dla nierówności w krótkim i długim okresie zostało zmniejszone.

Pieniądze wpływają na odżywianie i zdrowie

Inny sposób, w jaki posiadanie pieniędzy wpływa na nas, jest związany z naszym zdrowiem fizycznym. Stwierdzono, że status społeczny może być związany z wyższym spożyciem kalorii, a tym samym zwiększoną wagą.

W eksperymencie Monopoly, po zakończeniu gry, uczestnikom zaproponowano obiad w formie bufetu. Zauważono, że przegrani spożywali znacznie więcej kalorii niż zwycięzcy. Wydawało się, że pośredniczy w tym ich zwiększony stres i zmniejszone poczucie dumy i siły z powodu ich słabych wyników w grze.

Przekładając to na prawdziwe życie, wyjaśniałoby to, dlaczego w niższych warstwach społecznych jest zwykle więcej osób z nadwagą.

Pieniądze zwiększają nieetyczne zachowania

Oprócz wszystkich powyższych, posiadanie pieniędzy wydaje się mieć negatywny wpływ na nasze postawy i zachowania etyczne. Znacznie je zmniejsza.

Badania wykazały, że bogatsi ludzie częściej kłamią w negocjacjach, oszukują dla zysku i podejmują nieetyczne decyzje. Częściej też łamią przepisy podczas jazdy.

Mężczyzna przekazujący pieniądze innemu pod stołem
Posiadanie większej ilości pieniędzy wiąże się z korupcją i nieetycznym zachowaniem.

Znaczenie bycia świadomym wpływu pieniędzy

Chociaż wcześniejsze ustalenia nie są rozstrzygające i nie można ich uogólniać, z pewnością powinny skłaniać do refleksji. Sugerują, że często nie jesteśmy świadomi sytuacji, w której znajduje się wiele osób.

Nie musimy być milionerami, aby być ofiarami tego rodzaju uprzedzeń, w których uważamy, że zasługujemy na wszystko, co mamy, i wykazujemy niewrażliwość wobec tych, którzy mają mniej. Przy odpowiedniej refleksji można skorygować tę tendencję poznawczą i stać się bardziej świadomym niesprawiedliwości i nierówności. Z tego powodu zawsze powinieneś starać się być empatyczny i nigdy nie tracić z oczu przywilejów, które masz.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Instituto Nacional de Estadística (INE) (2021) Encuesta de Condiciones de Vida (ECV). Año 2020. Disponible en: https://www.ine.es/prensa/ecv_2020.pdf
  • Cardel, M. I., Johnson, S. L., Beck, J., Dhurandhar, E., Keita, A. D., Tomczik, A. C., … & Allison, D. B. (2016). The effects of experimentally manipulated social status on acute eating behavior: A randomized, crossover pilot study. Physiology & behavior162, 93-101.
  • Piff, P. K., Stancato, D. M., Côté, S., Mendoza-Denton, R., & Keltner, D. (2012). Higher social class predicts increased unethical behavior. Proceedings of the National Academy of Sciences109(11), 4086-4091.
  • Piff, P. K., Wiwad, D., Robinson, A. R., Aknin, L. B., Mercier, B., & Shariff, A. (2020). Shifting attributions for poverty motivates opposition to inequality and enhances egalitarianism. Nature Human Behaviour4(5), 496-505.
Scroll to Top