Jak nauczyć dziecko wdzięczności?

Jak nauczyć dziecko wdzięczności?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Nauczanie dzieci wdzięczności to zadanie wymagające czasu. Chodzi o towarzyszenie im w ich biologicznym rozwoju, aby mogli cieszyć się tą cudowną cechą. Nauczenie dzieci wdzięczności wykracza poza przyzwyczajenie się do mówienia „dziękuję”.

Nauczenie ich poczucia wdzięczności jest czymś zupełnie innym. Wdzięczność wykracza poza dobre maniery. Jest to mentalność, cecha i styl życia.

Chłopiec z sercem

Wdzięczność jest zatem wartością, którą każde dziecko powinno rozwinąć, aby móc zdać sobie sprawę z tego, co robią dla niego inni. Wdzięczność to ważna cecha osobista, która często łączy się z innymi cechami, takimi jak hojność i życzliwość. Wdzięczne dziecko jest mniej samolubne. Na dłuższą metę uczyni go to szczęśliwszym i zapewni mu lepszą pozycję w relacjach z innymi.

Wdzięczność sprawia, że to, co mamy nam wystarcza. To oznaka szlachetnych dusz”.

-Ezop-

Jak nauczyć dziecko wdzięczności?

Wiele badań potwierdza, że oprócz innych korzyści wdzięczność:

  • Sprawia, że dziecko odczuwa więcej pozytywnych emocji.
  • Zmniejsza ryzyko depresji.
  • Zwiększa zadowolenie z relacji.
  • Zwiększa zdolność powrotu do zdrowia po stresujących wydarzeniach życiowych.

Nie ma wątpliwości, że nauczenie dzieci wdzięczności jest dla nich wielkim darem. A także darem dla ludzi wokół nich. Oto kilka strategii nauczania dzieci wdzięczności.

1. Dawaj przykład

Zachowania rodziców i innych dorosłych są pierwszym punktem odniesienia dla dzieci. Jeśli dzieci widzą, że ich rodzice są szczodrzy, cieszą się i doceniają rzeczy, które im się przydarzą (bez względu na to, jak małe one są) będą chciały pójść za ich przykładem.

Jeśli jednak dzieci zauważą, że ich rodzice i inni dorośli nieustannie na wszystko narzekają, zachowują się niegrzecznie i nigdy nie są z niczego zadowoleni będzie im bardzo trudno zrozumieć, co to znaczy być wdzięcznym.

2. Pomóż im zrozumieć, że inni też mają potrzeby

Małe dzieci są egoistyczne i egocentryczne, to normalne. Trudno jest im wytłumaczyć, że świat jest wielki i nie obraca się wokół ich pragnień. Z biologicznego punktu widzenia umiejętność dostrzegania potrzeb innych pojawia się z czasem. Jednak również otoczenie może im w tym pomóc.

Musimy pomóc im zobaczyć, że wszyscy mamy pragnienia i że w wielu przypadkach są one w jakiś sposób sprzeczne lub niezbyt kompatybilne. Zatem niemożność zaspokojenia tych pragnień może powodować frustrację odwracając naszą uwagę od tego, co już mamy. I tworząc świat tego, czego nam brakuje.

3. Naucz dziecko się dzielić

Dziecko, które nauczy się dzielić nauczy się tym samym doceniać to, co ma. Zarówno jeśli chodzi o dobra materialne i wygody, jaki i o ludzi, na których może liczyć. Dzielenie się oznacza uczenie się szacunku dla innych i poszerzanie horyzontów.

4. Podkreślaj znaczenie słowa „dziękuję” w wdzięczności

Podczas uczenia dzieci wdzięczności należy pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii: słowo “dziękuję” nie powinno być tylko mechaniczną odpowiedzi, kiedy dziecko coś dostaje. Choć na początku dla nich jest to tylko słowo muszą nauczyć się jego prawdziwego znaczenia. Zwyczaj mówienia „dziękuję”, krok po kroku, pomoże im zastanowić się, dlaczego tak naprawdę czują się wdzięczni.

5. Podziękuj dziecku, gdy zrobi coś dobrego

Kiedy dzieci robią coś dobrego, powinieneś im podziękować. Okazać im wdzięczność, podobnie jak oczekuje się od nich okazywania wdzięczności wobec innych. Musimy się wysilić, aby dać im dobry przykład.

W ten sposób dzieci odkryją, że są ważne i że istnieją proste rzeczy, które podobają się innym i sprawiają im radość. Jednocześnie będą chcieli odkryć więcej zachowań, które mogą sprawić przyjemność otoczeniu.

6. Mów o rzeczach, za które jesteś wdzięczny

Dobrze jest pytać dziecko, dlaczego czuje się wdzięczne, nie ganiąc go ani nie krytykując, ponieważ czegoś nie docenia. W ten sposób możemy lepiej poznać nasze dziecko i odkryć, jakie aspekty osobowości powinniśmy wzmocnić, aby budować wdzięczność.

Ojciec i córka
Dorośli również powinni wyjaśnić dzieciom powody, dla których czują się wdzięczni. W ten sposób mogą one poszerzyć swoją wizję świata i rozpocząć dialog, który pomoże im docenić dobre rzeczy, które dzieją się w ich życiu.

Znaczenie wdzięczności

Jak widzieliśmy nauczenie dzieci wdzięczności ma wiele zalet. Problem polega na tym, że wdzięczność nie zawsze powstaje w sposób naturalny.

Negatywne aspekty naszego życia, takie jak rozczarowania, urazy i lęki czasami zajmują naszą uwagę bardziej niż aspekty pozytywne. A to prowadzi do nieakceptacji wdzięczności jako naszej cechy osobowości. Ale Robert Emmons, wiodący ekspert akademicki w zakresie wdzięczności twierdzi, że celowe rozwijanie wdzięczności pomaga nam poprawić poziom zadowolenia z życia.

Ucząc nasze dzieci wdzięczności dzieci należy pamiętać, że wiele z tych dobrych rzeczy to „dary”, które mieliśmy szczęście otrzymać. Poprzez uczynienie nawyku wdzięczności możemy zmienić emocjonalny ton naszego życia i stworzyć więcej przestrzeni dla radości i kontaktu z innymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Reklau, M (2019). El poder  de la gratiud.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.