Nuda w związku: czy to jest normalne zjawisko? Jak sobie z nim poradzić?

Nuda nie jest chorobą zakaźną, ale całkowicie normalnym stanem w niektórych momentach Twojego życia. Doświadczenie nudy w związku oznacza po prostu, że nadszedł czas na wprowadzenie pewnych nowości i zmian.
Nuda w związku: czy to jest normalne zjawisko? Jak sobie z nim poradzić?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Nuda w związku jest tak samo normalna, jak nuda w pracy, w rodzinie, w obowiązkach i innych stałych czynnikach życia. Zacznijmy od stwierdzenia, że nuda nie jest stanem godnym ubolewania. Poza tym, nie jest to koniec świata ani nic negatywnego, jak uważa wiele osób. Nuda w związku przytrafia się nawet najlepszym i pamiętaj – tylko nudni ludzie naprawdę się nudzą.

Nudę możemy zdefiniować jako stan zerowego zainteresowania lub motywacji. Słowo „nuda” jako rzeczownik oznacza „rzecz, która powoduje znudzenie lub irytację”. Tak więc, zgodnie z etymologią, jest to coś w rodzaju „bycia zirytowanym”.

Znudzenie swoim partnerem, pracą, przyjaciółmi lub czymkolwiek innym jest całkowicie normalne – w pewnych okolicznościach. Nuda jest po prostu konsekwencją, a nie problemem samym w sobie. Jest jak ciemność, która pozwala Ci bardziej doceniać jasność i odwrotnie.

„Nuda jest oznaką usatysfakcjonowanej ignorancji, tępego strachu, szorstkich sympatii, rutynowego zrozumienia, słabych mocy uwagi i nieodwracalnej słabości charakteru. Nuda to uczucie, że wszystko jest stratą czasu; spokój natomiast – że nic nie jest stratą czasu.”

– James Bridie –

Refleksje na temat tego, czym jest nuda w związku

Nuda jest kuzynką depresji. Jest to stan, który powoduje wiele dyskomfortu i łatwo prowadzi do smutku. Czasami prowadzi do pytań i przemyśleń na temat prawdziwego sensu życia. Jeśli za bardzo będziesz się na niej skupiać, może doprowadzić Cię do rozpaczy.

Nuda w związku

Isaac Asimov przewidział, że nuda stanie się największą chorobą współczesnych czasów. Dlaczego konkretnie tego okresu? Czy nuda nie istniała wcześniej? Nie do końca. Być może jedyną rzeczą, która się zmieniła w tej kwestii, jest to, że w jakiś sposób to uczucie zyskało złą reputację. Nuda nabrała negatywnego znaczenia. I jak wszystko „negatywne” w dobie „pozytywnego myślenia”, nie będzie tolerowana.

Ludzie zazwyczaj nudzą się, gdy nie robią nic interesującego. Mówiąc ściślej, nuda jest alternatywą zabawnej wersji ich rzeczywistości. Ludzie stają niecierpliwi, gdy czynności, które wykonują, stają się rutynowe i niezwykle powtarzalne. Jest tak również, gdy nie istnieje cel, do którego mogą dążyć – lub gdy nie jest on trudny do osiągnięcia, atrakcyjny, czy znaczący.

Nuda w związku

Nuda w relacjach jest często alarmująca. Oczywiście, pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl, jest podejrzenie, że nasza miłość do partnera się wypaliła. Tak naprawdę miłość i nuda w związku to normalne stany, które często współistnieją. Chociaż mogą się wydawać sprzeczne ze sobą, nie są.

Ludzie często nudzą się swoimi partnerami po kilku latach bycia razem, czasami nawet po kilku miesiącach. Badania na ten temat wskazują, że krytycznym punktem relacji jest okres między czwartym a siódmym rokiem związku, ponieważ jest to czas, w którym mózg przestaje uwalniać dopaminę i inne substancje związane z zakochaniem. Jeśli posiadacie razem dzieci, to jesteście biologicznie gotowi do rozstania z partnerem, gdy wiecie, że wasze geny przetrwają.

Z psychologicznego punktu widzenia nuda w związku może być oznaką zakończenia etapu miłości romantycznej. Jednak badania przeprowadzone przez Sandrę L. Murray, Dale W. Griffin i Johna G. Holmesa wskazują, że im bardziej wyidealizowany jest etap zakochania, tym mniejsze prawdopodobieństwo odczuwania nudy po jego zakończeniu.

Lęk związany z uczuciami

Kiedy dwoje ludzi się w sobie zakochuje, natychmiast pojawia się u nich „lęk uczuć”. Nawiązanie z kimś miłosnej relacji często powoduje wrażenie, że nasze życie ulega ekspansji. Jest to odczuwane jako pobudzenie psychiczne, które wywołuje wiele przyjemnych doznań.

Emocje w związku

Ponadto istnieje potrzeba ochrony i komfortu, a także lęk utraty tego, czego potrzebujemy. Antidotum na to wszystko jest przebywanie blisko ukochanej osoby. Kiedy nasze uczucia są wyraźnie odwzajemnione, zmniejszają się nasze lęki. Zatem w rzeczywistości uczucia te wskazują, że istnieje silna potrzeba kontaktu z partnerem.

Z biegiem czasu to poczucie indywidualnej ekspansji i psychicznego pobudzenia maleje. To, co kiedyś było niezwykłe, staje się znajome, a radosne uczucie nowości zanika. Podobnie jak entuzjazm i nagromadzenie przyjemnych doznać, których doświadczyłeś wcześniej. To właśnie w tym momencie pojawia się nuda w związku.

Pamiętaj, że Wasz związek nigdy nie będzie taki sam, jak na początku. Nie oznacza to jednak, że musi być nieudany, ponieważ istnieje wiele sposobów na rozpalenie namiętności i uniknięcie nudy. Musisz zacząć od siebie. Nudzisz się w swoim związku? Jeśli tak, przywróć uczucie świeżości poprzez budowanie wspólnych zainteresowań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Salgado, C. (2003). El desafío de construir una relación de pareja. Editorial Norma.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.