Przespanie całej nocy zdrowym snem to jedno z najbardziej złożonych wyzwań współczesnego świata. Przeciążenie bodźcami i szybki rytm życia sprawiają, że wielu z nas martwi się prawidłową higieną snu. Przeprowadzono setki badań na ten temat. W poniższym artykule omówimy to, jak kolory wpływają na Twój sen.
Od lat wiemy, że kolory mają bezpośredni wpływ na nasze emocje, pobudzenie nerwowe, a nawet decyzje. Wynika z tego, że podobnie mogą wpływać na sen i już teraz wiadomo, że kolorystyka pokoju, a zwłaszcza jego ścian, wpływa na jakość naszego wypoczynku.
Chcesz wiedzieć, jakie kolory są najlepsze, jeśli chcesz spać spokojnie? Jeśli myślisz o zmianie wystroju i chcesz poprawić jakość snu, znajdziesz tutaj kilka przydatnych wskazówek.
Jak kolory wpływają na Twój sen i jego jakość?
Ze wszystkich czynników, które możesz wziąć pod uwagę, aby zapewnić sobie dobrą jakość snu, możesz pomyśleć, że kolor ścian jest najmniej istotny. Pamiętaj jednak, że kolor Twojej sypialni ma wpływ na to, jak spędzasz w niej czas.
Kiedy nadejdzie czas, aby iść spać, na Twój nastrój będą miały wpływ otaczające Cię kolory. Dlatego kolory, które widzisz, świadomie lub nieświadomie, przed pójściem spać, będą miały na Ciebie wpływ.
Niektóre z nich przekazują spokój, a inne podniecenie. Z tego powodu zaleca się nie spieszyć się z ich wyborem, jeśli chcesz stworzyć idealne środowisko do spania. Oto lista najlepszych i najgorszych kolorów wywołujących uczucie relaksu.
Najlepsze kolory na dobry sen
Hotele, hostele, szpitale i inne miejsca, w których ludzie generalnie śpią, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest środowisko przed snem. W badaniu opublikowanym w 2016 roku naukowcy odkryli, że:
- Niebieski jest kolorem najbardziej odpowiednim i najbardziej usypiającym. Jest kolorem morza i nieba i przekazuje wrażenia spokoju, schronienia i bezmiaru.
- Żółty sprzyja odpoczynkowi, ale tylko jeśli jest w jasnych tonach. Pomimo tego, że jest ciepłym kolorem, żółty tworzy poczucie równowagi, harmonii i radości. Tony muszą być jednak jasne i lekko nasycone, jak pastelowe żółcienie.
- Zielony to kolejny dobry kolor do spania. Jest bezpośrednio związany ze świeżością i naturą oraz działa odprężająco. Ponownie zalecane są jasne odcienie.
- Biały. Oprócz tego, że jest neutralnym kolorem, sprzyja koncentracji i łatwo łączy się z dowolnymi innymi kolorami. Kojarzy się ze spokojem, czystością i spokojem.
Powinniśmy zwrócić uwagę, że wszystkie te kolory powinny być użyte w nasyconych tonach, aby wspomóc spokojny sen. Jeśli nie, osiągną odwrotny efekt.
Kolory, które nie są zalecane do sypialni
Teraz, gdy wiesz już trochę więcej o tym, jak kolory wpływają na Twój sen, możesz sobie wyobrazić, że są kolory, które osiągają coś wręcz przeciwnego. Oto najczęstsze przykłady:
- Fioletowy. Ten kolor pobudza umysł i kreatywność. Dlatego wywołuje uczucie aktywacji poznawczej, które jest niezgodne ze spokojem niezbędnym do zaśnięcia.
- Brązowy. Pomimo tego, że jest kolorem bezpośrednio kojarzonym z naturą i ziemią, zastosowany w pomieszczeniu wywołuje uczucie monotonii i niepokoju. Poza tym jest to dość trudny kolor do dopasowania do innych.
- Ciemny szary. Ten kolor kojarzy się zwykle z asfaltem, deszczem lub cementem. Wywołuje uczucie samotności i smutku, które nie dają się pogodzić z dobrym odpoczynkiem.
- Czerwony. Jest to kolor agresywny i uderzający, trudny do uniknięcia na poziomie wizualnym. Motywuje i pobudza umysł. Dlatego jeśli jest to kolor, który widzisz przed pójściem spać, nie będziesz miał dobrego wypoczynku.
Nie tylko kolor ma znaczenie
Chociaż kolor ścian w Twoim pokoju i elementy, które go tworzą są zmiennymi, które zawsze powinieneś brać pod uwagę, są też inne aspekty. Istnieją inne czynniki, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli chcesz dobrze spać. Na przykład powinieneś wziąć pod uwagę ilość światła wpadającego do sypialni. Również Twoje spożycie substancji takich jak kofeina i podejmowanie wszelkich aktywności fizycznych przed snem.
Wreszcie, jeśli masz problemy ze snem, być może będziesz musiał udać się do lekarza i przejść badanie snu. Warto pamiętać, że wiele aspektów Twojego zdrowia jest powiązanych z harmonogramem odpoczynku, więc powinieneś dbać o to tak bardzo, jak tylko możesz.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Costa M, Frumento S, Nese M, Predieri I. Interior Color and Psychological Functioning in a University Residence Hall. Front Psychol. 2018; 9:1580. doi: 10.3389/fpsyg.2018.01580.
- Lee S, Kim D. Effect of Color Light Stimulation Using LED on Sleep Induction Time. J Healthc Eng. 2017: doi 10.1155/2017/6030268.
- Kozaki, T., Kitamura, S., Higashihara, Y., Ishibashi, K., Noguchi, H., & Yasukouchi, A. (2005). Effect of color temperature of light sources on slow-wave sleep. Journal of physiological anthropology and applied human science, 24(2), 183-186.
- Zhang, Z., Wang, H. J., Wang, D. R., Qu, W. M., & Huang, Z. L. (2017). Red light at intensities above 10 lx alters sleep–wake behavior in mice. Light: Science & Applications, 6(5), e16231-e16231.
- Siamionava, K., Slevitch, L., & Tomas, S. R. (2018). Effects of spatial colors on guests’ perceptions of a hotel room. International Journal of Hospitality Management, 70, 85-94.