Inteligencja emocjonalna podczas odosobnienia: jak może ci pomóc

Kryzysy zwiększają naszą wrażliwość. Teraz bardziej niż kiedykolwiek nadszedł czas, aby obudzić nasze najlepsze cechy. Jedną z nich jest inteligencja emocjonalna. To właśnie ona pozwoli nam lepiej radzić sobie z codziennym zmartwieniem, niepokojem, frustracją i smutkiem spowodowanymi przymusowym odosobnieniem.
Inteligencja emocjonalna podczas odosobnienia: jak może ci pomóc

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Inteligencja emocjonalna wykorzystana w odpowiedni sposób podczas okresu odosobnienia może naprawdę Ci pomóc. Może być ona doskonałym narzędziem do zarządzania emocjami, myślami, podejściami, Twoją koncepcją nadziei, a nawet relacjami społecznymi.

Jak zauważa Daniel Goleman w książkach takich jak „Focus. Sztuka koncentracji jako ukryte dążenie do doskonałości” (oryg. Focus: The Hidden Driver of Excellence) lub jego słynna, klasyczna już pozycja zatytułowana „Inteligencja emocjonalna” (oryg. Emotional Intelligence), w trudnych czasach nic nie jest tak ważne, jak kontrolowanie naszej uwagi.

W tych trudnych chwilach zupełnie normalnym zjawiskiem jest wiele zmartwień i negatywnych myśli, które napełniają Cię niepokojem i cierpieniem.

Musisz jednak ćwiczyć cierpliwość i konstruktywny optymizm, aby zaakceptować tę sytuację i móc iść do przodu. Dogłębne zrozumienie alchemii Twoich emocji może pomóc Ci lepiej radzić sobie z tymi trudnymi dniami i tygodniami.

To prawda, że kryzysy zwiększają naszą wrażliwość. Teraz bardziej niż kiedykolwiek nadszedł czas, aby obudzić nasze najlepsze cechy. Jedną z nich jest inteligencja emocjonalna.
To właśnie ona pozwoli nam lepiej radzić sobie z codziennym zmartwieniem, niepokojem, frustracją i smutkiem spowodowanymi przymusowym odosobnieniem.

Inteligencja emocjonalna podczas okresu odosobnienia

Ciekawe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Buffalo w Nowym Jorku (oryg. State University of New York at Buffalo)przez dr. Marka Seery’ego daje nam wiele do myślenia.

Wszystkie te rzeczy, które Cię nie zabijają, ale którymi nie potrafisz prawidłowo zarządzać, mogą narazić Cię na stres. Ten stan może prowadzić do okresu intensywnej wrażliwości psychicznej. Co to wszystko oznacza i jak odnosi się do obecnego kontekstu pandemii?

Smutna kobieta

Zasadniczo oznacza to, że miliony ludzi przeżyją epidemię koronawirusa w sposób dosłowny. Jednak wyjście z niej fizycznie nietkniętym nie oznacza, że wyjdziesz także zupełnie nienaruszonym z emocjonalnego punktu widzenia.

W rzeczywistości oszołomienie, wszystko to, co widziałeś i czego doświadczyłeś, a także wszelkie zmartwienia i chwile udręki pozostaną z Tobą na długo lub nawet na zawsze.
Ale odpowiednio wykorzystana inteligencja emocjonalna podczas okresu odosobnienia może pomóc Ci lepiej zarządzać tą sytuacją.

Samoświadomość

To, co czujesz, swoje potrzeby i to, co naprawdę rani Cię w środku, to rzeczy nieznane wielu osobom. Dlatego też niezwykle ważną kwestią jest wzmocnienie swojej pozycji w sztuce samoświadomości.

Polega to na byciu świadomym swoich emocji i uczuć. Musisz wykryć, co czuje Twoje ciało i co dzieje się w Twoim umyśle. Musisz nauczyć się rozpoznawać swoje emocje i akceptować ich obecność w swoim życiu. Bycie świadomym emocjonalnie pomoże Ci odkryć każdą wewnętrzną rzeczywistość.

Samokontrola

Ciało migdałowate jest niewielkim obszarem w mózgu, który reguluje najbardziej niekorzystne emocje. Jednak nie zapominajmy w tym miejscu o tym, że one także są konieczne i pełnią swoją istotną funkcję.

Czasami jednak ten obszar nasila różnego rodzaju bodźce wywoływane przez otaczającą nas rzeczywistość, takie jak strach lub udręka. Co więcej, robi to w taki sposób, że całkowicie blokuje wtedy racjonalne i refleksyjne myślenie.

Wszystko to może doprowadzić Cię do niewłaściwego zachowania. W tym sensie oznacza to, że możesz zacząć odczuwać silne podenerwowanie, ogólną panikę, ciągłą negatywność i pesymizm oraz lęk przed tym, co może się stać jutro.

Mężczyzna przy stole

Zatem jednym z kluczy do wykorzystania inteligencji emocjonalnej podczas okresu odosobnienia, nad którym musisz najwięcej pracować, jest samokontrola. Musisz wykryć swoje najbardziej negatywne emocje i nie dopuścić do ich nasilenia oraz przejęcia nad Tobą kontroli.

Możesz osiągnąć ten stan, jeśli wykryjesz najpierw podstawowe bodźce wywołujące u Ciebie zmartwienie, strach lub dyskomfort. Na przykład zamiast stale czytać wiadomości o rozwoju epidemii koronawirusa, wykorzystaj ten czas na przyjemne czynności, takie jak rozmowa z przyjaciółmi i rodziną.

Ćwiczenie uwagi i koncentracji

Wskazaliśmy na to już na samym początku. Kiedy odczuwa się lęk, umysł przewiduje przyszłe potencjalne scenariusze. W większości sytuacji prognozy te nie są pozytywne.

W ten sposób masz nieustanną obsesję na punkcie tego, co może się wydarzyć w przyszłości. Tworzysz także w swojej wyobraźni liczne scenariusze, które są tak samo przerażające, jak i frustrujące.
Musisz nauczyć się trenować swoją uwagę, koncentrując się na tym, co jest tu i teraz. To jedyna rzecz, która się teraz liczy.

Inteligencja emocjonalna podczas okresu odosobnienia: wysokiej jakości połączenie emocjonalne

Praca nad inteligencją emocjonalną podczas uwięzienia wymaga również zarządzania relacjami. Co to znaczy? Zasadniczo oznacza to, że musisz mieć pozytywny związek emocjonalny z otaczającymi Cię osobami.

Jest tak dlatego, że w tych trudnych dniach ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, jest rozmowa z ludźmi, którzy nasilają tylko Twój stan ogólnego zmartwienia i strachu. Jednocześnie musisz unikać lęku przed innymi czynnikami.

Tak więc, kiedy rozmawiasz z rodziną lub przyjaciółmi, staraj się, aby te chwile były wzbogacające. Staraj się być bezpieczną przystanią i latarnią nadziei dla innych. Zarządzanie relacjami podczas tej pandemii oznacza pielęgnowanie więzi społecznych z osobami bliskimi fizycznie, ale także z tymi, którzy są daleko.

Podsumowując, pamiętaj, że musisz ćwiczyć swoje emocje, aby upewnić się, że budzą one w Tobie zachętę, nadzieję i miłość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Seery, M. D., Holman, E. A., & Silver, R. C. (2010). Whatever Does Not Kill Us: Cumulative Lifetime Adversity, Vulnerability, and Resilience. Journal of Personality and Social Psychology99(6), 1025–1041. https://doi.org/10.1037/a0021344

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.