Integralność emocjonalna – co robić, jeśli Twoim bliskim jej brakuje?

Integralność emocjonalna określa to, jak zachowujemy się wobec własnych emocji, jak i emocji osób wokól nas. Co możesz zrobić, jeśli Twoim bliskim jej brakuje?

Dorosła córka kłócąca się z matką reprezentująca krewnych z brakiem integralności emocjonalnej

Niektórzy ludzie określają się jako osoby uczciwe i pełne szacunku. Jednak to, co mówią, często bardzo różni się od tego, co robią. Zwykle jest tak, że osoby, które najbardziej bronią swoich cnót, najmocniej zaniedbują swoje relacje z ludźmi wokół siebie. Brakuje im cechy, która znana jest jako integralność emocjonalna.

Brak integralności emocjonalnej sprzyja zachowaniu, w którym jednostka ignoruje psychologiczne i emocjonalne prawa innej osoby. Podstawowe potrzeby, które istnieją w związku, nie są zaspokajane. To jednak bardzo istotne, abyśmy byli traktowani uczciwie i z szacunkiem ze strony tych, którzy rzekomo twierdzą, że nas doceniają.

Niektóre matki nie wahają się na przykład manipulować swoimi dziećmi. Zdarzają się też nieuczciwi rodzice, którzy obiecują gwiazdki z nieba swoim dzieciom, a tak naprawdę są nieobecni i chłodni. Są też oczywiście samolubne dzieci, które działają tylko we własnym interesie. Dzisiaj dowiemy się nieco więcej, jak integralność emocjonalna lub jej brak wpływa na zachowanie innych.

Aby emocjonalnie być na odpowiednim poziomie, potrzebne są duże dawki empatii i inteligencji emocjonalnej.

Nastolatek w konflikcie z ojcem
Brak integralności emocjonalnej między członkami rodziny tworzy luki, a nawet traumatyczne doświadczenia.

Integralność emocjonalna – jak zachowują się krewni, którym jej brakuje?

Uczciwość to jedno z najpiękniejszych słów. Określa sposób właściwego postępowania, w każdych okolicznościach, nawet jeśli czasami jest to sprzeczne z interesem jednostki. Uczciwość to szacunek, poprawność i osobista odpowiedzialność. Co więcej, w spektrum emocji termin ten nabiera jeszcze większej wartości i znaczenia.

Integralność emocjonalna jest częścią inteligencji emocjonalnej. Przedstawia pewien rodzaj odwagi. Jednostka jest szczera w stosunku do swoich uczuć i uczuć innych. Ci, którzy opanują tę zdolność, są spójni w tym, co mówią i robią, dobrze panują nad swoimi emocjami i są ekspertami w zakresie odpowiedzialności relacyjnej.

Badania przeprowadzone przez Monash University (Australia) dowodzą, że integralność emocjonalna wzbogaca nasze życie uczuciowe, ułatwiając nam lepsze radzenie sobie z konfliktami i codziennymi wyzwaniami. Ludzie biegli w tej kwestii mają zwykle bardziej odporne podejście psychologiczne.

Jednak nie każdy posiada integralność emocjonalną. Wielu bliskich nam osób, takich jak nasi partnerzy lub członkowie rodziny, często wykazuje pewne braki w tym zakresie. Skutki tego mogą być ogromne. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak wpływa to na ich zachowanie.

Krewni, którym brakuje integralności emocjonalnej, ignorują zarówno własne emocje, jak i emocje innych. Ponadto nie są szczerzy w tym, co czują i zaniedbują potrzeby innych.

1. Zawsze są mili, ale nie okazują Ci prawdziwego zainteresowania

Brak integralności emocjonalnej można określić jako „pustkę”. W związku z tym Twoi krewni mogą wydawać się bliscy i serdeczni, ale to tylko pozory. Tak naprawdę nawet Cię nie słuchają, kiedy mówisz im o swoich nadziejach, marzeniach, opiniach i planach.  Stoją przed Tobą, kiwają głową, ale nie zwracają uwagi na to, co mówisz.

Są to postacie, które wydają się być najbardziej pomocne i życzliwe. Jednak chociaż są bliskimi członkami rodziny, sprawiają, że czujesz się samotny, ponieważ nie troszczą się o Ciebie ani nie chcą się o Ciebie troszczyć.

2. Nie przyznają się do swoich błędów

Czasami popełniasz błędy i przeżywasz trudne chwile. Uczysz się od otaczających Cię osób, a także przyjmujesz odpowiedzialność za doskonalenie siebie i nie krzywdzenie innych kosztem swoich doświadczeń. Ale w Twoim życiu mogą być osoby, które mimo popełnionych błędów udają, że nigdy nie miały one miejsca.

Oznacza to, że jeśli ich brak integralności emocjonalnej obraża Cię lub krzywdzi, nie wezmą za to odpowiedzialności. Będą zachowywać się tak, jakby nic się nie stało. Co gorsza, sprawią, że uwierzysz, że to Twoja wina.

Co więcej, osoby te nie są w stanie się zmienić. W końcu ludzie, którzy nie są świadomi swoich działań, nie rozwijają się ani osobiście, ani emocjonalnie.

3. To, co mówią, nie odpowiada temu, co robią

Niektórzy rodzice składają obietnice i zobowiązują się do czegoś, czego nie spełniają. Co więcej, nie wykazują harmonii między tym, co robią i co mówią. To jednostki, które werbalnie bronią pewnych wartości i cnót, których później nie okazują nawet najbliższym,

Członkowie rodziny, którym brakuje integralności emocjonalnej, są nieuczciwi. Nie robią tego, co mówią, łamią swoje obietnice i ciągle Cię rozczarowują – ale niczego nie żałują.

4. Wypierają się swoich emocji i uczuć

Naprawdę trudno jest zbudować zdrową i szczęśliwą więź z rodzicem lub rodzeństwem, gdy nie wyrażają tego, co czują. O szczerości świadczy również eksponowanie emocji z szacunkiem i inteligencją, bez strachu i oporu. Takie postępowanie wnosi korzyści do każdej relacji. Jednak gdy komuś brakuje integralności emocjonalnej, tak się nie dzieje.

Ci ludzie będą ukrywać swój gniew i smutek, a nawet chwile, w których są z Ciebie dumni. Nic dziwnego, że ta emocjonalna niekompetencja odbija się zarówno na nich, jak i na tych, którzy z nimi mieszkają.

Za członkiem rodziny, któremu brakuje integralności emocjonalnej, może stać wszystko, od edukacji opartej na zaniedbaniu emocjonalnym, po skrajnie nieuczciwy i problematyczny styl osobowości.

5. Unikają swoich problemów i nie stawiają im czoła

Jeśli Twojemu krewnemu brakuje integralności emocjonalnej, nigdy nie rozwiążesz z tą osobą najmniejszego problemu. Woli ona udawać, że nic się nie stało, niż radzić sobie z trudnościami. Często jeszcze bardziej komplikuje sytuację, rozwiązując ją w nieskuteczny sposób.

Osoby te są urodzonymi negacjonistami. To ludzie, którzy odkładają problemy, dopóki te nie staną się tak duże, że uniemożliwiają koegzystencję. Sytuacje te sprawiają, że więź między krewnymi staje się coraz słabsza.

Wiele więzi rodzinnych jest zdominowanych przez brak integralności emocjonalnej.

Co możesz zrobić?

Integralność emocjonalna to umiejętność, której każdy może się nauczyć. Musimy jednak chcieć to zrobić. Jeśli któryś z Twoich krewnych ma z tym problem, powinieneś zadać sobie pytanie, co jest tego przyczyną. Możliwe, że wychował się w emocjonalnie nieodpowiednim środowisku.

Osoby te nie będą wiedziały, czym jest integralność emocjonalna, jeśli sami nigdy jej nie odczuły. Muszą zrozumieć koszt takiego zachowania w związku. Widzą jednak tylko różnice, problemy i stopniowy dystans. Jeśli danej osobie naprawdę na Tobie zależy, musi ona poprawić swoje nastawienie, zachowanie i sposób, w jaki odnosi się do Ciebie.

Z drugiej strony członkowie rodziny, którym brakuje integralności emocjonalnej, mogą cierpieć na zaburzenia osobowości. W takim przypadku powinieneś ocenić, w jakim stopniu chcesz zainwestować w relację. Jeśli jednastka nie wprowadzi żadnych zmian, będziesz musiał podjąć decyzję.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • de Silva, Padmasiri. (2018). Emotional Integrity and Resilience. 10.1007/978-3-319-97514-6_11.
  • Landa, I., & English, T. (2021). Variability in state authenticity predicts daily affect and emotion regulation. Emotion. Advance online publication. https://doi.org/10.1037/emo0001017
Scroll to Top