Informacja zwrotna – naucz się wzmacniać motywację

Osoba rysująca emocje

Informacja zwrotna to coś więcej niż informacje, które pochodzą od innych, dotyczące sposobu w jaki wykonujemy naszą pracę. Jej celem jest (lub powinno być) zapewnienie pozytywnych sposobów poprawy. Informacja zwrotna powinna dostarczyć nam konkretnych danych po to, aby zwiększyć naszą motywację. Ta sztuka, ta umiejętność, jest niezbędna we wszystkich dziedzinach: edukacji, pracy, relacji etc.

“Wszyscy potrzebujemy ludzi, którzy udzielą nam informacji zwrotnych. W ten sposób się poprawiamy.”

-Bill Gates-

Informacja zwrotna to zarazem informacja i motywacja. To energia i komunikacja. Chęć poprawy i uczenia się więcej. Informacja zwrotna to autentyczne pragnienie oferowania innej osobie strategii w celu poprawy jej umiejętności. Nie możemy zatem zaprzeczyć, że na tym świecie jest to czymś naprawdę wspaniałym. Ta wspaniała rzecz jest esencją ludzkiego rozwoju i motywacji, którą uzyskujemy od ludzi, z którymi pracujemy.

Informacja zwrotna

Informacja zwrotna: sztuka asertywności

Eksperci psychologii motywacyjnej wiedzą, że nie ma nic bardziej przerażającego niż otrzymywanie złych informacji zwrotnych. Skutki złych uwag lub niepełnych i nieprzydatnych komentarzy mogą być katastrofalne. Wiemy, jak sprawy mają się na lekcji, podczas gdy nauczyciel jest nieprzygotowany. Pracownicy z nieefektywnym liderem wiedzą o tym zbyt dobrze. Wiemy o tym sami z naszych własnych relacji.

Wyznacz kogoś do zebrania informacji o innej osobie. Osoby te muszą zebrać je w taki sposób, aby odbiorca otrzymał je z pozytywnym i inspiracyjnym podejściem.

Zobaczmy więcej danych poniżej, aby lepiej zrozumieć tę koncepcję.

Czym jest informacja zwrotna?

  • Informacja zwrotna jest zjawiskiem komunikacyjnym.
  • Osoba dająca informacje zwrotną przekazuje odbiorcy obiektywną opinię na temat jego wyników za pomocą konkretnych dowodów.
  • Informacje zwrotne nie powinny ograniczać się do raportowania. Celem jest promowanie postępu i powinno być pozytywnym inspirowaniem motywacji.
  • Lepiej jest wskazać błędy, słabości i mocne strony.
  • Skoncentruj się na postępie, zawsze oferując narzędzia lub porady, które mogą pomóc.
  • Główną ideą jest: Wskaż co dana osoba robi dobrze, a następnie wskaż, w jaki sposób może jeszcze bardziej poprawić tę umiejętność.
  • Komunikacja zawsze musi być asertywna, pełna szacunku i empatyczna.

Kobieta w pracy

Inne idee informacji zwrotnej

  • Informacja zwrotna nie powinna pokazywać osobie tylko tego, co zrobiła źle.
  • Jeśli tylko poprawimy lub zidentyfikujemy porażkę, dana osoba pozostanie z negatywnym wrażeniem. W takim przypadku mogą wystąpić tylko dwie rzeczy: osoba, która otrzymała opinię jest zablokowana lub nie chce słuchać. W obu opcjach wynik jest taki sam. Nie ma postępu.
  • Z drugiej strony pozytywne wzmocnienie nie jest równoznaczne z informacją zwrotną. Powiedzenie dziecku, że radzi sobie dobrze bez dodawania nowych informacji nie pozwala mu osiągnąć optymalnego rozwoju, o którym mówi Wygotski.
  • Jeśli dzielimy się pewnymi sposobami, które mogą poprawić a jednocześnie zachęcają do pewności siebie, wzmacniamy zdolności i potencjał innych.

Jak możemy przekazać dobrą informację zwrotną?

Dobra informacja zwrotna musi osiągnąć coś istotnego: rozwój, postęp i poprawę. Osiągnięcie tego z naszymi uczniami, dziećmi i relacjami wymaga odpowiednich strategii. Zobaczmy, jakie one są.

  • Dobrym pomysłem jest zgromadzenie konkretnych dowodów na to, co zamierzamy przekazać. Nie warto powtarzać “Robisz to dobrze lub robisz to źle”. Bądź rygorystyczny i dokładny w tym, co chcesz podkreślić.
  • Uwzględnij swój stan umysłu podczas przekazywania informacji zwrotnej. Celem jest motywowanie i poprawianie ludzi w pozytywny sposób. Dlatego jeśli mamy zły dzień, lepiej poczekać na inną okazję.
  • Podczas udzielania informacji zwrotnych bardzo przydatna jest strategia “kanapkowa”. Najpierw podkreśl coś dobrego o danej osobie. Następnie wskaż, nad czym mogą popracować. Na końcu, zaoferuj strategie poprawy.
  • Ponadto należy pamiętać, że istnieje szereg słów, które są zabronione podczas przekazywania informacji zwrotnej. Te słowa to zawsze, nigdy i tylko. Te wyrazy nie są użyteczne i mogą powodować dyskomfort lub zaprzeczenie.
  • Bądź bardzo konkretny, bezpośredni i asertywny.

Drzewa w formie głowy

Podsumowując, jesteśmy pewni, że możesz pomyśleć o sytuacji, w której ktoś przekazał Ci dobrą lub złą informację zwrotną. Ta umiejętność, mimo że jest używana w świecie biznesu, faktycznie wspiera nieskończone scenariusze społeczne. Powinniśmy czuć się upoważnieni do tego, aby inni mogli się uczyć lub otwierać na nowe punkty widzenia. Przekazywanie informacji zwrotnej jest czymś, co wszyscy powinniśmy uważać za skuteczne.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Norcini, J. (2010). The power of feedback. Medical Education. https://doi.org/10.1111/j.1365-2923.2009.03542.x
  • Sands, W. A. (2017). Feedback. In The Science of Gymnastics: Advanced Concepts: Second Edition. https://doi.org/10.4324/9781315203805
  • Shute, V. J. (2008). Focus on Formative Feedback. Review of Educational Research. https://doi.org/10.3102/0034654307313795