Incele, członkowie grupy opartej na mizoginii i nienawiści

W ostatnich latach pojawiło się kilka wiadomości o grupie nienawiści składającej się z mężczyzn sklasyfikowanych jako „Incele”. Tutaj możesz dowiedzieć się, kim są i jakich idei bronią.

Lamentujący mężczyzna w ciemności

Czy wiesz, kim są incele? Świat, który gwarantuje mężczyznom dostęp do seksu bez względu na wolę kobiet: tego domagają się incelowie. Ta grupa heteroseksualnych mężczyzn obwinia kobiety i pewne prototypy mężczyzn za ich własną niezdolność do nawiązywania z kobietami relacji, a co za tym idzie nawiązywania z nimi stosunków seksualnych.

Wraz z rozwojem feminizmu i rosnącą świadomością społeczną dotyczącą równych szans i praw, tego rodzaju ruchy mizoginistyczne również zaczynają się organizować. Niewątpliwie będą też istnieć inne organizacje, biorąc pod uwagę liczbę obecnych obecnie płci i orientacji seksualnych.

Kim są incelowie?

Termin incel jest skrótem dwóch słów w języku angielskim: involuntary (in) i celibate (cel), czyli mimowolny celibat. To grupa heteroseksualnych mężczyzn, którzy nie mogą uprawiać seksu z kobietami i obwiniają je za to. Identyfikują także atrakcyjnych mężczyzn, których nazywają Czadami.

Osadzony w nowej fali mizoginii, Incel obwinia feminizm za naruszenie naturalnego porządku. Sprzeciwiają się idei, że kobiety i szersze struktury społeczne są zorganizowane wokół związków heteroseksualnych i monogamicznych.

Incele karmią swoją nienawiść w Internecie i wyrażają swoje uczucia wściekłości poprzez członkostwo w tej grupie. W niektórych przypadkach planują atakować, a nawet zabijać ludzi tylko dlatego, że uważają – zgodnie z ich słowami – że to niesprawiedliwe, aby inni uprawiali seks, podczas gdy oni tego nie robią.

Zakapturzony mężczyzna przy komputerze

Incydenty

Termin incel istnieje dopiero od kilku lat. Po raz pierwszy wspomniano o tym w 2014 roku, kiedy młody mężczyzna zamordował kilka osób, a następnie popełnił samobójstwo. Zanim rozpoczął swój makabryczny plan, stworzyłł stronę internetową opisującą odrzucenia seksualne, których doznał. Według niego dokonywał zabójstw, ponieważ inni ludzie mogli uprawiać seks, a on nie.

Od czasu tego pierwszego masowego morderstwa pojawiły się kolejne. Ostatnie miało miejsce w Toronto w kwietniu 2018 roku. W tym ataku młody mężczyzna wjechał swoim pojazdem w tłum ludzi, zabijając dziesięciu. Osiem z nich to kobiety. Przed atakiem zostawił wiadomość w mediach społecznościowych, w której stwierdził, że „bunt inceli już się rozpoczął”.

Początki Incels

Historia tego mizoginistycznego ruchu jest naprawdę smutna. Pomysł narodził się w latach 90-tych. Jego początki czerpiemy od młodej kanadyjskiej artystki, której ideą było stworzenie forum, na którym ludzie każdej płci mogliby wymieniać historie o swojej samotności i trudnościach w nawiązywaniu relacji. Jednak twórczyni tego terminu sama żałowałaby później, że zasiała nasiona tego ruchu.

Początkowa intencja twórcy była przeciwieństwem ruchu incel. Tak naprawdę chciała stworzyć bezpieczną przestrzeń dla samotnych osób, którym nie udało się w związkach.

Profil psychologiczny incelów

Co skłania człowieka do rozwijania tak silnych i gwałtownych myśli nienawistnych? Niektóre z typowych cech, które je definiują to:

  • Ludzie społecznie izolowani. Z powodu swoich niepowodzeń społecznych postanawiają odizolować się od społeczeństwa. Albo są do tego zmuszeni w formie ochrony przed pewnymi rodzajami nadużyć.
  • Poczucie samotności. Chcą móc nawiązywać kontakty społeczne i odnosić sukcesy w towarzystwie innych, na ich warunkach. Jednak ich cechy osobiste lub budowa ciała powodują, że inni ich odrzucają.
  • Poczucie niesprawiedliwości i niezrozumienia. Z powodu swoich niepowodzeń incelowie to ludzie, którzy uważają, że to strasznie niesprawiedliwe, że muszą cierpieć w ten sposób.
  • Niewystarczające umiejętności społeczne. Ta cecha uniemożliwia im odpowiednie powiązanie. Zwykle jest to spowodowane ich niepowodzeniami emocjonalnymi i seksualnymi.
  • Niska samoocena. Brakuje im obrazu i koncepcji siebie. W rzeczywistości cierpią na wiele kompleksów. Tutaj oddziałują negatywne doświadczenia i brak umiejętności społecznych.
  • Brak empatii. Centralna oś ich zbrodniczych i nienawistnych czynów opiera się na uprzedmiotowieniu kobiet. Ponadto, centrum kontroli sytuacji zawsze znajduje się na zewnątrz, ponieważ uważają, że nie są winowajcami swoich niepowodzeń.

Smutny mężczyzna myśli o incelach

Obecność społeczności takich jak incels czasami przypomina pewne fikcyjne historie, takie jak The Handmaids Tale. Jednak organizacje te nie wyrastają z wyobraźni, ale z umiejętności szerzenia nienawistnych idei bez konsekwencji. Nie pomaga tendencja społeczeństwa do normalizacji przemocy. Z tego powodu tworzenie bezpiecznych przestrzeni i denuncjowanie tych, którzy organizują mordowanie niewinnych ludzi, jest obowiązkiem nas wszystkich.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • BBC News Mundo. (2018, 31 agosto). Los remordimientos de la mujer que fundó el movimiento Incel de «célibes involuntarios», vinculado a la muerte de varias personas en Canadá y EE.UU. https://www.bbc.com/mundo/noticias-45355326
  • Menzie, L. (2020). Stacys, Beckys, and Chads: the construction of femininity and hegemonic masculinity within Incel rhetoric. Psychology & Sexuality, 1-17.
Scroll to Top