Improwizacja - 5 korzyści, które z niej wynikają

Improwizacja jest krótkotrwała. Tak więc, kiedy ją wykorzystujemy, używamy tej części naszego mózgu, która jest odpowiedzialna za podejmowanie szybkich decyzji. Dziś chcemy porozmawiać o tym, jak możesz cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z improwizacji.
Improwizacja - 5 korzyści, które z niej wynikają
Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 21 maja, 2023

Niektórzy ludzie są refleksyjni, podczas gdy inni są bardziej impulsywni. Zatem refleksja i impulsywność mogą być postrzegane jako dwa końce kontinuum. W rzeczywistości zarówno przemyślenie przed podjęciem działania, jak i zaniechanie tego, przynosi korzyści. W tym artykule skupimy się na korzyściach, jakie niesie improwizacja i ograniczenie dokładnego planowania.

Co dokładnie oznacza improwizacja? W słowniku definiuje się ją jako „tworzenie czegoś bez wcześniejszego zaplanowania lub przygotowania”. Kiedy improwizujesz, skupiasz się bardziej na działaniu niż na myśleniu. W rzeczywistości po prostu działasz. Nie oznacza to, że nie myślisz o konsekwencjach swoich działań, ale raczej, że dajesz się ponieść temu, co czujesz.

„Myślę, że improwizacja, umiejętność dostosowywania się i natychmiastowej reakcji jest kluczem do szczęścia”.

-Cesar Aira-

Improwizacja – 5 korzyści

Życie nie zawsze układa się tak, jak się tego spodziewałeś. We wszystkim, co Ci się przydarza, istnieje wiele czynników, które są poza Twoją kontrolą. Często może się to wydawać prawdziwym bałaganem, ale daje również możliwość uruchomienia umiejętności improwizacji i rozwiązywania problemów bez konieczności zbytniego zastanawiania się nad każdym krokiem, którego się podejmiesz.

Jakie są więc korzyści z improwizacji? Uczenie się bycia bardziej elastycznym i swobodnym w działaniu, bez zbytniego zastanawiania się nad ich konsekwencjami, ma kilka pozytywnych aspektów. Porozmawiamy o najciekawszych z nich i podpowiemy, jak zacząć improwizować.

Mężczyzna i kobieta w górach

1. Pozwala być bardziej elastycznym

Kiedy nie wszystko jest dopracowane z góry i możesz improwizować, stajesz się bardziej elastyczny w reagowaniu na nieprzewidziane zdarzenia. W ten sposób improwizacja pozwala być bardziej elastycznym. Pomyśl o wykonawcy rzutów karnych, który może zmienić obraną stronę w ostatniej chwili, ponieważ widzi, że bramkarz rzuci się w określonym kierunku. Strzelec podjął decyzję, ale w ostatniej chwili mógł ją zmienić.

Elastyczność jest bardzo pomocna w reagowaniu na sytuacje, w których nie masz dużej kontroli. Spójrzmy prawdzie w oczy, w rzeczywistości jest tak w większości sytuacji. Improwizacja daje cenną możliwość działania zgodnie z daną sytuacją, bez uczucia paraliżu.

2. Pomaga żyć w teraźniejszości

Kiedy mniej myślisz o rzeczach, wykonujesz ćwiczenie cenne dla swojego zdrowia psychicznego. Jesteś obecny tu i teraz. Kiedy improwizujesz, zwykle skupiasz się na tym, co dzieje się wokół Ciebie, a nie na tym, co wydarzyło się wcześniej lub co wydarzy się w przyszłości.

Improwizacja oznacza, że nie żyjesz, czekając na przyszłość i myśląc o wszystkim, co jeszcze się nie wydarzyło i może nigdy się nie wydarzyć. Ciągłe myślenie o rzeczach, które jeszcze się nie wydarzyły, może prowadzić do niepokoju. Co więcej, jeśli nie zajmiesz się tym na czas, może stać się prawdziwym problemem dla Twojego zdrowia psychicznego i emocjonalnego.

3. Pomaga odpocząć

Zbyt dużo myślenia i przestrzeganie ścisłych protokołów w życiu może być wyczerpujące. Dlatego pozwolenie sobie na życie chwilą w improwizowany sposób może być wielką ulgą dla duszy, nie mówiąc już o ciele i umyśle.

Brak konieczności psychicznego przygotowywania się na wszystko, co się wydarzy, pomoże Ci zredukować stres i pomaga być bardziej wypoczętym. Zobaczysz, jak stopniowo sprawy zaczną się lepiej układać i poczujesz się wolny i szczęśliwszy niż wcześniej.

4. Pozwala czuć

Prawdopodobnie minęło dużo czasu, odkąd wiedziałeś, jak to jest naprawdę czuć. Jeśli tak jest, daj sobie możliwość przepływu i bycia wolnym, nie myśląc zbyt dużo. Możesz to zrobić, improwizując w obliczu wydarzeń, które Ci się przytrafiają.

Danie sobie pozwolenia na odczuwanie pomoże Ci poprawić zdolność widzenia, cieszenia się małymi rzeczami i nauczenia się prawdziwego słuchania innych. Zauważysz też, jak wiele możesz się nauczyć od innych, jeśli naprawdę zaczniesz zwracać na nich uwagę.

5. Promowanie samoświadomości

Wreszcie, improwizowanie i ograniczenie analizowania pomoże Ci również poznać siebie, „sprawdzić się” i wyjść ze swojej strefy komfortu. Będziesz w stanie docenić to, jak zachowujesz się w nowych środowiskach i podczas trudnych wydarzeń.

Jeśli zawsze za dużo analizujesz, nie dajesz miejsca na to, co nowe i odmienne. Z drugiej strony improwizacja pozwala nie tylko odkrywać nowe rzeczywistości, ale również odkrywać w nich siebie.

Kobieta z zamkniętymi oczami. Improwizacja

Poznaj korzyści płynące z improwizacji i zacznij żyć

Improwizowanie może na początku być dość skomplikowane, zwłaszcza jeśli jesteś osobą o pewnej sztywności psychicznej, która potrzebuje dużo kontroli i która jest niezwykle refleksyjna i wymagająca od siebie. Niemniej jednak wszystko wymaga praktyki i wytrwałości.

Poznanie korzyści płynących z improwizacji jest pierwszym krokiem do uświadomienia sobie, że jest wiele rzeczy, na które nie masz wpływu i że jest to całkiem normalne. Nie musi to jednak być przeszkodą, być szczęśliwym. Gdy uda Ci się znaleźć równowagę między nadmiernym analizowaniem a improwizacją, zobaczysz, że wysiłek ten się opłacił.

„To, co będzie później, jest teraz. Teraz jest domeną teraźniejszości. A gdy improwizacja trwa, rodzę się ja.”

-Clarice Lispector-

Jak nauczyć się improwizować i nie myśleć za dużo

Klucz do improwizacji polega na znalezieniu własnych strategii, aby nie analizować zbyt wiele. Oto kilka pomysłów na początek:

  • Zacznij od „łatwych” rzeczy, które tak naprawdę nie są ważne. Na przykład zamawianie jedzenia na wynos, mówienie przyjacielowi czegoś, co pochodzi z Twojego wnętrza, tworzenie improwizowanego planu samemu lub z przyjaciółmi itp.
  • Nie zmuszaj się do improwizacji. Spróbuj stopniowo, zaczynając od prostych rzeczy.
  • Określ, jak się czujesz po improwizacji. Wolniejszy? Zakłopotany? Próbujesz odzyskać kontrolę?
  • Doceń korzyści płynące z jej praktykowania.
  • Wyjdź od czasu do czasu ze swojej strefy komfortu.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bermúdez, J. (2003). Psicología de la personalidad. Teoría e investigación (vol. I y II). Madrid: UNED
  • Sánchez, M. et al. (2015). La medida de la capacidad reflexiva: instrumentos disponibles en castellano y tareas pendientes. Revista de la Asociación Española de Neuropsiquiatría. Rev. Asoc. Esp. Neuropsiq., 35(127). https://dx.doi.org/10.4321/S0211-57352015000300004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.