ADHD u dorosłych

ADHD u dorosłych
Sara González Juárez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sara González Juárez.

Ostatnia aktualizacja: 21 maja, 2023

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD u dorosłych, to schorzenie, o którym często się zapomina, zwłaszcza że objawy mają tendencję do zmniejszania się w okresie dojrzewania. Jednak wbrew temu, co sądzono jeszcze kilka lat temu, ta neurodywergencja nie zanika, tylko przybiera inną postać w dorosłym życiu.

Są sytuacje, kiedy dana osoba otrzymuje diagnozę ADHD w dorosłości. W takich przypadkach jednostka nie tylko przeszła przez dzieciństwo naznaczone objawami tego schorzenia, ale doświadczyła także ich zmian. Z reguły w wieku dorosłym objawy są mniej intensywne. Dzieje się tak albo z powodu dojrzewania kory przedczołowej, albo dlatego, że osoba cierpiąca nauczyła się, jak wdrażać skuteczne strategie kompensacyjne.

W poniższym artykule przeanalizujemy zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u dorosłych. Podamy również kilka zaleceń dotyczących życia z tym schorzeniem po okresie dojrzewania.

Różnica między ADHD u dorosłych i dzieci

Nie wszyscy ludzie wykazują te same objawy ADHD. W ramach tej neurodywergencji istnieje kilka podgrup. Jednak jej głównymi objawami są brak uwagi, impulsywność i nadmierna aktywacja nerwowa. U dzieci często powoduje to problemy w szkole (na przykład złe wyniki w nauce) oraz w relacjach społecznych.

Jak jednak objawia się ADHD w dorosłym życiu? Z reguły u dorosłego rozwijają się mechanizmy, które pomagają mu zachować systematyczność i umiar w radzeniu sobie z najbardziej rzucającymi się w oczy objawami, takimi jak impulsywność. Oznacza to, że dorośli są w mniejszym lub większym stopniu zdolni do normalnego funkcjonowania w życiu codziennym. Nadal mogą jednak doświadczać pewnych trudności.

Kobieta sfrustrowana problemami z pracą zakrywa twarz dłońmi
Niska tolerancja frustracji jest jednym z objawów ADHD u dorosłych.

Objawy ADHD u dorosłych

Dorośli z ADHD zwykle wykazują trudności w jednej lub kilku dziedzinach życia codziennego. Jak wspomnieliśmy wcześniej, w większości przypadków potrafią złagodzić swoje przejawy impulsywności i nadpobudliwości. Ale często borykają się z problemami z uwagą.

W ostatnich latach ADHD postrzegano jako neurodywergencję, a nie zaburzenie. Uważa się, że jest to bardziej alternatywna funkcja mózgu.

Według badań opublikowanych w INFAD Journal of Psychology zaburzenie objawia się subtelnymi i pośrednimi sygnałami.

 • Kiedy chory czuje się zmotywowany, lepiej się koncentruje. Ma to korzystny wpływ na jego pamięć roboczą.
 • Czasami osoby z ADHD mają trudności z wykonaniem zadań. Dotyczy to zwłaszcza tych, które są nużące i wymagają ciągłej uwagi.
 • Osoby chore zmagają się z kontrolą impulsów. Może to czasami prowadzić do zachowań aspołecznych lub niebezpiecznych.
 • Wykazują się złym zarządzaniem czasem i organizacją swoich zajęć. Ponadto mają tendencję do spóźniania się lub prokrastynacji.
 • Trudno im rozmawiać i mogą gubić wątek rozmowy. Mogą też stale przerywać rozmówcy lub wykazywać niezorganizowaną i rozproszoną mowę.
 • Mają niską tolerancję na frustrację i opóźnioną nagrodę. Ten problem również jest związany z impulsywnością. Nie objawia się to jednak w taki sam sposób, jak w dzieciństwie. Choremu trudno jest również obliczyć konsekwencje swoich działań.
 • Osoby chore postrzegają jakość swojego życia jako złą. Zostało to opisane w badaniu przeprowadzonym na temat jakości życia młodych dorosłych z ADHD. Stwierdzono, że ludzie, którzy nie otrzymali diagnozy i leczenia w dzieciństwie, odczuwają negatywny wpływ choroby na ich codzienne funkcjonowanie i sukcesy. Nasila się u osób cierpiących na współistniejące zaburzenia, takie jak depresja.

Radzenie sobie z ADHD w wieku dorosłym

Przetrwanie w normatywnym, gorączkowym świecie, który często wymaga od nas ponad 100 procent naszej energii, jest znacznie trudniejsze dla osób cierpiących na ADHD. Aby lepiej funkcjonować w swoim środowisku, mogą wprowadzić pewne sztuczki w swoim codziennym życiu. Na przykład:

 • Używanie kalendarzy i aplikacji do bycia lepiej zorganizowanym.
 • Wyznaczanie małych celów krótkoterminowych, na przykład tworzenie list zadań. Działają jako wzmocnienie, ponieważ osoba chora jest w stanie skreślać zadania z listy podczas ich wykonywania.
 • Zwiększenie liczby przerw. Jeśli dane zadanie jest zbyt żmudne, osoby z ADHD powinny pracować w blokach 15-20 minut, odpoczywając przez pięć minut pomiędzy nimi.
 • Unikanie przeciążania się. Ludzie muszą być świadomi swoich ograniczeń i czasu, którym dysponują. Najlepiej, jeśli po prostu spełnią kilka swoich celów każdego dnia. W przeciwnym razie staną się przytłoczeni i ostatecznie nic nie osiągną.
 • Utrzymywanie miejsca pracy w czystości i posiadanie wszystkich niezbędnych przedmiotów w zasięgu wzroku. Na przykład zostawianie kluczy do domu, kluczyków do samochodu i portfela w tym samym miejscu za każdym razem.
 • Znalezienie sposobów motywowania samego siebie. Może to być na przykład wykonywanie czynności, które dana osoba lubi. Chodzi o robienie wszystkiego, co sprawia, że organizowanie dnia i wykonywanie zadań jest bardziej znośne.
 • Ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta i odpowiednia higiena snu. Dbanie o te trzy aspekty sprawi, że osoba chora poczuje się lepiej i będzie mieć więcej energii psychicznej do kontrolowania swojej uwagi lub hamowania wszelkich bezrefleksyjnych zachowań. Revista Habanera de Ciencias Médicas podkreśla aktywność fizyczną jako korzyść dla jakości życia osoby cierpiącej na ADHD.

Pomoc psychologiczna

Powyższe rady nie będą miały natychmiastowego wpływu na wydajność osoby cierpiącej, ale stworzą dobrą podstawę do dalszego działania. Oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba, chory powinien odwiedzić psychologa. Wielu dorosłych odnosi korzyści z terapii, a niektórzy często przyjmują leki wspomagające. Dlatego jeśli cierpisz na ADHD lub podejrzewasz u siebie to schorzenie, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą.

Mężczyzna wkłada ołówek do ust, oderwany od pracy w wyniku ADHD u dorosłych
Dorośli z tego rodzaju neurodywergencją mają trudności z wykonywaniem zadań.

ADHD u dorosłych: perspektywy i wyzwania

Dzisiejszy świat jest gorączkowy, pełen sprzeczności i pełen bodźców, które wymagają naszej uwagi. Chociaż prawdą jest, że ADHD jest heterogenicznym obrazem klinicznym ograniczonym do neurobiologii jednostki, ma również silny komponent psychospołeczny. Jest to wspomniane w artykule opublikowanym w czasopiśmie Revista Médica Clínica Las Condes.

Piętno neurodywergencji i zaburzeń psychicznych nie kończy się jednak na wyśmiewaniu chorych w szkole. W społeczeństwie, które nie jest wykształcone w zakresie sprawiedliwości i znaczenia zdrowia psychicznego, depresji i przestępczości, dominuje izolacja (między innymi).

Ponadto dostęp do przyzwoitych usług w zakresie zdrowia psychicznego jest problemem niemal na całym świecie. W związku z tym artykuł w czasopiśmie Contextos wspomina o znaczeniu samowiedzy. Sugeruje to również znaczenie pomocy profesjonalistów, którzy są na bieżąco z wiedzą na temat ADHD.

Na koniec pozostaje pytanie, gdzie kończy się alternatywne funkcjonowanie mózgu, a zaczyna zaburzenie. To pytanie towarzyszy specjalistom od wielu lat. Na szczęście dzisiaj sprawność w odniesieniu do ADHD maleje. Musimy jednak kontynuować pracę, jeśli chcemy osiągnąć zjednoczone, otwarte i tolerancyjne społeczeństwo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Carrasco-Chaparro, X. (2022). Sobre el trastorno por déficit de atención e hiperactividad: consolidaciones, actualizaciones y perspectivas. Revista Médica Clínica Las Condes33(5), 440-449.
 • Roselló, B., Berenguer, C., & Baixauli, I. (2019). La inhibición, el autocontrol emocional, la memoria de trabajo y la supervisión¿ predicen las manifestaciones típicas de adultos con TDAH?. Revista INFAD de Psicología. International Journal of Developmental and Educational Psychology.2(1), 181-192.
 • Mazurkiewicz Rodríguez, H. J., & Marcano, B. (2021). Calidad de vida en adultos jóvenes con TDAH diagnosticados en la adultez: revisión Sistemática. Actualidades en Psicología35(130), 97-113.
 • Llarena, I. N. (2022). El Trastorno de Déficit de Atención e Hiperactividad-(T) DAH-desde una mirada anticapacitista. (Con) textos: revista d’antropologia i investigació social, (11), 133-139.
 • Castillo-Paredes, A., Montalva Valenzuela, F., & Nanjarí Miranda, R. (2021). Actividad Física, Ejercicio Físico y Calidad de Vida en niños y adolescentes con Trastorno por déficit de atención y/o hiperactividad. Revista Habanera de Ciencias Médicas20(5).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.