Jak Nelson Mandela zainspirował ludzkość

Jak Nelson Mandela zainspirował ludzkość

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

07Tematem naszego dzisiejszego artykułu będzie Nelson Mandela, jeden z najważniejszych i najbardziej inspirujących ludzi wszech czasów. Prowadząc życie w pełni wykorzystujące ogromny talent, jakim obdarzyła go Matka Natura, Nelson Mandela pozostawił nam olbrzymią wręcz spuściznę. Obejmuje ona między innymi jego niezwykle inspirujące słowa, które wciąż mogą pomóc nam zachować siłę, kiedy dopadają nas trudne chwile.

Dla tych z Was, którzy kojarzą go tylko z nazwiska i nie do końca orientują się kim był Nelson Mandela, mamy krótkie objaśnienie. Mieszkał on w Republice Południowej Afryki przez całe życie i był legendarnym już pionierem, który pomógł położyć kres polityce apartheidu. Chociaż przez 27 lat był więziony przez władze ze względu na swoją działalność zmierzającą do obalenia segregacji rasowej, został ostatecznie zwolniony z więzienia w 1990 roku.

Kilka lat później, w 1994 roku, został pierwszym czarnoskórym prezydentem swojego kraju. Przez całe swoje życie prowadził działalność na rzecz pokoju, jedności rasowej i sprawiedliwości społecznej. Był mentorem niezliczonej rzeszy ludzi, który 95 lat swojego życia spędził budując swoją spuściznę dla potomnych, aż do śmierci w 2013 roku.

Nelson Mandela był jednym z największych światowych liderów w historii ludzkości. Jego życie stanowi dla nas jeden z najlepszych przykładów tego, czym tak naprawdę jest walka o wolność i równe prawa.

Nelson Mandela i jego wypowiedzi

Publikacje i zapiski autorstwa Mandeli były niezwykle precyzyjne, czytając je ma się wrażenie obcowania z nim twarzą w twarz. Mając bardzo jasno określoną i przejrzystą filozofię życiową był jednocześnie obdarzony zdolnością wyrażania dokładnie tego, co chciał w docierający do ludzi sposób. Potrafił także przelewać swoje idee na papier.

Wiele z tych cytatów, które zebraliśmy dla Ciebie poniżej powstały przez te lata w jego życiu, które Nelson Mandela spędził w więzieniu.

Refleksje na temat ludzkości i śmierci

“Gdybym mógł cofnąć czas, wówczas zrobiłbym jeszcze raz to samo. Tak zresztą postąpiłby każdy, kto ma odwagę nazywać siebie człowiekiem.”

“Jeśli mam umrzeć, oświadczam wobec wszystkich zainteresowanych, że udam się na spotkanie z moim przeznaczeniem z podniesionym czołem.”

“Śmierć jest czymś nieuniknionym. Kiedy człowiek zrobi to, co uważa za swój obowiązek wobec swojego ludu i swojego kraju, może wtedy spoczywać w spokoju. Wierzę, że dokonałem tego wysiłku i dlatego też będę spał przez całą wieczność.”

Refleksje na temat swoich ideałów

“Ubóstwo nie jest naturalnym stanem rzeczy. Jest ono dziełem człowieka, zatem można je przezwyciężyć i wyeliminować także poprzez przez działanie człowieka. Przezwyciężanie ubóstwa nie jest zadaniem charytatywnym, ale aktem sprawiedliwości “.

“Musimy sprawić, by likwidacja ubóstwa stała jednym z najważniejszych priorytetów światowych i zrozumieć, że wszyscy jesteśmy członkami czegoś, co określamy jako ludzkość. Różnorodność jest naszą największą siłą. “

“Podsumowaniem wszystkich moich marzeń jest zbiorowa mądrość ludzkości jako całości.”

“Działanie mas ludzkich ma zdolność do obalenia rządu.”

Fale na piasku - w poszukiwaniu spokoju

“Znajdujemy się u progu ery afrykańskiej, czyli wieku w którym Afryka zajmie należne jej miejsce wśród narodów świata”.

“Jeśli rozwój afrykańskiego narodu nie zostałby przerwany przez przybycie białych osadników, to kontynent ten stałby się podobny do Europy. Ale bez kontaktu z nią.”

“Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której można użyć, aby zmienić świat. Edukacja jest doskonałym motorem rozwoju osobistego. To właśnie dzięki edukacji kobieta, która jest córką chłopa może zostać lekarzem, a syn górnika może objąć w przyszłości stanowisko dyrektora kopalni. A dziecko rolników może zostać prezydentem wielkiego narodu.”

Refleksje na temat życia

“Zawsze coś wydaje się to niemożliwe do momentu, w którym tego czegoś nie zrobimy.”

“Największą chwałą w życiu nie jest nigdy nie upaść, ale zdolność do podniesienia się kolan za każdym razem, gdy się upadnie”.

“Nie oceniaj mnie przez pryzmat moich sukcesów, oceniaj mnie za to, ile razy upadłem i ponownie powstałem na nogi.”

“Nie ma to jak powrót do miejsca, które pozostało niezmienione, aby znaleźć wszystkie te aspekty, w których ty sam się zmieniłeś.”

Kula u nogi

“Lubię przyjaciół, którzy mają niezależne umysły, ponieważ mają oni umiejętność spojrzenia na problem ze wszystkich stron.”

“Jeśli mówisz do człowieka w języku, który on rozumie, to, co chcesz mu powiedzieć trafi do jego głowy. Jeśli porozmawiasz z nim w jego ojczystym języku, zdołasz dotrzeć do jego serca. “

“Uczciwość, szczerość, prostota, pokora, bezinteresowna hojność, brak próżności, gotowość do służenia innym – cechy, które są w zasięgu ręki każdego człowieka – są podstawą udanego życia duchowego.” 

“Przebaczenie uwalnia duszę i likwiduje strach.”

“Dowiedziałem się, że odwagą nie jest brak strachu, ale zwycięstwo nad nim. Odważny człowiek nie jest tym, kto nie czuje lęku, ale tym, kto jest w stanie pokonać ten strach. “

Zegar odmierzający czas

“W życiu liczy się nie sam fakt tego, że po prostu żyliśmy. Istotną różnicę robi to, co zrobiliśmy dla życia innych osób. “

Który z tych cytatów, których autorem jest Nelson Mandela jest w stanie zainspirować Cię najbardziej? Skopiuj je, zapisz i noś je ze sobą wszędzie!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.