Bez wątpienia gry wideo zmieniły sposób, w jaki obecnie patrzymy na czas wolny. Jest pewne pytanie, które ludzie zadają sobie w dzisiejszych czasach, kiedy gry wideo są wszędzie i używamy ich tak często: czy rozwijają one inteligencję?
W dzisiejszym świecie gry wideo to główna atrakcja na imprezach i spotkaniach towarzyskich. To także branża warta 100 000 milionów dolarów. Większość z nas przynajmniej raz w życiu grała w gry wideo. Generalnie kojarzymy je z czasem wolnym, kiedy nie musimy za dużo myśleć. Ale czy gry wideo mogą pozytywnie wpłynąć na nasz mózg?
W tym artykule omówimy, jak zmieniliśmy sposób patrzenia na świat dzięki używaniu gier wideo. Zobaczymy również, że nie wszystkie gry wideo mają taki sam wpływ na nasz mózg.
Co to jest grywalizacja?
Termin „grywalizacja” opisuje wpływ różnych rodzajów gier wideo na określone czynności. Moglibyśmy grywalizować prawie każdą aktywność.
Gry wideo są używane w salach lekcyjnych w celu usprawnienia procesu uczenia się i rozwoju poznawczego uczniów. Mogą być działaniami same w sobie lub uzupełniać inne działania. To jednak wywołuje narzekania rodziców, pokazując, że gry wideo nie są powszechnie akceptowane jako forma edukacji.
Gry wideo i inteligencja
Istnieje wiele powodów, dla których ludzie uważają, że istnieje związek między grami wideo a inteligencją. W rzeczywistości badanie przeprowadzone w 2005 roku przez Shaffera, Squire’a, Halversona i Gee wykazało, że istnieje związek między nauką a grami wideo.
Powszechnie wiadomo, że szachy mogą poprawić logiczne rozumowanie. W dzisiejszych czasach gry takie jak League of Legends czy Battlefield 3 mogą wzmacniać niektóre obszary mózgu i być może sprzyjać rozwojowi poznawczemu.
Aby grać w League of Legends, musisz wymyślić dobrą strategię, zupełnie tak jak w szachach. W Battlefield 3 gracze muszą mieć dobrą koordynację wzrokowo-ruchową, ponieważ muszą być szybcy, aby wygrać.
To pokazuje, że sprostanie wymaganiom stawianym w grach wideo wymaga wielu umiejętności. Możemy posiadać te umiejętności lub nie, w zależności od rodzaju inteligencji, którą opanujemy.
Gracz z inteligencją przestrzenną odniesie sukces w grach strategicznych. Z drugiej strony, jeśli masz rozwiniętą inteligencję werbalno-językową, odniesiesz sukces w grach takich jak Aworded.
Nie wszystkie gry wideo rozwijają tak samo
Prawdopodobnie zastanawiasz się teraz, czy oznacza to, że każda gra wideo może uczynić Cię mądrzejszym. Odpowiedź brzmi: nie. Ogólnie rzecz biorąc, musisz szukać gier, które poprawiają zdolność przetwarzania informacji i umiejętności rozwiązywania problemów.
Innym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest minimalny wiek wymagany do grania w określoną grę wideo. Umożliwienie dziecku grania w brutalną grę wideo może wpłynąć na jego społeczną percepcję, powodując utratę empatii.
Oczywiście nie zawsze wpływ na percepcję społeczną jest taki sam, ponieważ musi być obecnych więcej zmiennych. Przykładem tych innych czynników mogą być między innymi pewne zaburzenia osobowości lub konfliktowe wychowanie.
Nie oznacza to, że brutalne gry nie są w stanie stymulować inteligencji, ponieważ różne badania pokazują, że są. Jednak musimy zrozumieć, że dotyczy to dorosłych graczy. Aby zrozumieć różnicę między fikcją a rzeczywistością, potrzebujemy pewnego poziomu dojrzałości emocjonalnej.
W pewnym sensie rozwój gier wideo jest pozytywny, a nawet potrzebny. Nie zmarnujmy korzyści, jakie oferują te nowe technologie.