“Goło i wesoło” to brytyjski film z 1997 roku, w reżyserii Petera Cattaneo. W filmie grają Robert Carlyle, Mark Addy i Tom Wilkinson. Film nie miał dużego budżetu i nie spodziewano się, że odniesie jakikolwiek sukces.
Niemniej jednak, komedia święciła kasowe triumfy i zdobyła kilka nominacji do Oskara. Na nieszczęście dla filmu, konkurował on z “Titanic’iem”. Dlatego został całkowicie zaćmiony przez głównego zwycięzcę roku. Mimo to “Goło i wesoło” zdobył Oscara za najlepsze osiągnięcie.
Film znalazł się na listach najlepszych komedii wszechczasów. Zwłaszcza gdy chodzi o jedynie brytyjskie filmy. Wyrażenie “goło i wesoło” było niejeden raz używane w filmie przez kilka postaci, co z brytyjskiego angielskiego oznacza “kompletna nagość”.
Zmiana w Sheffield
Film rozgrywa się w angielskim mieście Sheffield. Jest to obszar, który doświadczył ekonomicznego boomu dzięki przemysłowi metalurgicznemu.
Wiktoriańskie domy zostały zburzone, aby ustąpić miejsca domom przyszłości, a ludność całkowicie poświęcona przemysłowi uczyniła Sheffield modelowym miastem. To właśnie tam produkowano najlepszą na świecie stal. Oto jak zaczyna się “Goło i wesoło”.
W stylu dokumentalnym pokazuje się nam wspaniałe i rozwinięte miasto Sheffield. Było to miejsce, w którym oprócz dużej ilości godzin pracy było również dużo czasu na relaks. Dlatego jego mieszkańcy żyli szczęśliwym życiem.
Po obejrzeniu zdjęć tego dokumentu przechodzimy do zupełnie innej scenerii. Wciąż jesteśmy w Sheffield, ale teraz pokazano go jako przygnębiające, nieszczęśliwe i szare miasto.
To nie jest już radosne i kwitnące miasto, jakim było na początku. Fabryki zamykają się, a branża zmienia się i rozwija szybciej niż jego mieszkańcy.
To, co było pewnego dnia symbolem dobrobytu, jest obecnie odbiciem ubóstwa. Większość mieszkańców Sheffield, zwłaszcza mężczyźni, pracowali na fabrykach. Z powodu kryzysu zostali zwolnieni.
Początek idei
Bezrobocie może doprowadzić Cię do depresji, dokładnie tak jak to się stało w mieście Sheffield. Praca nie jest potrzebna nam jedynie do przetrwania i spłacania długów. Praca daje nam także cel, motywację i powód do wstawania każdego ranka.
Mężczyźni przedstawieni nam w “Goło i wesoło” są bardzo różni, ale wszyscy mają coś wspólnego: są bezrobotni. Ta drastyczna sytuacja doprowadzi w wyniku do czegoś, co na pierwszy rzut oka wydaje się być całkowicie szalonym pomysłem: założyć striptease show.
Kreatywność, wolność, a przede wszystkim humor to główne składniki tego filmu. Z uśmiechem zachęca on nas, aby zawsze szukać rozwiązania – drogi ucieczki.
“Przystosuj się lub giń” mogłoby być idealnym mottem bohaterów tej historii. Mimo początkowego strachu przed tą przygodą, zdecydowali się jednak na wydostanie się ze swojej sytuacji w tak bardzo kreatywny sposób.
Kreatywność w “Goło i wesoło”
Fabryki są zmuszone zwolnić pracowników. Miasto Sheffield, zaangażowane prawie wyłącznie w działalność przemysłową, chyli się ku upadkowi. Bezrobocie to sytuacja, z powodu której mieszkańcy tracą swój status, marzenia i życie.
Z drugiej strony kobiety stają się z dnia na dzień bardziej niezależne. Nie potrzebują już męża, który by ich wspierał, ponieważ mogą to zrobić same. Walka o równość, wyzwolenie seksualne i niezależność sprawia, że kobiety stają się silniejsze – bardziej podobne do mężczyzn.
Dlatego również chcą sobie trochę popatzeć na nagich mężczyzn. Pragną także wyrzeźbionych męskich ciał, aby się wyzwolić i móc patrzeć na mężczyzn z takim samym pożądaniem, jak oni patrzyli na nich.
W Sheffield kobiety zwykle udają się na striptease show, w których tańczą mężczyźni o idealnych mięśniach. To wyzwala u nich najbardziej intymne impulsy w taki sam sposób jak u mężczyzn.
W tym samym czasie, gdy ci mężczyźni zadowalają kobiety, ich mężowie, byłi mężowie oraz inni członkowie rodziny czują się gorsi i bezużyteczni.
Nie są potrzebni w pracy ani własnym kobietom. Nie są już przydatni, a w konsekwencji stają się niewymownie sfrustrowani. Jednak desperacja może stać się idealną ścieżką do kreatywności i ponownego odkrycia siebie.
Gaz jest rozwiedziony. Nie ma pracy, lecz ma dużo długów. Jego była żona ułożyła swoje życie z nowym mężczyzną. Poza tym mieszka z synem, z którym Gaz nie ma teraz dobrych relacji.
Początkowo mężczyzna nie rozumie fascynacji, jaką ci umięśnieni faceci wzbudzją w kobietach. Ale z czasem zdaje sobie sprawę, że może to być dobrym pomysłem, który pomoże mu wydostać się z obecnej sytuacji.
Ponowne odkrycie siebie
Wraz z upływem czasu i postępem technologicznym, czasami nie masz innego wyboru, jak tylko odkrywać siebie na nowo. Sprawdza się to szczególnie dla pewnych grup wiekowych. “Goło i wesoło” przedstawia nam grupę zdesperowanych mężczyzn.
Niektórzy z nich mają depresję i puste życie. Jednak pomimo tych trudności podążają za ideą. Na początku to wydaje się być szalone, ale później widzimy, że przyniesie to nie tylko korzyści pieniężne, ale także zainspiruje ich do zmierzenia się z codziennością.
Niektórzy z tych mężczyzn przechodzą przez zaprzeczenie. Możemy to zobaczyć na przykładzie Geralda, który był brygadzistą w fabryce. Wciąż traktuje tych, którzy byli jego podwładnymi tak, jakby wciąż był ich szefem.
Nie przyznaje się żonie, że stracił pracę, gdyż nie chce stracić swojego statusu. Ostatecznie jednak decyduje się dołączyć do grupy z innymi bohaterami. Powoli zaczynają się przyjaznić, aby stworzyć naprawdę wyjątkowe show.
Piękno jest nie tylko dla kobiet
Poza rozwojem kreatywności i udoskonaleniem się ze względu na trudną sytuację, którą spowodowało bezrobocie, “Goło i wesoło” sprawia, że mężczyźni przechodzą przez rzeczy, których kobiety doświadczają codziennie.
Jak grubas może się rozebrać do naga? Jak człowiek ze zmarszczkami może się rozebrać do naga? Kto będzie za to płacił? Kto będzie płacił, by zobaczyć prawdziwych mężczyzn?
Wtedy się buduje samoświadomość. To właśnie wtedy odczuwają presję społeczną, by wyglądać “na 10”. W pewnym momencie filmu widzimy, jak ci zwykli mężczyźni przeglądają czasopismo z nagimi kobietami. Niektórzy krytykują ich piersi, inni je chwalą…
Tak zaczyna się rozmowa, w trakcie której coś sobie uświadamiają. Zdają sobie sprawę, że ta sama krytyka i ta sama tendencja do postrzegania kobiet jako przedmiotów to jest coś, na co zostaną narażeni, gdy po raz pierwszy się rozbiorą w swoim show.
Wielu z nich zaczyna odczuwać strach – strach przed byciem osądzonym. Czują się zawstydzeni. Decydują się więc na diety lub kremy przeciwzmarszczkowe.
Coś, co dla wielu kobiet jest rzeczą zupełnie normalną. Teraz to właśnie kobiety będą ich oceniać, uprzedmiotawiać i krytykować ich wygląd.
Popularność “Goło i wesoło”
“Goło i wesoło” to kompletna komediowa perełka.To przygoda, w której mężczyźni zaangażowani w tak bardzo “męski” przemysł, jak metalurgia, muszą nauczyć się tańczyć i uwodzić, nie zwracając uwagi na swoje okoliczności, wiek lub wagę.
Faceci znajdą się pod wpływem kobiecej krytyki w społeczeństwie, w którym kobiety już ich nie potrzebują. Wcale się tak bardzo teraz nie różnią.
To komedia, która odzwierciedla klasy pracujące i bezrobocie. Jest to niestety coś, co w dzisiejszych czasach każdemu z nas jest doskonale znane. Film pozostawia nam niezapomniane sceny i muzykę godną Oscara.
“To zadziwiające, jak męczące jest obijanie się.”
-Goło i wesoło-