Każda książka zawiera frazę, która czeka wyłącznie na Ciebie!

Każda książka zawiera frazę, która czeka wyłącznie na Ciebie!

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2017

Dobra książka i człowiek. Tak naprawdę mają ze sobą wiele wspólnego. Mogą stać się wieczne. Dlatego czytanie nie oznacza jedynie przemierzania oczyma tekstu. Dobra książka pozwala nam poznać samych siebie za pomocą słów wypowiedzianych przez innych ludzi.

Czytanie to podroż. Podróż, w której pozwalamy się zabrać w nieznane miejsca, w której poznajemy nieznane dotąd światy, w której niekiedy również udajemy się do naszego własnego wnętrza.

Nie bój się podróżować. Im dalej uda Ci się dotrzeć, tym głębszych pokładów Twojej własnej duszy będziesz mógł dotknąć. Dlatego właśnie mówimy, że podróż ta może być wieczna. Literatura pełna jest bowiem miłości, historii, fantastyki, przemyśleń. Wszystko to może Cię dogłębnie wzbogacić.

Wyimaginowany świat książki dziewczyna na łące

Za każdym razem, kiedy wgłębiasz się w treść książki, autor upoważnia nas do posiadania czegoś, co wcześniej należało do niego. Oferuje nam swój własny wewnętrzny świat, byśmy mogli dokładnie go poznawać, interpretować i odkrywać na nowo.

Przeczytaj również podobny artykuł: Książki, a ich wpływ na nasz mózg

Często zdarza się, że czytana przez nas książka zawiera frazę, która zdawała się czekać właśnie na nas. Napotykamy ją oczyma i od tej chwili staje się częścią nas, staje się naszą własną. Fraza ta czeka tam na nas, byśmy ją odkryli, a za jej pomocą zgłębili tajniki naszej własnej duszy.

Książka otwarta jest umysłem, który mówi; książka zamknięta to czekający przyjaciel; zapomniany, gotowy przebaczać; książka zniszczona to serce, które płacze

-Hinduskie powiedzenie-

Znaczenie słów również staje się wieczne i bezterminowe. Z każdym słowem budzimy przecież światy, których nawet nie moglibyśmy sobie wyobrazić. Doznajemy ich wyłącznie za pośrednictwem czytanej książki.

Przeczytaj również podobny artykuł: Książki psychologiczne, które warto przeczytać

Czy nie jest prawdą, że te dalekie odkrywane przez nas wszechświaty, raz dotknąwszy najgłębszych zakamarków, głębi naszej duszy, żyją później w naszym wnętrzu? Stajemy się ich właścicielami, ponieważ pozwalają nam one odkryć ukrywane dotąd, cenne zakamarki naszej własnej osobowości.

Książka – podróż wgłąb siebie

Istnieje wiele takich sytuacji, w których smutek staje się tak głęboki, że wyrażenie prostymi słowami tego, co mamy w środku, wydaje się wręcz niemożliwe. Jak wyraził to Julio Cortázar, “kiedy przychodzi nam wylać swoją duszę, nigdy nie starcza odpowiednich słów”.

To prawda. Dlatego ciekawe jest to, że nasze własne słowa sprawiają, że nasze wewnętrzne odczucia w rzeczywistości zawsze wracają do naszego wnętrza. Dobra książka i zawarte w niej frazy, które odbieramy niczym skierowane wprost do naszej duszy może zdziałać naprawdę wiele dobrego.

Jedną z największych zalet podróżowania jest odkrywanie nieskończoności tego, co oferuje nam otaczający nas świat. Formy życia, które jeszcze niedawno wydawały nam się niewyobrażalne, teraz poruszają nas do głębi wzbudzając podziw. Raz ujrzane nie pozwalają przestać o nich myśleć.

Coś podobnego ma miejsce, kiedy podróżujemy z pośrednictwem dobrych książek. Im bardziej odległa podróż, tym większe odkrycia, które na zawsze stają się częścią naszej duszy.

Przeczytaj również podobny artykuł: “Dekalog Wędrowca”: książka o byciu sobą

Nie istnieje lepszy statek do dalekich podróży, niż dobra książka

-Emily Dickinson-

Otwarte książki

Tak jak akceptujemy, że w życiu napotykamy na drogi trudne do przemierzania, tak akceptujemy również, że istnieją książkowe podróże łatwiejsze i trudniejsze. Aby dotrzeć do celu nie można się jednak poddawać, trzeba je przebrnąć.

Przeczytaj również podobny artykuł: Czytanie jest niczym powrót do życia

Im więcej czasu poświęcisz więc na podróż, tym większe będą korzyści. Tym bardziej będziesz mógł wniknąć w najgłębsze zakamarki swojej własnej duszy.

Otwórz książkę i odmień swój świat

Oczywiste wydaje się, że o wiele łatwiej jest stworzyć świat od podstaw, niż zmienić ten realny, który już istnieje. Jednakże to, co w rzeczywistości nas otacza, z pewnością przynajmniej w jakiejś mierze znajduje swoje korzenie w świecie wyimaginowanym. Przecież ktoś kiedyś udowodnił, że ziemia nie jest płaska…

Bardzo dobrze jest wierzyć w niemożliwe. To, co teraz jest niemożliwe, jutro może się okazać spełnioną już rzeczywistością. Najważniejsze jest zatem, byśmy nie utracili zdolności posiadania naszych marzeń. Zdolności, która stale nadaje im jakiś sens.

Przeczytaj również podobny artykuł: Czytanie nadaje sens mojemu istnieniu

Nie zapominaj, że to, co dzisiaj jest rzeczywistością, jeszcze wczoraj nazywaliśmy marzeniami

-Saramago, z książki El hombre duplicado-

Wiemy, że rzeczywistość jest subiektywna. Wiemy także, iż z odpowiednim nastawieniem możemy skutecznie ją do siebie dostosowywać. Powinniśmy mocno w to wierzyć i podążać za marzeniami, które czasem wydaja się niemożliwe do spełnienia.

Pamiętajmy więc o tych krótkich frazach, które czekają na nas zamknięte na kolejnych stronach książki. Pamiętajmy, że dobra książka nie tylko pozostaje w umyśle, ale dotyka duszy.

Czytanie to nie tylko nabywanie wiedzy. Czytanie to zmiany. Czytanie to podróż. Czytanie to doświadczenie. Pamiętaj o tym, jak bardzo może zmienić dobra książka…


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.