Głęboko myślący i myślący nadmiernie - co ich odróżnia?

Czy jesteś nadmiernie myślicielem czy głębokim myślicielem? Istnieje wyraźna różnica między jednym podejściem a drugim. W rzeczywistości twoje samopoczucie psychiczne zależy od tego, czy praktykujesz tylko jedną z nich. Ujawniamy, co to jest.
Głęboko myślący i myślący nadmiernie - co ich odróżnia?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2022

Głęboko myślący i nadmiernie myślący: czy istnieje różnica między tymi dwoma typami osób? Odpowiedź brzmi tak, w rzeczywistości odróżnia ich całkiem sporo. Jednak większość z nas często oscyluje między tymi dwoma rodzajami myślenia. Nasz myślący umysł jest jak fabryka, która nigdy się nie zamyka. Co więcej, często nie działa w optymalny i wydajny sposób.

Spędzasz dużo czasu we własnej głowie. Na przykład myślisz o tym, co zrobiłeś wczoraj, dzisiaj i co zrobisz jutro. Gubisz się w labiryntach decyzji, które musisz podjąć, w marzeniach, które chcesz osiągnąć, a nawet w bezużytecznych myślach, które nie mają żadnego znaczenia.

Niemal nie zdając sobie z tego sprawy, popadasz w nadmierne podejście poznawcze zakrawające na ruminacje. To wyczerpuje i frustruje, marnuje czas i prowadzi donikąd. Co gorsza, nasila dyskomfort psychiczny.

Jak zatem możesz pielęgnować zdrowsze i korzystniejsze mentalne podejście do swojej podróży przez życie? Spójrzmy.

„Inteligencja to nie tylko zdolność rozumowania. To także umiejętność znajdowania odpowiedniego materiału w pamięci i zwracania na niego uwagi w razie potrzeby”.

-Daniel Kahneman-

Kobieta. Głębokie myślenie
Dobre samopoczucie psychiczne zależy od naszej zdolności do ćwiczenia wolniejszego, głębszego myślenia.

Głęboko myślący i myślący nadmiernie

Głębokie myślenie pozwala lepiej skalibrować kompas i podejmować najbardziej odpowiednie decyzje. Z drugiej strony, nadmierne myślenie pozostawia Cię w tym samym miejscu, w którym byłeś i wyczerpuje psychicznie. Dlatego oczywiste jest, że najzdrowsza i najbardziej adekwatna strategia poznawcza to ta związana z myśleniem głębokim, powolnym, celowym i analitycznym.

Jednak i tu pojawia się problem. Otóż prawdopodobnie nie używasz go tak często, jak powinieneś. W rzeczywistości masz tendencję do analizowania większości sytuacji i reagowania na nie z szybkim, intuicyjnym i podświadomym podejściem mentalnym. To dlatego, że życie toczy się niezwykle szybko i musisz działać szybko w obliczu każdego bodźca.

Kiedy pojawia się wyzwanie lub problem, utkniesz. Wtedy włącza się twoja maszyna do przeżuwania, która przewraca rzeczy ponad tysiąc razy, zwraca je, a następnie ponownie je przeżuwa. Nie jest łatwo zastosować bardziej refleksyjną i oszczędną perspektywę mentalną, wiedząc, kiedy zwolnić i przestać wzmacniać te irracjonalne i nieprzydatne pomysły.

Wszyscy jesteśmy głębokimi myślicielami, ale czasami myślimy nadmiernie. Musimy jednak promować te pierwsze tendencje i kontrolować te drugie. Zobaczmy jak.

Nadmierne myślenie sprawia, że chorujesz

Wszyscy mieliśmy do czynienia z trudnymi doświadczeniami. W tych czasach naprawdę trudno jest przestać myśleć o pewnych sprawach. W rzeczywistości nikt nie jest zwolniony z bycia nadmiernym myślicielem przy tego rodzaju okazjach. Dzieje się tak dlatego, że negatywne emocje nasilają tę tendencję.

Dr Susan Nolen Hoeksema była jednym z wielkich ekspertów w dziedzinie ruminacji. W jednym ze swoich badań stwierdziła, że nadmierne myślenie często prowadzi do depresji.

Często jest również przyczyną zaburzeń odżywiania (ED) i innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Jak więc tego uniknąć? Oto kilka rad:

  • Miej świadomość, że nadmierne myślenie i ruminacje nie rozwiązują problemów.
  • Przestań walczyć ze swoimi myślami. Jeśli je tłumisz, mówią głośniej. Zaakceptuj je, daj im przestrzeń, ale bez żadnej wartości. Są tam i nie możesz się przed nimi ukryć ani im odmówić, ale to tylko hałas, w rzeczywistości nie są do niczego przydatne.
  • Staraj się nie myśleć tak dużo o rzeczach. Wybierz tylko swoje przydatne przemyślenia i pomysły. Odrzuć te, które przynoszą niepokój i zmartwienia.
  • Głęboko myślący i nadmiernie myślący ludzie różnią się pod jednym względem. Ci pierwsi myślą, żeby coś osiągnąć, drudzy, żeby pogorszyć swój nastrój.

Myśl głęboko lub celowo

Głęboki myśliciel to taki, który rozumuje i jakościowo analizuje różne zmienne, wyciąga cenne wnioski i działa na problemy, które go otaczają. Mają zręczny umysł, aby nawiązać kontakt ze swoimi emocjami i je regulować, łączyć się z własnymi potrzebami i ustalać różne reakcje na ten sam problem.

Co odróżnia głębokiego myśliciela od nadmiernie myślącego? Jakie strategie powinieneś opracować, aby promować pierwsze, zdrowsze podejście? Oto klucze:

  • Ćwicz autorefleksję i rozwiązywanie problemów.
  • Przeanalizuj własne wzorce myślowe, aby ocenić, czy są przydatne, czy nie.
  • Skoncentruj swój umysł na tym, co tu i teraz. Wczoraj nie ma już znaczenia, jutro jeszcze nie nadeszło.
  • Zarządzaj emocjami i nie blokuj się obsesjami, lękami i irracjonalnymi myślami.
  • Spróbuj być optymistą i zrozum, że istnieje kilka sposobów rozwiązania każdego problemu.
  • Rozmawiaj z innymi, aby poznać odmienne perspektywy. Pomaga to zrelatywizować problemy, poszerzyć koncentrację i zmniejszyć stres.
Głęboko myślący mózg
Głęboki myśliciel wie, jak regulować swoje emocje, aby zastosować bardziej racjonalne podejście.

Głęboko myślący i nadmiernie myślący: kim jesteś?

Większość z nas myśli za dużo. Robimy to, ponieważ nasz mózg ma niemal wrodzoną tendencję do skupiania się na negatywach, w postaci problemów i zagrożeń z naszego otoczenia. Nie dba o to, czy jesteśmy szczęśliwi, czy nie. Chce tylko żebyśmy przeżyli, a co za tym idzie, skłania nas do niemal ciągłego martwienia się. Jednak zbytnie zamartwianie się nie jest odpowiedzią.

W obliczu tego typu niemal instynktownych mechanizmów jest tylko jedna opcja: opracować bardziej świadome i racjonalne podejście. Musisz myśleć lepiej, wolniej i świadomie, mając większy sens i cel, sporządzając plany i wymyślając dziesięć rozwiązań dla każdego wyzwania.

Wymaga to codziennego zaangażowania i wysiłku, ale z pewnością się opłaci. Musisz zadbać o to, co dzieje się w twoim umyśle, ponieważ to właśnie determinuje Twoje życie.

To może Cię zainteresować ...
Myślenie – dlaczego sprawia, że czujemy się zmęczeni?
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Myślenie – dlaczego sprawia, że czujemy się zmęczeni?

Dlaczego myślenie tak nas męczy? Ostatnie badania wskazują, że dzieje się tak dlatego, że nasz mózg wytwarza szkodliwe substancje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nolen-Hoeksema, S., Wisco, B. E., & Lyubomirsky, S. (2008). Rethinking Rumination. Perspectives on psychological science : a journal of the Association for Psychological Science3(5), 400–424. https://doi.org/10.1111/j.1745-6924.2008.00088.x
  • Yaribeygi, H., Panahi, Y., Sahraei, H., Johnston, T. P., & Sahebkar, A. (2017). The impact of stress on body function: A review. EXCLI journal16, 1057.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.