Miłość od pierwszego wejrzenia - wystarczy jedno spojrzenie

Miłość od pierwszego wejrzenia - wystarczy jedno spojrzenie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Miłość od pierwszego wejrzenia jest niczym dwa spojrzenia zatrzymane w bezruchu. To dwie pary oczu, które nawzajem w sobie toną. Dwie dusze płyną do siebie od momentu, w którym zatrzymał sie czas. Jest to również tajemnica spotkania, gdzie główną role odgrywa chemia uczuć i gdzie często powstaje połączenie. Jest to spotkanie, w którym słyszysz dzwony, gdzie serce może ponownie zacząć wszystko od nowa.

Pomysł jest wciągający, ale rzeczywistość może czasami bardzo się od niego różnić. Miłość od pierwszego wejrzenia. Podoba nam się ten obraz, tak bardzo powszechny w filmach, literaturze i reklamie. Taka idea również nas warunkuje.

Co więcej, książki takie jak Miłość od pierwszego wejrzenia: historie i nauka natychmiastowego zainteresowania, (Love at first Sight: The Stories and Science Behind Instant Attraction), autorstwa dr Earla Naumanna z uniwersytetu w Arizonie, przypominają nam, że wierzymy w to zjawisko. Wierzymy, że wystarczy jedno spojrzenie, aby miłość rozpaliła się, powstała i pokonała nas, pozostawiając nas bez tchu.

“Miłość istnieje na świecie po to, aby pomóc nam o nim zapomnieć.”

Paul Éluard-

Ta iskra neurochemiczna, naładowana niepewnością, pragnieniem, tajemnicą i fantazją, niesie z sobą pewną naukę. Chociaż nie wszystkie emocje można zaobserwować pod mikroskopem, wiemy jedno: miłość od pierwszego wejrzenia istnieje. Jest jednak szereg innych rzeczy, o których powinniśmy pamiętać.

Para ukryta pod kurtką.

Nie nazywaj tego miłością, określaj raczej jako zainteresowanie

Istnieje coś takiego jak nagła miłość. Nie zna granic czasu i może pojawić się w jednej chwili i w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Miłość od pierwszego wejrzenia zawsze się zdarzała i będzie tak po wieki. Tak samo, jak spotykamy powoli rozwijającą się miłość, która zachowuje się tak jak gotowanie wody na wolnym ogniu. Zanim się zorientujesz, coś, co zaczęło się jako szczera przyjaźń, zamienia się w prawdziwą pasję.

Miłość nie działa na podstawie norm, kryteriów ani zamówień. Przychodzi, kiedy chce a my zdajemy sobie z tego sprawę. Mimo to, kiedy staramy się utrzymać tę miłość przy życiu, czasami potrzebujemy jakiegoś porządku, kompromisu lub czegoś w rodzaju demokracji emocjonalnej, co do której możemy się inteligentnie zgodzić. Jest ku temu powód. Miłość od pierwszego wejrzenia wprawiana jest w ruch przez przyciąganie, nie przez rozum.

Chodzi o pożądanie i fantazję. To jest magnetyzm. To efekt halo i wędrówka chemiczna wytwarzana przez serotoninę i dopaminę. To drzwi wejściowe ułatwiające relację, sprawiające, że ​​istnieje większa szansa na pierwszą randkę. Jest to miłość, która przychodzi bez ostrzeżenia, ale później wymaga więcej uwagi, jeśli chcesz, aby zmieniała się w dojrzałą relację. Będziesz musiał przejść przez tę tajemnicę myśląc realnie i odłożyć na bok fantazje.

Tęczowe oko.

Miłość od pierwszego wejrzenia: co mówi nauka

Uniwersytet w Holandii przeprowadził w 2017 roku badania na ten temat. W badaniu “jakim rodzajem miłości jest miłość od pierwszego wejrzenia? Badanie empiryczne “, około 600 osób, które według własnej definicji, doznały” miłości od pierwszego wejrzenia “, badano przez pewien czas.

Na podstawie tej próby 92% ludzi rozpoczęło związek po pierwszym spotkaniu, w chwili, gdy spojrzeli sobie w oczy. Większość z nich mocno wierzyła, że ​​znaleźli kogoś naprawdę wyjątkowego. Następnie badacze przeprowadzili wywiady z każdą parą, aby głębiej spojrzeć na pewne psychologiczne wymiary związane z relacjami.

Miłość od pierwszego wejrzenia jest związana z wyglądem fizycznym (i czymś jeszcze)

W miłości od pierwszego wejrzenia, fizyczna atrakcyjność jest głównym czynnikiem, co do tego nie ma wątpliwości. Ale nie zawsze jest konieczne, aby było to zewnętrzne piękno, które przyciąga naszą uwagę w jednej chwili. Naukowcy wyjaśniają, że jest coś więcej, coś przekazanego przez spojrzenia, które dają drugiej stronie poczucie zaufania, sympatii i które łączą się z innym spojrzeniem pewnie i bez strachu.

Efekt halo

Tak jak stwierdziliśmy, kiedy dwoje ludzi czuje pociąg poprzez spojrzenie sobie w oczy, jest więcej niż prawdopodobne, że skończy się to pierwszą randka. Mimo to, przy wielu okazjach dzieje się tak, że poprzez magnetyzm spojrzenia zaczynamy idealizować drugą osobę na sposoby, które nie zawsze są realistyczne.

To przyciąganie bierze się z projekcji pozytywnych cech na drugą osobę. Uważamy ją za bardziej inteligentną, szlachetniejszą, oryginalną, godną zaufania i uczciwą. Tworzymy efekt halo, który w połączeniu z pasją sprawi, że uczucia będą trwały dłużej. Będzie to trwało, zanim prędzej czy później pojawią się pewne dowody, które mogą, ale nie muszą być tolerowane.

Miłość od pierwszego wejrzenia sprzyja romantykom

W cytowanym wcześniej artykule z uniwersytetu w Holandii wykazano, że znaczna część badanych osób była w stanie utrzymać swoje relacje przez dłuższy czas. To znaczy, że miłość, która pojawiła się od pierwszego wejrzenia może trwać, stać się dojrzała i zmienić w satysfakcjonujący związek.

Mimo to, w dużej części przypadków związek kończy się, gdy namiętność słabnie lub gdy fantazja spotyka rzeczywistość. Para nie jest w stanie przekształcić tej sytuacji w związek oparty na intymności, zaufaniu, uczuciu i trosce o siebie nawzajem.

Kolejną rzeczą, którą wykazały badania, jest to, że duża część par, które stworzyły swój związek w oparciu o pierwsze wzajemne spojrzenie było ostrymi obrońcami romantycznej miłości. Dla nich rzeczy takie jak przeznaczenie lub bratnie dusze były rzeczywistością, która wyjaśnia sukces związku.

Szczęśliwa para.

Podsumowując, nauka nie może zaprzeczyć, że w niektórych przypadkach miłość od pierwszego wejrzenia istnieje i okazuje się dużym sukcesem. Niezależnie od tego, w dużej części tych przypadków, za tym wzajemnym spotkaniem spojrzeń, które się nawzajem odnajdują i łączą ze sobą, nie ma nic więcej niż przyciąganie.

Przyciąganie to kanał niewytłumaczalnej mocy, który działa jak pierwszy krok, jak pierwszy stopień na drabinie w kierunku wzajemnego połączenia, które z dnia na dzień musi dojrzeć i przejść przez swoje własne wyzwania, by istnieć i przekształcić się w szczęśliwy i odnoszący sukcesy związek.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.