Ślepa miłość: kiedy nie dostrzegasz, jaki naprawdę jest Twój partner

Ślepa miłość: kiedy nie dostrzegasz, jaki naprawdę jest Twój partner
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Miłość jest uczuciem, które wszyscy odczuwamy w pewnym momencie naszego życia. Mamy również inne sposoby kochania, ponieważ wszyscy wyrażamy to inaczej wobec osoby, którą kochamy. Są też różne rodzaje miłości. Jest miłość do partnera, rodzeństwa, dzieci, rodziców, przyjaciół, do tego, co robisz… Każda z nich może być tym, co określamy terminem ślepa miłość.

Są chwile, kiedy kochać kogoś w sposób, który wydaje Ci się nieskończony. Oznacza to, że postrzegasz drugą osobę jako idealną i żywisz dla niej głęboki podziw. Podziwiasz wszystko, co robi i powoli staje się ona podstawową potrzebą w Twoim życiu. Ale to może sprawić, że bez tej osoby poczujesz, iż jesteś niczym.

W ten sposób czasami możesz kochać kogoś tak bardzo, że nie widzisz, kim naprawdę jest. W Twoim umyśle istnieje jej zniekształcone odbicie. To właśnie mamy na myśli, gdy wypowiadamy słowa: ślepa miłość. Oznacza to, że idealizujesz osobę, którą kochasz i oddałbyś za nią wszystko. Ale to zwykle oznacza zapomnienie o sobie. W tym artykule powiemy Ci, jak może wyglądać taka miłość, szczególnie w odniesieniu do partnera.

“Ludzie opisują miłość jako ślepą i uskrzydlającą. Jest ślepa, ponieważ nie widzi żadnych przeszkód, a ma skrzydła, aby Cię od siebie ocalić.

-Jacinto Benavente-

Ślepa miłość: kiedy idealizujesz osobę, którą kochasz

Nie zawsze możesz zobaczyć osobę, z którą się spotykasz, taka jaką jest naprawdę. Ślepa miłość czasami bierze się z idealizacji.

Innymi słowy, myślisz, że osoba, którą kochasz, jest idealna i możesz nawet zapomnieć o jej “ludzkiej stronie”. Wyolbrzymiasz wszystkie jej dobre cechy i przestajesz cenić własne, abyś mógł stwierdzić, że to partner jest doskonały. Czujesz się z tym dobrze, ponieważ jesteś z tak niesamowitą, niemożliwie wspaniałą osobą.

Ślepa miłość.

 Zygmunt Freud powiedział, że idealizacja wiąże się z przecenianiem kogoś, czy to świadomie, czy nieświadomie. Powiedział również, że jest to mechanizm obronny. Innymi słowy, jest to coś, co stosujesz po to, aby rozproszyć obawy przed tym, co Cię niepokoi. Dlatego sprawiasz, że druga osoba jest tak cenna: pomaga Ci z mierzeniem się z własnymi negatywnymi uczuciami.

Innym skutkiem ubocznym tego mechanizmu obronnego jest zapomnienie o niektórych własnych potrzebach. Przestajesz odczuwać samotność lub brak motywacji, ponieważ postrzegasz drugą osobę jako uzupełnienie. Więc Twoja miłość do drugiej osoby polega na tym, by nadrobić wszystko, czego Ci brakowało.

Ale idealizacja nie oznacza fizycznego bycia z kimś. Chodzi o przewartościowanie osoby, którą kochasz, bez względu na to, czy jest to Twój partner, czy nie.

Ślepa miłość: uczucie za wszelką cenę

Idealizowanie drugiej osoby, wraz z niedocenianiem siebie, prowadzi wielu ludzi do polegania zbytnio na swoim związku. To absolutne zaufanie może skończyć się tym, że druga osoba poczuje się zmęczona. Jeżeli jednak jest bardziej wilkiem w owczej skórze, może ułatwić jej realizacje własnych pokręconych planów.

Kiedy całkowicie polegasz na innych ludziach i stawiasz się na samym końcu łańcucha pokarmowego, stajesz się całkowicie bezbronny. Jeśli masz szczęście, nic złego się nie stanie. Ale jeśli skrzyżujesz ścieżki z kimś, kto nie ma dobrych intencji, może to mieć dla Ciebie straszne konsekwencje.

Nigdy nie będziesz się martwić tym, kim jesteś i kim chcesz być (lub co chcesz robić), ponieważ żyjesz dla drugiej osoby. To prawda, nawet ta osoba i Ty macie różne zainteresowania. W końcu odsuwasz na bok wszystko czego pragniesz i po prostu robisz wszystko, czego chce Twój partner.

Kiedy kocham Cię bardziej niż Ty mnie

Ten rodzaj ślepej miłości łatwo podsumować jednym zdaniem: “Jesteś dla mnie ważniejszy niż ja dla Ciebie.” Mówiąc inaczej, powoduje to dużą nierównowagę, gdy osoba, którą kochasz zawsze jest na pierwszym miejscu. Oto niektóre z konsekwencji, które mogą pojawić się w tego rodzaju sytuacjach:

 • Zapominasz kim jesteś.
 • Pozwalasz by druga osoba Tobą rządziła.
 • Tracisz poczucie własnej wartości.
 • Nie wiesz, co z sobą robić, jeśli nie ma obok drugiej osoby.
 • Żyjesz życiem drugiego człowieka, a nie własnym.

Wszystko to może się zdarzyć, gdy umieścisz drugą osobę ponad samym sobą. Ale często stawianie jej na pierwszym miejscu nie jest świadomą decyzją ani czymś, czego chcesz.

Zwykle oznacza to, że nie wiesz, jak odmówić, gdy druga osoba prosi Cię o niemożliwe rzeczy. Może się tak zdarzyć z powodu tego, jak ważna jest dla Ciebie, lub dlatego, że nieustannie czegoś od Ciebie się domaga. Może nawet być tak, że nie jesteś w stanie odpowiedzieć tak, jak powinieneś.

Zakochana para.

Jestem zakochany w miłości

Ślepa miłość może się również zdarzyć, gdy jesteś zbyt zakochany w miłości. Co przez to rozumiemy? Dzieje sie tak wówczas, gdy wpadasz na pomysł, że miłość jest najcudowniejszą rzeczą na świecie. Oznacza to, że chcesz tak bardzo zakochać się, że nie zwracasz uwagi na żadne z najważniejszych pytań. Jaki rodzaj miłości? Z kim? W jakich okolicznościach?

Kiedy zakochasz się w miłości, może nie mieć dla Ciebie znaczenia nawet to z kim jesteś. Wszystko jest tak samo, ponieważ tworzysz własny obraz drugiej osoby, który pasuje do Twoich wyobrażeń. Innymi słowy, starasz się być w związku za wszelką cenę, ponieważ myślisz, że to jedyny sposób, aby znaleźć miłość i zdobyć to, czego tak bardzo pragniesz.

Jesteś tak pochłonięty koncentrowaniem się na swoich oczekiwaniach wobec tego jak ma wyglądać ta wymarzona miłość, że nie zwracasz uwagi na to, kim naprawdę jest druga osoba. Zaczynasz wyobrażać sobie różne rzeczy i wszystkie wydają się niesamowite. Ale fakt, że angażujesz się w fantazję, sprawia, że ​​staje się ona jeszcze większa. Przynajmniej do czasu pęknięcia bańki. Wtedy musisz otworzyć oczy, co zawsze jest niewygodne i bolesne.

W tym przypadku nie idealizujesz osoby, idealizujesz miłość. Wszystko czego chcesz, to robić rzeczy, które ludzie robią, kiedy są zakochani. Ale urasta to do tego stopnia, że ​​szkodzi Twojemu poczuciu własnej wartości. Tak więc, w sposób pośredni, są to chwile, w których szukanie miłości jest niczym innym, jak logicznym sposobem utrzymywania lub poprawiania własnego wizerunku.

Ale kiedy przestajesz widzieć, kim naprawdę jest ta druga osoba, może tracić szansę na autentyczny związek. Skupiasz się tak bardzo na swojej idei miłości, że nigdy nie zastanawiasz się nad tym, czego pragnie druga strona. Nigdy nie pozwalasz, by każda nowa chwila cię zaskoczyła i nie żyjesz w teraźniejszości.

Więc kiedy na piedestale stawiasz zakochanie się w samej miłości, zapominasz o sobie jak i ewentualnym partnerze. Wszystko, na czym Ci zależy, to to, by magiczna ślepa miłość stała się rzeczywistością. Ale jest to zarówno miłość pocieszająca, jak niebezpieczna, ponieważ jest całkowicie nierealna.

Miłość, która nie jest ślepa

Nie każda miłość jest ślepa, oto kilka pomysłów na to jak pokochać bez klapek na oczach:

 • Miej głębokie połączenie z samym sobą. Oznacza to poświęcanie czasu na pracę nad tym, na czym się skupiasz jak i na wewnętrznym monologu. W ten sposób nie zapomnisz, że jesteś ważny i wyjątkowy dla ludzi, którzy Cię kochają. Będziesz mógł także prawdziwie kochać kogoś innego, a nie tylko pustą planszę, którą wypełnia Twoja wyobraźnia, jakkolwiek chce.
 • Wyznaczaj granice. Chodzi o to, aby jasno określić, czego chcesz i przekazać to partnerowi. Oznacza bycie asertywnym
 • Ważne jest, aby uznać, że druga osoba ma mocne i słabe strony. Nie traktuj przedmiotowo swojego partnera. Wszyscy mamy dobre i złe cechy.
 • Nie próbuj robić więcej, niż możesz. Daj z siebie tyle, ile możesz, ale bez przesady. Kochanie kogoś innego nie oznacza poświęcania wszystkiego, co masz.
 • Pozostawienie za sobą własnego życia nigdy nie powinno być opcją. Można kochać kogoś, nie zaniedbując siebie.
 • Pracuj nad sobą, aby mieć coś do zaoferowania. Kiedy kochasz i znasz samego siebie, będziesz w stanie być swoim najlepszym ja. W sposób pośredni również będziesz kimś lepszym dla partnera.
Zakochana para.

Kochanie nie czyni Cię ślepym. Chodzi o to, że czasami pozwalamy by nas zaślepiło. Innymi słowy, sami zakładamy sobie kajdany. To my jesteśmy tymi, którzy ignorują to, co oznacza związek dla nas samych i dla drugiej osoby. Oznacza to również, że jesteśmy tymi, którzy potrafią zmienić sytuację.

Więc jeśli chcesz wiedzieć, czy jesteś ślepo zakochany, połącz się ze sobą. Bądź szczerzy wobec siebie, ponieważ odpowiedź tkwi w Tobie.

 “Miłość nigdy nikogo nie rani. A jeśli czujesz, że zostałeś zraniony przez miłość, to jest to coś innego w Tobie, nie twoja kochająca cecha, która czuje się zraniona.”

– Osho-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.