Gdy jesteś swoim największym wrogiem…

Kobieta patrząca w lustro - gdy jesteś swoim największym wrogiem

Czy kiedykolwiek czułaś, że jesteś swoim największym wrogiem? Aby pokonać swojego wewnętrznego wroga, musisz przede wszystkim zauważyć, że masz problem.

Miałaś kiedykolwiek wrażenie, że jesteś swoim największym wrogiem? Nie ma wątpliwości, że życie pełnią życia i spełnianie swoich pragnień nie jest proste. Można to porównać do podróży, która ma swój początek, ale nie ma końca.

Może okazać się również, że musimy mierzyć się z trudną sytuacją gospodarczą, w pracy lub w domu. Być może musimy stawić również czoła różnym trudnościom wewnętrznym, takim jak choroba lub nieszczęście.

Rywalizujemy również w swoim własnym wnętrzu z innymi ludźmi, którzy starają się osiągnąć te same cele co my. Te osoby mogą być Twoimi wrogami, ale czasami to Ty jesteś swoim największym wrogiem.

Osoby, które mają wszystko, ale czują się nieszczęśliwe

Niektóre osoby, które zdają się mieć wszystko, wydają się nieszczęśliwe. Teoretycznie nie mają żadnych przeszkód ani wrogów. W czym w takim razie tkwi problem? Co się dzieje?

Kobieta wciskająca głowę w poduszkę

Osoba, która jest swoim największym wrogiem, może sama rzucać sobie pod nogi kłody oceniając siebie lub stawiając sobie nierealistyczne cele. W którymś momencie życia każdy z nas zachowywał się w podobny sposób i często nie potrafimy z tym zerwać. Takie narzucone sobie brzemiona mogą mieć liczne negatywne konsekwencje.

Robimy to, ponieważ nie mamy właściwej dozy miłości własnej i poczucia własnej wartości. Te kwestie nie mają nic wspólnego z samolubnością. Nie musisz wierzyć, że jesteś lepsza od wszystkich innych. Powinnaś raczej zrozumieć, że zasługujesz na taką samą pełną miłości troskę, jaką okazujesz innym.

Znaczenie obiektywnego oceniania samego siebie

Obdarzanie siebie miłością oznacza zauważanie własnej wartości i uznawanie siebie za tak samo ważnych jak każda osoba, która znajduje się w naszym życiu. Dla wielu osób nie jest to zawsze takie łatwe. Dzieje się tak, ponieważ nie umiemy oceniać siebie w obiektywny sposób.

Osoby, które nie wiedzą jak oceniać siebie w obiektywny sposób, są zdolne do wychwalania cnót innych osób oraz wybaczania im ich największych błędów i wad. Jednak są niezwykle niesprawiedliwi wobec samych siebie. Często niezwykle znieważają siebie i zachowują się wobec siebie niesprawiedliwie, stając się jednocześnie swoimi największymi wrogami.

Takie zachowanie może doprowadzić do pojawienia się głębokiego zgorzknienia, które z czasem przerodzi się w depresję i zachowanie neurotyczne. Musisz wiedzieć jak w sposób obiektywny cenić siebie i nie porównywać się z innymi. Jedynie wtedy przestaniesz być swoim największym wrogiem.

Twoje doświadczenia sprawiają, że jesteś swoim największym wrogiem

Ogólnie rzecz biorąc, bycie swoim największym wrogiem wynika z doświadczeń. Dzieci są z natury skoncentrowane na sobie. Nie mają sumienia społecznego i myślą, że wszystko, co znajduje się w ich okolicy, należy do nich lub że są pępkiem świata.

To przekonanie jest wspierane faktem, że to właśnie na dzieciach często koncentruje się cała uwaga. Później, dzięki edukacji i socjalizacji z innymi dziećmi, w końcu odkrywają, że wokół nich istnieje więcej osób. Następnie zaczynają rozumieć, że te osoby zasługują na szacunek i zrozumienie w takim samym stopniu jak i one.

Kiedy dana osoba dorasta otoczona tą filozofią, często staje się zdezorientowana w zakresie tego, co jest sprawiedliwe i co jest uznawane za godną potępienia samolubną postawę. Aby uniknąć okropnego poczucia winy, decyduje się odmawiać sobie jakiegokolwiek samouznania, na które zasługuje.

Zachowuje się jakby była swoim własnym wrogiem.

Jednak niektóre nauki moralne lub religie podkreślają, że pokora to jedna z najważniejszych cnót. Dlatego też brak tej cnoty to grzech, który prowadzi do wymierzenia kary. Osoba, która uważa, że tak jest, rygorystycznie się ogranicza. Uważa, że istnieje tylko jeden właściwy sposób postępowania w określonych sytuacjach.

Smutny mężczyzna

Możesz przestać być swoim największym wrogiem

Aby pokonać swojego wewnętrznego wroga, musisz przede wszystkim zaakceptować fakt, że masz problem. Przyjrzyj się swojemu codziennemu zachowaniu i swoim myślom. Zobacz jak często pozbawiasz się małych przyjemności, ponieważ uważasz, że na nie nie zasługujesz.

Zacznij zachęcać się do małych osiągnięć i pozytywnego wysiłku stosując małe nagrody i komplementy. Być może nawet tego nie zauważając pewnego dnia zaczniesz pracować nad osiągnięciem tego, co jest dla Ciebie ważne, a przede wszystkim tego, na co zasługujesz.