Próba zdefiniowania pojęcia emocji jest skomplikowana. Rzeczywiście, podobnie jak Wenger, Jones i Jones powiedzieli: „Prawie każdy myśli, że rozumie, co to znaczy, dopóki nie spróbuje tego zdefiniować. Wtedy praktycznie nikt nie twierdzi, że to rozumie”. W tym artykule omówimy rolę i funkcję emocji.
Same emocje są z natury wrodzonymi procesami fizjologicznymi i behawioralnymi. Jednak niektóre z nich można zdobyć, obserwując ludzi wokół ciebie. Na te globalne reakcje składają się zasadniczo trzy podstawowe elementy:
- Kognitywny. Świadomy lub nieświadomy składnik. Opiera się na subiektywnej ocenie wydarzenia.
- Neurofizjologiczny. Są one całkowicie mimowolne. Na przykład obejmują emocje, takie jak drżenie lub pocenie się.
- Behawioralny. Mogą być dobrowolne lub niedobrowolne. Na przykład płacz, ton głosu lub ruchy ciała.
Rola emocji
Emocje są ważne. W rzeczywistości, według Reeve’a (1994), pełnią one trzy główne funkcje:
- Adaptacyjny. Każdy ma swoją własną funkcję. Na przykład strach chroni, a obrzydzenie odrzuca.
- Motywacyjny. Pobudzają motywowane zachowanie. Dzięki temu jest wykonywany w bardziej energiczny i skuteczny sposób.
- Rozmowny. Obejmuje to komunikację intrapersonalną i interpersonalną. Z intrapersonalnych uzyskujesz własne informacje. Z drugiej strony w komunikacji interpersonalnej zwracasz uwagę na komunikację werbalną i niewerbalną. Wpływa to na zachowanie innych.
Krótko mówiąc, emocje są odpowiedziami zarówno przyjemnych, jak i nieprzyjemnych doznań, różniących się intensywnością i czasem trwania. Te odczucia pomagają ci stawić czoła pewnym okolicznościom w twoim życiu z większym lub mniejszym sukcesem. Zgodnie z twoimi doświadczeniami twoje podstawowe lub wrodzone emocje mogą zostać przekształcone w emocje społeczne. Są one niezwykle ważne w twoich związkach.