Fruit Snack Challenge: wyrobienie samokontroli u dziecka

Dziewczynka z miską cukierków - Fruit Snack Challenge

Potrzebujesz jedynie miski wypełnionej czymś smakowitym i komórki, aby obserwować umiejętność samokontroli u dziecka. Czy słyszałaś kiedykolwiek o wyzwaniu Fruit Snack Challenge?

W ostatnich tygodniach wyzwanie Fruit Snack Challenge zalało sieci społecznościowe. Wiele osób w Internecie nazywa je również wyzwaniem cierpliwości, ponieważ w rzeczywistości wiąże się z kluczową umiejętnością rozwoju: samokontrolą u dziecka.

Wyzwanie polega na wypełnieniu miski jedzeniem, które jest atrakcyjne dla dzieci, zazwyczaj słodyczami, takimi jak przekąski z owoców. Rodzic lub opiekun umieszcza ją w zasięgu wzroku i rąk dziecka. Jednak mówi mu, że nie może ich zjeść, póki dorosły nie wróci. W międzyczasie kamera nagrywa dziecko, które siedzi samo w pomieszczeniu, gdy rodzic wychodzi na kilka minut.

Reakcje dzieci są zróżnicowane, niektóre całkowicie przewidywalne, inne zaś zaskakujące. Istnieją dzieci, które wykazują się ogromną samokontrolą i nawet stosują techniki rozpraszające, takie jak śpiewanie czy wydawanie sobie poleceń, aby nie dotykać przekąsek.

Inne odgryzają jedynie niewielki kawałek i szybko odkładają smakołyk, odczuwając zawód. Z kolei jeszcze inne czują tak dużą pokusę, że nie są w stanie zjeść wszystkiego przed określonym czasem.

Tło: “test pianki”

To wyzwanie ma swój pierwowzór w przeprowadzonym w latach 70. “teście pianki” (ang. marshmallow test). Został on przeprowadzony przez badacza Waltera Mischela oraz jego współpracowników na Uniwersytecie Stanforda. Chcieli zyskać odpowiedzi na zagadnienia związane z opóźnioną gratyfikacją oraz samokontrolą u dzieci.

“Test pianki” jest podobny do wyzwania Fruit Snack Challenge. Jednak tamten eksperyment proponował coś innego. Jeśli dziecko było w stanie obronić się przed pokusą, dostanie dwa razy tyle słodyczy co na początku. Dzięki temu odkryto, że dzieci, które zdały ten eksperyment, używały technik odciągających uwagę i instruowały same siebie.

Jednak największe odkrycia pojawiły się później. Co ciekawe, oceniono te same dzieci, które brały udział w eksperymencie, ale w wieku nastoletnim, co pomogło odkryć inne ciekawe rzeczy.

Osoby, które zdały eksperyment, miały lepsze umiejętności społeczne i wyższe poczucie własnej wartości. Z kolei u osób, którym nie udało się dotrwać do końca eksperymentu, odnotowano wyższe poziomy impulsywności, agresywności i większe prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń behawioralnych.

Miska cukierków - Fruit Snack Challenge

Samokontrola u dzieci i wyzwanie Fruit Snack Challange

Samokontrola u dzieci stanowi przeciwieństwo infantylnej impulsywności. Mówiąc wprost, zakłada umiejętność regulowania własnych emocji i impulsów. Samokontrola to dość złożona umiejętność, zwłaszcza u dzieci. Wymaga treningu i trudno jest w nią sobie rozwinąć aż do czwartego czy do piątego roku życia.

Ta umiejętność wpływa na wszystkie ważne obszary życia dziecka. Z tego powodu wiąże się z rozwojem trudności w późniejszych etapach życia. Na przykład w sferze społecznej samokontrola u dzieci jest ważna zwłaszcza w takich kwestiach jak choćby szanowanie kolejności mówienia, kontrolowanie wybuchów złości, dzielenie się i szanowanie własności każdego dziecka.

Z kolei niska samokontrola prowadzi do złego panowania nad emocjami, a dziecko może czuć się przytłoczone w codziennych sytuacjach.

Niektóre zaburzenia w dzieciństwie mogą w znaczący sposób pogarszać samokontrolę. Zaliczamy do nich na przykład zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi lub ADHD. Jedna z głównych cech tego zaburzenia to impulsywność. To oczywiście zaburza codzienne życie jednostki, a nawet szkodzi jego zdrowiu fizycznemu ze względu na częste wypadki i upadki.

Jak ocenić samokontrolę u dzieci

Wyzwanie Fruit Snack Challenge zapewniało rozrywkę użytkownikom mediów społecznościowych, pozwalając im przyglądać się wewnętrznej walce przeprowadzanej przez niektóre dzieci, aby okazać samokontrolę. Jednak istnieją oznaki widoczne w życiu codziennym, które pozwalają nam ocenić tą umiejętność. Poznajmy najważniejsze z nich:

  • Dziecko może być cierpliwe w szkole. Czeka, aż nie usłyszy swojego imienia, podnosi rękę, aby uzyskać pozwolenie na wypowiedź, czeka na swoją kolej na mówienie i stara się nie przerywać zbyt często zajęć.
  • W sferze społecznej ustala dialogi i gry, w których nie zawsze stanowi centrum zainteresowania. Co ciekawe, nigdy nie przypominają one monologów. Poza tym pokazują otwartość na możliwość dzielenia się.
  • W środowisku rodzinnym dzieci, które stopniowo rozwijają swoją samokontrolę wykazują wraz z wiekiem większe umiejętności uspokajania samych siebie podczas napadów złości. Poza tym uczą się akceptować frustrujące sytuacje, jakie mogą je spotkać.

Szczęśliwe dziecko

Samokontrola to ideał, model, którego ludzie powinni przestrzegać bez względu na swój wiek. Nie wszystkie dzieci rozwijają tą umiejętność w taki sam sposób i w tym samym czasie. W konsekwencji nie wszyscy pozyskują te umiejętności. Należy pamiętać, że nauka to gruntowny proces.

Widzisz więc, że wyzwanie Fruit Snack Challenge może wiązać się z fajną zabawą. Pomaga nauczyć się jak dzieci radzą sobie z sytuacjami, który wymagają wykorzystania samokontroli. Dzięki niemu dorośli są w stanie obserwować sposób, w jaki dziecko rozwija tą umiejętność.

Dobry sposób na naukę samokontroli u dzieci to wykazywanie właściwej samokontroli przez rodziców. Pamiętaj, że gdy jesteś rodzicem, stajesz się lustrem. Twoje dziecko będzie zawsze starało się zachowywać tak jak Ty. Dawaj mu dobry przykład!

Scroll to Top