Bezsensowny związek: nie trać na niego czasu

Bezsensowny związek: nie trać na niego czasu
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Zapewne dotknęło Cię kiedyś okropne przeświadczenie, że tkwisz w bezsensownym związku. W takim, w którym czujesz, że marnujesz swój czas. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tym bolesnym procesem i zwrócimy uwagę na wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć, że nadszedł czas, aby zakończyć taki bezsensowny związek, aby uniknąć niepotrzebnych ran.

Czas to jedna z najcenniejszych rzeczy na świecie. Właśnie dlatego w Twoim życiu nie powinno być miejsca dla ludzi, którzy nie wnoszą do niego niczego pozytywnego. Pamiętaj, że czas stracony na bezsensowny związek nie wróci.

Właśnie dlatego tak ważne jest, abyś wykorzystywała go we właściwy sposób. Każda osoba żyje średnio 27.000 dni. Oczywiście trzeba od tego odjąć jedną trzecią, którą poświęcamy na sen i kilka lat, których nie pamiętamy.

Mając tego świadomość warto zastanowić się dlaczego niektóre osoby tkwią w bezsensownych związkach. Dlaczego dzielą minuty, dni, a nawet lata z ludźmi, którzy nie przykładają się do ich dobrego samopoczucia? Odpowiedź na to pytanie może być skomplikowana. W tym celu należy przeanalizować osobistą historię każdej osoby, aby nadać jej właściwe znaczenie.

Jednak należy zauważyć, że ludzie nie wchodzą ot tak w bezsensowny związek. Koniec końców, nikt nie decyduje się świadomie marnować czasu z kimś innym. Nie chodzi o bycie samolubnym, ale o świadomość tego, kim jesteś i czego pragniesz.

Kochanie i bycie kochanym to najbardziej niesamowita rzecz, jaką znamy. Nie wahaj się poszukiwać miłości we właściwym miejscu i porzucić tych, którzy Cię zranili.

Pokłócona para

Bezsensowny związek nigdy nie jest przyjemny

Musimy poruszyć pewną istotną kwestię. Bezsensowny związek może nie być bezsensowny przez cały czas. Być może na początku był cudowny i wszystko dopiero z czasem się zepsuło. Miej świadomość tego, że zmiana jest nieunikniona, a życie jest ich pełne. Dlatego też zaakceptuj je i zamień je w coś pozytywnego.

Często o wiele łatwiej jest nam utrzymywać pozory, ponieważ obawiamy się tego, że zawiedziemy innych lub zostaniemy zawstydzeni. Jednak skumulowane uczucia frustracji i rozczarowania w związku zamieniają się w czystą negatywność, którą przekażesz drugiej osobie. Nagle zorientujesz się, że nie jesteś w stanie przytulać, całować, a następnie komplementować drugą osobę.

Związki wymagają opieki. Jednak istnieje różnica między utrzymywaniem dobrego związku a próbami wymuszenia, aby zły zaczął działać. Oczywiście to drugie działanie nie ma sensu. Kiedy jesteś już z kimś całkowicie niekompatybilna, zwiększa się ryzyko, że zmarnujesz zbyt wiele cennego czasu.

Każdy związek w Twoim życiu ma inny cel. Niektóre wydobędą z Ciebie to, co najlepsze, inne to, co najgorsze, a większość nie będzie miała znaczenia w ogólnym rozrachunku. Ważne, abyś nie pozwoliła, by ograniczało to Twojego podejścia do związków. Nie pozwól, aby te złe sprawiły, że zamkniesz swoje serce przed innymi.

Taki związek nie zawsze marnował Twój czas

Jedna z trudności w związkach międzyludzkich to wiedza kiedy należy się z nich wycofać. Nie jest łatwo nauczyć się w końcu, że przez jakiś czas może być lepiej być samemu. Musisz zrozumieć, że zerwanie bezsensownego związku oznacza zaprzestanie marnowania czasu.

W przyszłości możesz nawet spotkać kogoś, kto sprawi, że będziesz czuła się tak komfortowo, że już nigdy nie będziesz marnować czasu.

Przestań pozwalać, aby bezsensowne związku zabierały minuty, dni i lata z Twojego życia. Wiesz, że marnowałaś z kimś czas gdy nie brakuje Ci tej osoby, gdy ona zniknie. Kiedy dobre czasu nie pojawiają się już w Twojej głowie bez przysłonięcia uczuciem porażki i rozczarowania. Koniec końców, dzielenie życia z kimś, kogo już nie podziwiasz lub cenisz oznacza marnowanie czasu.

Czerwone flagi, na które powinnaś uważać

Z jednej strony dość łatwo jest wykryć, gdy związek zaczyna się rozpadać. Z drugiej, może być trudno stawić temu czoło. Jak często byłaś zmuszona na pójścia na randkę, chociaż nie miałaś na to ochoty? To jak płacenie za wycieczkę, na którą nie chcesz pojechać czy pragnienie bycia samemu, gdy jesteś z inną osobą.

To wyraźne wskazówki, że coś jest bardzo nie tak. Jednak wiemy, że podjęcie działania wcale nie jest takie proste.

Jak możesz się zdystansować nie niszcząc innej osoby i każdej części związku, jaki razem stworzyliście? To możliwe, ale rozumiemy, że samo pragnienie, aby to zrobić, może sprawić, że będziesz odczuwała niezwykle silne poczucie winy.

Smutna kobieta

Czerwone flagi typowe dla bezsensownych związków

Istnieją obiektywne wskaźniki, które muszą sprawić, że zaczniesz myśleć i zmuszać siebie do podjęcia decyzji. Oto najwyraźniejsze i najbardziej bolesne z nich:

  • Twoja obecność zdaje się przeszkadzać drugiej osobie. Sposób, w jaki się wyrażasz, Twoje opinie, a nawet sposób, w jaki jesz, jest irytujący. Przestajesz czuć się komfortowo i zaczynasz zachowywać stałą czujność.
  • Kwestionuje Ciebie w obecności Waszych znajomych. Na przykład wyciąga ni z tego ni z owego problemy osobiste. W konsekwencji o Twoich problemach dowiadują się osoby, które nie powinny mieć o nich pojęcia. Pamiętaj, że tylko Ty masz prawo poruszać temat swoich własnych problemów z innymi.
  • Czujesz niepewność zamiast spokoju, gdy nie jesteś ze swoim partnerem. Przeczuwasz, że za Twoimi plecami może mówić o Tobie źle.
  • Twój partner nie doradza Ci ani Cię nie pociesza. Zamiast tego wyśmiewa się ze wszystkiego, co robisz.
  • Nie zgadza się z żadnym planem, na jaki wpadniesz.
  • Chociaż nie wybucha między Wami zbyt wiele awantur, atmosfera jest ciężka i nieprzyjemna.
  • Wzrok Twojego partnera nie jest już słodki i pełen wsparcia. Teraz jego wzrok zdaje się być oceniający, jakby czekał, aż coś ujawnisz. To oskarżający, pusty wzrok. Nie jesteś w stanie dojrzeć niczego w jego oczach, nie ma w nich żadnego wyrazu.
  • Krótko mówiąc: nie widzisz już jakiegokolwiek światła w związku. Jest wprost przeciwnie. Odczuwasz jedynie agresywną, smutną i stresującą energię drugiej osoby.

Wszystkie te aspekty to znak, że znajdujesz się w bezsensownym związku, w którym jedynie marnujesz swój czas. Chociaż w tym przypadku koncentrujemy się na związkach romantycznych, powinnaś mieć świadomość, że może do tego dość również w przypadku przyjaciela, współpracownika, a nawet członka rodziny.

W zależności od stopnia bliskości istniejącego w danym związku, rany emocjonalne mogą być większe lub mniejsze.

Nie zapominaj, że zerwanie związku nigdy nie jest proste. Przez pierwsze dni będziesz odczuwała ogromny ból, jednak jeśli będziesz świadoma tego, że czas leczy rany, koniec końców wszystko się ułoży. Kluczowa kwestia to determinacja i nie odkładanie przez zbyt długi czas decyzji na później.

Spotkasz ludzi, którzy wypełnią tą pustkę

Musisz pamiętać, że cierpienie nie trwa wiecznie. Kiedy najmniej się tego spodziewasz, spotkasz kogoś, kto będzie pracował razem z Tobą, aby odbudować Twoje życie i żebyś nie czuła się aż tak samotna. Nie musi być to koniecznie romantyczny partner; równie dobrze może być to przyjaciel lub współpracownik.

Co więcej, będziesz wiedziała, że nie marnujesz swojego czasu, gdy będziesz swobodnie wyrażać swoje opinie. Kiedy nie będziesz w stanie przestać się uśmiechać lub gdy będziecie się kłócić, a następnie rozwiążecie problem bez jakichkolwiek złośliwości.

Każdy ma prawo do odnalezienia szczęścia z drugą osobą. Nie umniejszaj możliwości, jakie daje Ci życie. Nadzieja jest silniejsza niż Ci się wydaje.

Dlatego też jeśli kiedykolwiek byłaś w bezsensownym związku i masz wrażenie, że zmarnowałaś mnóstwo czasu, miej świadomość, że wygrałaś. Byłaś w stanie zakończyć tą historię. Teraz pozostaje już tylko najpiękniejsza rzecz: możesz odzyskać swoją witalność robiąc rzeczy, które są dla Ciebie dobre.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.