Fizyczne objawy depresji towarzyszą objawom psychicznym. Jednak często zdarza się, że wiele osób skupia się najpierw na bólu głowy lub pleców, na bezsenności czy zmęczeniu zamiast usunąć przyczynę…
Fizyczne objawy depresji to sposób, w jaki nasz mózg ostrzega nas przed czymś, co jest nie tak. To złożone zaburzenie nie tylko zmienia nastrój i myśli. Ma wyraźny wpływ na nasz organizm, przynosząc nam ból, zmęczenie, stany zapalne, problemy ze snem itp. Niewiele chorób tak bardzo nas zmienia.
Ból psychiczny istnieje i jest odpowiedzialny za wiele z naszych fizycznych chorób. Jednak łatwiej nam powiedzieć, że bolą mnie plecy, głowa lub żołądek, niż powiedzieć coś tak dramatycznego jak “boli mnie życie”. Ponieważ wiemy, że nasza rzeczywistość jest często bardzo bolesna.
Niepowodzenia, straty, rozczarowania, brak wiedzy o tym, jak postąpić i jak reagować na coś może prowadzić do cierpienia. Co więcej, powszechne jest odczuwanie głębokiej emocjonalnej pustki, która nie ma ani formy ani konkretnego pochodzenia. Złe samopoczucie, dla którego nie potrafimy znaleźć wyjaśnienia lub konkretnej przyczyny. Depresja, jak widzimy, ma tysiące kształtów, zupełnie jak odcisk palca. Nie istnieją dwa takie same przypadki.
Często pojawia się depresja powiązana z lękiem. Występuje wtedy, gdy pacjenci opisują swój stan jako jednoczesne przerażenie i ogromne zmęczenie. Zupełnie jakby chcieć być samotnym i jednocześnie lękać się samotności. Chcieć uciec i nie móc się ruszyć.
Życie z depresją lub jakimkolwiek innym zaburzeniem nie jest łatwe dla nikogo. Jednak zagłębienie się w anatomię tych przypadłości jest bardzo potrzebne, aby lepiej zrozumieć, z czym mamy do czynienia.
“Jeśli znasz kogoś z depresją, nigdy nie pytaj go, dlaczego tak się czuje. Depresja nie ma wytłumaczenia, nie ma odpowiedzi, nie ma niczego, co zrobiłeś źle i dlaczego musisz usprawiedliwić się wobec innych. Depresja jest jak pogoda.”
-Stephen Fry-
Fizyczne objawy depresji (ból fizyczny)
Depresja boli. Możemy zdefiniować ją na wiele sposobów: paraliżujący stan, negatywne, a nawet szkodliwe myśli, udręka, strach, smutek, apatia, zniechęcenie… Nieczęsto jednak możemy usłyszeć definicję tej choroby, w której opisuje się ją przede wszystkim jako ból, gdy fizyczne cierpienie (oprócz emocjonalnego) też jest prawdziwe.
Badania takie, jak to przeprowadzone na Uniwersytecie Medycyny w Teksasie w 2004 roku potwierdzają te informacje. Objawy fizyczne są powszechne w depresji, co więcej, wszystkie te objawy pojawiają się poprzez ból lub chorobę któregoś z organów.
Madhukar dr H. Trivedi, odpowiedzialny za te badania twierdzi, że jest to tak powszechne, że większość pacjentów, gdy pojawiają się objawy udają się do lekarza skarżąc się na ból głowy, ból pleców lub zaburzenia snu lub trawienia. Nie zdają sobie sprawy, że wszystkie te objawy są fizycznymi objawami depresji. Zobaczmy, jakie są najczęściej powtarzające się objawy.
Zmęczenie, uczucie ciężkości i ogólny ból
Wszystko ciąży, wszystko boli, ciało staje się powolne i wydaje się, że żyjemy w uciskającym nas skafandrze. Jest to niewątpliwie jedna z cech charakterystycznych dla większości osób z zaburzeniami depresyjnymi.
Ponadto, jak wyjaśnia również dr Steven Targum, dyrektor szpitala w Bostonie, ludzie z depresją nie czerpią też korzyści z dobrego snu. Nawet jeśli śpią 12 godzin, nadal będą czuć się wycieńczeni.
Ból krzyża a fizyczne objawy depresji
Gdybyśmy mieli mówić o klasycznym bólu związanym z depresją, niewątpliwie byłby to ból krzyża. Ten objaw jest nawet częstszy niż ból głowy. Jeśli chcemy znaleźć przyczynę tego związku możemy odnieść się do badania Uniwersytetu Emory przeprowadzonego w 2016 roku. Oto wnioski:
- Istnieje związek między drogami zapalnymi a neurokomórkami mózgu, gdy doświadcza on uczucia niepokoju, strachu lub udręczenia.
- Dochodzi do reakcji, osłabienia układu odpornościowego i odpowiedzi zapalnej zlokalizowanej głównie w kręgosłupie, nerwach i kręgach.
Większa wrażliwość na ból
Kolejnym z fizycznych objawów depresji jest nasz próg bólu. Nagle wszystko staje się bolesne: dotyk, lekkie uderzenie, zmiany temperatury, różne rodzaje ubrań… Skóra i nasze receptory bólu są bardziej wrażliwe, co prowadzi do większego cierpienia.
Problemy trawienne
Możemy też zauważyć, że depresja często prowadzi do różnego rodzaju zaburzeń trawiennych:
- Skurczy.
- Powolnego trawienia.
- Drażliwego jelita.
- Bólu brzucha.
- Uczucia sytości.
Jak wskazują badania Uniwersytetu Harvard nie powinniśmy zapominać, że istnieje ścisły związek między naszym mózgiem a układem pokarmowym. Czynniki takie jak stres, lęk, strach, zadręczanie się i smutek wywołują szereg zmian, które zaczynają się od przełyku i prowadzą aż do jelita grubego.
Problemy ze wzrokiem a fizyczne objawy depresji
To bardzo ciekawe dane. Kolejnym z fizycznych objawów depresji jest rozmycie kontrastu. Jest to niewielka dysfunkcja wzroku. Podczas niej dana osoba ma problem z koncentracją na obiektach. Widzi je nie tylko coraz bardziej rozmyte, ale ma także trudności w rozróżnieniu między bielą i czernią.
Badania takie jak te wykonane przez Uniwersytet Harvard wskazują, że gdy ktoś wpada w depresję świat staje się monochromatyczny, a dominujące kolory to niebieski i szary. Jest to bardzo ważny fakt, który powtarza się u wielu pacjentów cierpiących na tę chorobę psychiczną.
Podsumowując, jak mogliśmy zauważyć, fizyczne objawy depresji są liczne. Należy jednak pamiętać, że tym przypadłościom musi towarzyszyć seria zmian emocjonalnych i poznawczych, aby móc opisać to jako kliniczny obraz depresji.
Jednak rodzaj i sposób leczenia to coś, o czym powinien zadecydować profesjonalista. Pamiętaj jednak, że niezaleznie od tego na jaki rodzaj depresji cierpimy, jest ona uleczalna. W momencie, gdy Twój stan zacznie się poprawiać większość z tych fizycznych objawów zniknie.
Kiedy nasz umysł jest spokojny, ciało przestaje krzyczeć. I wchodzi w harmonię z naszym emocjonalnym samopoczuciem.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Currie, S. R., & Wang, J. L. (2004). Chronic back pain and major depression in the general Canadian population. Pain. https://doi.org/10.1016/j.pain.2003.09.015
- Blume, J., Douglas, S. D., & Evans, D. L. (2011). Immune suppression and immune activation in depression. Brain, Behavior, and Immunity. https://doi.org/10.1016/j.bbi.2010.10.008