Jak wielu fanów kina zapewne doskonale wiesz, że duży ekran i zaciemniona sala to doskonałe miejsce, w którym możemy swobodnie odkrywać i badać istotę znaczenia frazy “być człowiekiem”. Ale rzecz jasna nie każdy film się do tego nadaje. W zalewie niejednokrotnie koszmarnych szmir ciężko trafić na prawdziwe rodzynki, które naprawdę zasługują na uwagę.
Dlatego też w dzisiejszym artykule postaramy się podać Wam pomocną dłoń. Zaprezentujemy Wam kilka propozycji filmowych, które warto obejrzeć, jako że dysponują one sporą głębią i skłaniają do refleksji. Być może jeden lub drugi film z naszej listy miałeś już okazję zobaczyć. Ale nawet jeśli tak było, to czy próbowałeś się głębiej zastanowić nad jego znaczeniem?
Przygotowaliśmy dla Was 6 najciekawszych naszym zdaniem filmów filozoficznych. Traktują one o tożsamości człowieka. Każdy z nich zdecydowanie warto poznać i obejrzeć. Oczywiście każdy z nich zasługuje na uwagę i głębsze przeanalizowanie, jako że można w nim znaleźć drugie, a niekiedy nawet i trzecie dno… Oznacza to, że z pewnością te dwie godziny poświęcone na ich obejrzenie nie będą czasem straconym.
Pora przejść do konkretów, oto nasze propozycje.
Film, który koniecznie musisz obejrzeć: “Zakochany bez pamięci”
Film pod tytułem “Zakochany bez pamięci” (w oryginalne Eternal Sunshine of the Spotless Mind) opowiada historię człowieka, który nie może zapomnieć o osobie żyjącej do tej pory w głębi jego umysłu. Odcisnęła ona na nim tak silne piętno, że wydaje mu się, że jest w stanie wręcz dotknąć swojej duszy, a więc i tej ukochanej osoby.
Cierpienie głównego bohatera w tym filmie zaprezentowane zostało w niezwykły, imponujący wręcz sposób. Cały film bez wątpienia na długo zapadnie Ci w pamięć.
Czy jakakolwiek osoba może w pewnym momencie naszego życia stać się tak dla nas ważna, że odbije silne piętno na naszej własnej tożsamości oraz osobowości? Według tego niezwykłego dzieła kinowego odpowiedź wydaje się być oczywista. I naturalnie brzmi: tak.
Gattaca – Szok przyszłości
W futurystycznym świecie o roli, jaką odegrasz w swoim życiu oraz w społeczeństwie decydują wyłącznie Twoje predyspozycje genetyczne. Czy wydaje Ci się, że coś takiego jest tylko fikcją? A może pewnego dnia zaprezentowana w tym filmie sytuacja może stać się rzeczywistością?
Historia przedstawiona przez film “Gattaca – Szok przyszłości” (Gattaca) pokazuje to, że marzenia i siła woli mogą umożliwić każdemu, nawet zupełnie z pozoru przeciętnemu człowiekowi przezwyciężyć wszelkiego rodzaju przeszkody.
Inną cenną lekcją, jaka wypływa dla nas z tego filmu jest postrzeganie swojego całego życia wyłącznie pod kątem kariery zawodowej. Wnioski są proste. Nigdy nie trzymaj niczego w ukryciu lub nie zostawiaj “na później”. Całą swoją wolę i entuzjazm przeznacz wyłącznie na to, co robisz, w czym jesteś najlepszy i co sprawia Ci największą przyjemność.
Memento
Film ten opowiada o człowieku, który wskutek wypadku cierpi na zanik pamięci krótkotrwałej. Prowadzi on swoje własne, prywatne śledztwo. Pozwala mu ono dowiedzieć się, w jaki sposób znalazł się w obecnej sytuacji. Wszystkie wydarzenia w filmie zaprezentowane zostały w odwrotnej chronologii. Czyli najpierw poznajemy bieżące wydarzenia, a później stopniowo cofamy się we wcześniejsze godziny, czy też dni z życia głównego bohatera.
Unikatową cechą tego niekwestionowanego dzieła amerykańskiej kinematografii jest to, że bohater grany przez Guya Pearce’a zapisuje sobie informacje na karteczkach przypinanych gdzie tylko się da. Na dodatek najważniejsze z nich tatuuje sobie wprost na ciele. W ten sposób zawsze ma do nich dostęp, mimo luk w pamięci.
Pora zatem zastanowić się, czy musimy oszukiwać samych siebie, aby odnaleźć sens we wszystkim, czego nie rozumiemy? Tak, zapewne taką właśnie tendencję ma nasza psychika. Film pod tytułem “Memento” jest tego wyraźnym przykładem.
Ostatnie kuszenie Chrystusa
“Ostatnie kuszenie Chrystusa” (w oryginale The Last Temptation of Christ) to niezwykle kontrowersyjny film w reżyserii Martina Scorsese, który powstał na kanwie powieści greckiego pisarza Nikosa Kazantzakisa.
Film ten przedstawia Jezusa jako człowieka, który nie wierzy w samego siebie i nie może znaleźć swojego miejsca w otaczającym go świecie. Stopniowo traci więc swoją tożsamość w miarę upływającego czasu.
Czy naprawdę naszym życiem kieruje przeznaczenie? Czy nasza tożsamość naprawdę posłusznie realizuje plan jej rozwoju nakreślony przez jakąś siłę wyższą, która nieustannie nami steruje? Czy powinniśmy podążać w kierunku określonym przez los, kiedy nasze marzenia mówią coś innego? W filmie “Ostatnie kuszenie Chrystusa” być może nie znajdziesz prostych odpowiedzi na te pytania, ale z pewnością skłoni Cię on do myślenia.
Matrix
Nadeszła najwyższa pora, aby przywołać tutaj jedną ze słynnych produkcji kinowych stworzonych dwie dekady temu przez braci Wachowskich. Oczywiście mamy tutaj na myśli pamiętny film z Keanu Reevesem w roli głównej – “Matrix” (w oryginale The Matrix).
Czy jesteś w stanie sobie wyobrazić ten jeden dzień, w którym odkrywasz, że wszystko w Twoim życiu jest jedynie iluzją i kłamstwem? Czy potrafiłbyś uwierzyć w to, że otacza nas jedynie wirtualny świat? Stworzony wyłącznie w naszej psychice i tylko po to, aby zaspokoić nasze podstawowe potrzeby? A co jeśli okaże się, że to Ty właśnie jesteś Wybrańcem?
Kim tak naprawdę jesteśmy? Czy urodziliśmy się tutaj tylko po to, aby zrealizować odgórnie narzucone nam zadanie, którego nawet nie jesteśmy świadomi? Czy tworzymy swoją własną tożsamość przez całe życie, ale tak naprawdę nigdy nie dowiemy się, że jest ona zwykłą fikcją, a nasz prawdziwy cel przyjścia na świat jest zupełnie odmienny od tego, co nam się wydaje?
Wieki ciemne
Nasz przegląd najciekawszych filmów filozoficznych zakończymy brytyjską produkcją pod tytułem “Wieki ciemne” (tytuł oryginalny to Excalibur). Jego reżyserem jest John Boorman, a sam film nakręcony został w 1981 roku.
Opowiada on o narodzinach, dzieciństwie, dojściu do władzy, panowaniu i śmierci legendarnego króla Artura oraz o przygodach rycerzy Okrągłego Stołu, poszukujących Świętego Graala. Główny bohater filmu, Artur urodził się z jasno określonym od początku celem. Jego przeznaczeniem było zostać królem i zjednoczyć wszystkie kraje wokół legendarnego zamku Camelot.
Film “Wieki ciemne” jest wręcz przepełniony liczną symboliką związanej z tożsamością głównego bohatera. Okrągły Stół, przy którym nikt nie jest lepszy od swojego towarzysza, sam król rozdarty między obowiązkami jako monarchy i swoim życiem prywatnym w roli męża. Jest to niezwykle poruszająca alegoria o przyjaźni i lojalności, mająca wiele ukrytych podtekstów i materiału do przemyśleń.
Co ciekawe, niezwykle rozbudowana legenda zahaczająca wręcz o mitologię, a będąca bazą dla tego filmu jest nadal źródłem intensywnych badań naukowców. Co jakiś czas na świat wypływają kolejne interesujące informacje na temat rzeczywistych wydarzeń i postaci związanych z legendą Okrągłego Stołu i samym królem Arturem.
Ludzie wokół nas, poczucie przynależności, marzenia i cele życiowe, a nawet poszukiwanie stabilności i szczęścia w tym filmie zostały przedstawione wręcz po mistrzowsku. Gwarantujemy, że mimo prawie 40 lat, jakie minęły od jego nakręcenia, jeszcze dziś po jego obejrzeniu jeszcze długo będziesz pod wrażeniem.
Która z zaprezentowanych przez nas powyżej propozycji stanie się Twoją ulubioną?