Krótki film animowany, który poruszył tysiące serc

Krótki film animowany, który poruszył tysiące serc

Ostatnia aktualizacja: 02 marca, 2017

“The Present” to krótki film, który w ciągu zaledwie kilku dni podbił cały świat. Jak dotąd otrzymał już ponad 50 nagród, został obejrzany już ponad 3 miliony razy i spotyka się z niesłabnącym uznaniem.

Każdy, kto zdecydował się poświęcić kilka minut i obejrzeć ten krótki film animowany, jest poruszony, gdyż dotyka on ważnych kwestii społecznych takich, jak niepełnosprawność czy związane z nim zmagania.

Nie jest łatwo otwarcie rozmawiać o inwalidztwie i o problemach, jakie muszą pokonywać dotknięte nim osoby. Film animowany “The Present” przedstawia go z całkiem innej perspektywy. Prezentuje nam dwie postacie, które od razu kradną nam serca: chłopca i szczeniaczka.

Jacob Frey, młody wiekiem reżyser tego filmu, oparł swoją historię na komiksie zatytułowanym “Perfeição”, stworzonym przez brazylijskiego ilustratora Fábio Coala. Opierając się na komiksie, stworzył dzieło zarówno proste jak i stanowiące istny majstersztyk.

Jedyne upośledzenie, jakie jest w stanie nas złamać to to, które pojawia się, gdy przestajemy walczyć o swoje życie. Wystarczy jednak tylko, że nasz przyjaciel otworzy nasze serce, przywdziewając je siłą i optymizmem, byśmy zdali sobie sprawę, że jedynie przeszkody, jakie nas spotykają to te w naszej głowie.

Bohaterem tego filmu mogłoby być nasze dziecko, brat, siostrzeniec, kuzyn, ktokolwiek… Dziecko, w którego życiu pojawia się prezent, podarunek od matki trafiony w samą dziesiątkę: piesek bez jednej łapki.

Film o niepełnosprawności, który poruszył już miliony serc

Chłopiec gra w gry wideo

Ten krótki film animowany rozpoczyna się czarnym ekranem i odgłosami wojennymi z przewagą karabinów maszynowych. Po chwili pojawia się chłopiec zaangażowany w grę wideo. Jest całkowicie pochłonięty tym, co robi i nie zwraca uwagi na otaczający go świat.

Nie jest to nierealna sytuacja. Wiele dzieci i nastolatków w wolnych chwilach z pasją oddaje się graniu na komputerze czy konsolach, “odłączając się” tym samym od realnego świata i od swoich bliskich. Świat wirtualny pochłania całą ich uwagę i skupienie.

Blokowanie pewnych emocji, natychmiastowa gratyfikacja podejmowanych działań oraz możliwość łatwej izolacji to trzy podstawowe elementy gier wideo, które tak bardzo pochłaniają młodych (i nie tylko).

W pewnym momencie, główny bohater otrzymuje od swojej matki prezent. Mama przechodzi obok chłopca (zupełnie przez niego niezauważona), kładąc przed nim kartonowe pudełko.

Gdy chłopiec w końcu (po namowie mamy) otwiera pudełko, odkrywa, że w środku znajdował się piesek: uroczy szczeniaczek, który jest bardzo żywy i radosny, choć nie ma jednej łapki. Chłopcu bardzo nie podoba się ta cecha pieska, dlatego ze wzgardą odsuwa od siebie zwierzaka.

Nie mija nawet kilka sekund, a piesek podbija serce wszystkich. Jego niepełnosprawność wcale nie uniemożliwia mu zabawy i radosnych igraszek. Film pokazuje w ten sposób, że inwalidztwo nie jest końcem, tylko pewnym  uwarunkowaniem, do którego musimy się dostosować. 

Choć być może na początku młodzieniec “naznacza” pieska jako nieużytecznego, już po krótkiej chwili obserwowania go odkrywa, że zwierzątko cieszy się życiem dużo bardziej, niż on sam.

Niepełnosprawność to nie kwestia tego, kim jesteś, lecz Twojego nastawienia. Dzieje się tak, gdy nie pozwalasz sobie na uśmiech i na bycie szczęśliwym.

Pokonywanie własnych słabości i przyjaźń jako podstawa szczęścia

Piesek w kartonie

Jeżeli zwrócisz uwagę oglądając ten film, w nieco ponad 4 minuty odkryjesz, jak radość wniesiona przez ten niespodziewany prezent w życie naszego bohatera, odmienia jego sposób patrzenia na świat. Widzisz kontrasty: zamknięte i zaciemnione okna w jego pokoju, bałagan, zły humor, a nawet pewna doza agresji i frustracji.

  • Bardzo często bywa tak, że hermetyczność, alienacja i złość u nastolatków jest tylko wierzchołkiem góry lodowej i ukrywa inne, znacznie poważniejsze problemy w jego życiu. Nie wolno tego zaniedbywać ani ignorować.
  • Dystans, jaki stwarzają dzieci lub nastolatkowie powinien mieć pewne granice. Dbać o przestrzeń dla samego siebie a izolować od wszystkich i zamykać w swoim ciasnym świecie to dwie różne przeczy. To drugie nie jest zdrowe i bardzo często posługujemy się do tego technologią.
  • Mama naszego bohatera, jak to odkrywamy, gdy kończy się film, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co się dzieje z jej synem. Dlatego bez wahania wręcza mu doskonale dopasowany do jego potrzeb prezent: przyjaciela, wyjątkowego towarzysza zabaw o trzech łapkach.
  • Malutki szczeniaczek jest doskonałym, żywym przykładem pokonywania swoich słabości i zachowywania pozytywnego stosunku do życia. Choć chłopiec w agresywny i nieprzyjazny sposób odsuwa go od siebie, ten zajmuje się poszukiwaniem piłki. Stara się czuć dobrze, mimo napotykanych trudności. Ponadto, z determinacją walczy o uwagę swojego nowego pana.

Sztuka to podejmować walkę

Ten krótki film animowany porusza serca dzieci i dorosłych. Widzimy, jak piesek o trzech łapkach potyka się, upada, a potem wstaje i zaczyna od nowa. Najlepsze jednak przychodzi na sam koniec.

Wewnętrzna siła psiaka, jego determinacja i radość doprowadzają do kolejnego cudu. Chcesz wiedzieć, do jakiego? Koniecznie obejrzyj więc film.

Dowiesz się z niego, że z przyjacielem u boku Twoje trudności mogą się wydawać prostsze i łatwiejsze do pokonania. Być może więc zamiast – napotykając przeszkody – zamykać się w sobie, lepiej wydobyć na światło dzienne swoje zalety, wzmocnić je i otoczyć się wartościowymi ludźmi i zwierzętami?

To tylko nieco ponad cztery minuty. Zachęcamy Cię, byś obejrzał ten krótki animowany film razem z całą swoją rodziną. Naprawdę warto!

https://www.youtube.com/watch?v=96kI8Mp1uOU


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.