Czasami czujesz, że po prostu nie możesz uciec od sytuacji, które powodują u Ciebie cierpienie. Może się to zdarzyć bez względu na to, jak bardzo wywołany przez nie stres zmusza Cię do ucieczki. W tym kontekście stosunkowo łatwo jest popaść w zależność emocjonalną. W ten sposób wpadamy w sytuację, którą można opisać jako fenomen ćmy lecącej do światła.
Natomiast w kontekście zależności emocjonalnej porzucenie może stać się jednym z Twoich najgłębszych i najbardziej ograniczających lęków. Przez ten strach stawiasz się zazwyczaj na poboczu głównej drogi swojego życia. Zamiast znajdować zdrowe relacje, możesz pielęgnować wszelkiego rodzaju toksyczne sytuacje. I takie sytuacje doskonale opisuje właśnie fenomen ćmy lecącej do światła.
Ale o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi? Co możesz zrobić, aby uniknąć wpadnięcia w tę pułapkę? Jakie są korzyści ze zrozumienia tego dosyć skomplikowanego mechanizmu? Rozpocznijmy poszukiwania odpowiedzi od jednego inspirującego cytatu:
„Zezwolenie na to, by wszystko potoczyło się swoim własnym torem, oznacza możliwość odpuszczenia. Nawet mimo tego, że trudno jest Ci zmierzyć się z tym, czego najbardziej się boisz. W ten sposób zaczynasz nową drogę do uzyskania dobrego samopoczucia ”.
Fenomen ćmy lecącej do światła i jego metaforyczne znaczenie w psychologii
Fenomen ćmy lecącej do światła jest ciekawą metaforą demonstrującą problem zależności emocjonalnej. Chodzi w nim po prostu o to, że czasami czujesz nieodparty wręcz pociąg do rzeczy, które Cię krzywdzą. Z drugiej jednak strony może to również prowadzić do obawy przed tym, co może Cię uwolnić od tego problemu.
Tak jak sugerował psycholog i pisarz David Sola, zjawisko to odnosi się do tych wszystkich zawiłych zachowań, które mogą doprowadzić ludzi z powrotem do sytuacji, które powodują u nich poczucie cierpienia. Często odnosi się to konkretnie do przeszłych związków.
Mówimy więc tutaj o zjawisku, w którym ktoś powraca do poprzedniego związku, który zakończył już wcześniej. Powoduje to większe cierpienie za każdym razem, gdy to robi, ponieważ stare problemy często się powtarzają. Do tego z jeszcze większą siłą.
Mówiąc bardziej konkretnie, zastanów się nad osobami z Twojego otoczenia, które robią wszystko, co w ich mocy, aby wrócić do swoich byłych partnerów lub partnerek. Wysyłają im wiadomości, dzwonią, kupują prezenty i tak dalej. Krótko mówiąc, robią wszystko, co ich zdaniem jest konieczne, aby były partner ostatecznie ich nie porzucił na stałe.
Ale dlaczego specjaliści określają to zjawisko jako fenomen ćmy lecącej do światła? To bardzo proste. Można tutaj dostrzec doskonałą analogię do ludzkich zachowań. Otóż ćmy są silnie przyciągane przez światło wytwarzane przez na przykład płonący ogień lub świecącą się lampę. Jednak im bardziej się do niego zbliżają, tym bardziej narażają się na cierpienie związane z wysoką temperaturą.
Mimo tego jednak takie cierpienie nie powstrzymuje ćmy przed nieustannym podążaniem w stronę płomienia, bez względu na wszelkie możliwe konsekwencje. Jedną z możliwych konsekwencji tego zjawiska jest obniżenie poczucia własnej wartości.
Ogólnie rzecz biorąc to właśnie poczucie własnej wartości jest jedną z pierwszych rzeczy, które ten „ogień” zaczyna pochłaniać. Co więcej, zamienia się to w stopniową utratę kontroli emocjonalnej i poczucia rzeczywistości.
Jak możemy uniknąć wpadnięcia w fenomen ćmy lecącej do światła?
W tej sekcji naszego dzisiejszego artykułu zaprezentujemy Ci kilka strategii, które pomogą Ci uniknąć wpadnięcia w sytuację określaną jako fenomen ćmy lecącej do światła. Oto najważniejsze aspekty, na jakie powinieneś koniecznie zwrócić uwagę:
- Zwiększ swoją samoświadomość. Poznanie samego siebie pomoże Ci rozpoznać zachowania z gatunku tych niezbyt sensownych. Pomoże Ci to również zrozumieć, dlaczego te zachowania mogą wydawać się atrakcyjne, mimo, że mogą Cię ranić. I na koniec jest to także dobra podstawa do ich wyeliminowania z zestawu wzorców swoich codziennych zachowań.
- Popraw swoje poczucie własnej wartości. Jeśli uznasz sam swoją wartość, łatwiej będzie Ci nie przekraczać granic, które chronią Twoją godność.
- Przestań idealizować ludzi w Twoim otoczeniu. Czasami widzisz przedmiot swoich uczuć jako istotę wręcz idealną. Nawet jeśli nie będzie to aż tak perfekcyjny obraz, to i tak możesz uznać tego kogoś za znacznie lepszego, niż w rzeczywistości. To motywuje Cię do próby utrzymania łączącej Was relacji, nawet jeśli koszty tego, jakie ponosisz, są naprawdę wysokie.
- Uznaj, że nie ma niczego złego w byciu samotnym. Wszystko zależy od Twojej perspektywy związanej z samotnością. Wykorzystaj swój czas spędzany w pojedynkę, aby pomyśleć o sobie samym i działaniach, które lubisz robić najbardziej ze wszystkich.
- Przestań oszukiwać samego siebie. To znaczy, bądź świadomy tego, co naprawdę dzieje się w Twoim życiu i bądź szczery wobec siebie.
- Staraj lepiej rozumieć samego siebie. Postaraj się mieć jaśniejszą perspektywę Twojej sytuacji, w jakiej się obecnie znajdujesz. Postaw się także w sytuacji tej drugiej osoby.
I na koniec pamiętaj, że każdy z nas ma prawo być z tą osobą, z jaką tylko zechce. Aby szanować siebie samego, musisz także szanować prawa innych osób. Dotyczy to również sytuacji, gdy Twój by;ły partner lub partnerka nie chce już dłużej dzielić z Tobą życia.
Korzyści z bycia świadomym istnienia tego fenomenu ćmy
Jeśli znasz dobrze fenomen ćmy lecącej do światła i rozumiesz jego znaczenie, zyskujesz tym wymienione poniżej zdolności i umiejętności:
- Twoje życie będzie toczyć się o wiele łatwiej i przyjemniej.
- Będziesz mógł odbudować się pod względem emocjonalnym.
- Pomoże Ci to rozpoznać, jakie są Twoje ograniczenia, a także ograniczenia innych osób w Twoim otoczeniu.
- Może pomóc Ci uwolnić się z tej całej sytuacji poprzez zwykłe przebaczenie.
- Będziesz mógł zacząć pracować nad swoją empatią.
- Możesz zacząć znajdować więcej sensu w swoim własnym życiu.
W swojej książce zatytułowanej „Od emocjonalnego chaosu aż do wewnętrznego wyzwolenia” (oryg. Del caos emocional a la paz interior: cómo lograr una sanación integral.) psycholog i pisarz David Sola pokazuje nam, jak ważna jest praca nad sobą, aby nauczyć się rozpoznawać to zjawisko. Gdy zdasz sobie z tego sprawę, możesz skierować się wtedy na nową ścieżkę. To pozwoli Ci wtedy nawiązać zdrowsze relacje, które pomogą Ci poprawić jakość swojego życia.
Fenomen ćmy lecącej do światła może Cię czasami uwięzić. Jednak cała metoda ucieczki przed nim spoczywa wyłącznie w Twoich rękach. Pamiętaj, że dobre poczucie własnej wartości, poświęcenie, wyznaczanie granic i samoświadomość to cechy, które mogą pomóc uchronić Cię przed popadnięciem w ten właśnie sposób myślenia.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Solá, D. (2016). Del caos emocional a la paz interior: cómo lograr una sanación integral. Tyndale House Publishers.