Facebook wiedział, że Instagram może zaszkodzić nastolatkom

Wewnętrzne dochodzenie na Facebooku ujawniło, że firma od lat wiedziała, że Instagram może powodować problemy ze zdrowiem psychicznym u niektórych młodych ludzi.
Facebook wiedział, że Instagram może zaszkodzić nastolatkom
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Według raportu opublikowanego w Wall Street Journal, Facebook wiedział, że Instagram może wyrządzić krzywdę nastolatkom i mieć szkodliwy wpływ na ich zdrowie psychiczne. Wiedzieli, że młodzi ludzie o bardziej wrażliwej osobowości i niskiej samoocenie będą narażeni na różne zaburzenia psychiczne.

Duże firmy technologiczne, takie jak Facebook, przeprowadzają okresowo badania. Robią to, aby zrozumieć zachowania użytkowników, a co za tym idzie, efekt korzystania z ich platform, a także zmiany, które w nich wprowadzają. Instagram to jedna z platform z największą liczbą użytkowników. Jednocześnie jest jedną z najczęściej analizowanych. Jak zapewne wiesz, w tej aplikacji obraz jest wszystkim.

Kiedy przewijasz feed (przesuwasz ekran na telefonie komórkowym) na Instagramie, jesteś uwięziony przez serię zdjęć, na których tekst jest zwykle minimalny. W tym cyfrowym wszechświecie otwierają się okna, na które młodzi ludzie są narażeni w młodym wieku. Są świadkami scenariuszy, zwłaszcza wizualnych, warunkujących budowanie własnych historii.

Portale te to zupełnie nierealne, sztuczne uniwersa, w których influencerzy są zarówno referentami, jak i modelarzami społecznościowymi dla młodych ludzi. Jednak życie, które pokazują w Internecie, jest dalekie od życia, które mają w rzeczywistości.

Do tego dochodzą inne czynniki, którym przyjrzymy się w tym artykule. Czynniki te wzmacniają założenie, że sieci społecznościowe mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia psychicznego.

Zrozumienie życia tylko poprzez to, co dzieje się w sieciach społecznościowych, sprawia, że młodzi ludzie czują, że muszą sprawdzać swoje aktualizacje w każdej chwili, aby niczego nie przegapić.

dziewczyna wisząca na komórce, by pokazać, że Facebook wiedział, że Instagram zaszkodzi nastolatkom

Facebook wiedział, że Instagram zaszkodzi nastolatkom

The Wall Street Journal opublikował (dla swoich subskrybentów) wspomniane wcześniej badanie dotyczące Instagrama. Jest to aplikacja stworzona przez Marka Zuckerberga i jego współpracowników.

Facebook przejął Instagram w 2011 roku za dwa miliardy dolarów. Do tej pory biznes okazał się opłacalny, choć wydaje się, że twórcy wiedzieli, że może okazać się niebezpieczny dla potencjalnych użytkowników.

Badanie to ujawniło dane i informacje, które były już znane niektórym firmom i instytucjom regulującym rynek technologii.

University of Kentucky przeprowadził badania, które ujawniły pewne niepokojące dane. Odkryto, że korzystanie z sieci społecznościowych, takich jak Instagram, powoduje, że nastolatki czują się coraz bardziej niepewne, niezadowolone i sfrustrowane swoim życiem.

Instagram i nierealna perfekcja

Facebook wiedział, że Instagram może wyrządzić krzywdę nastolatkom. Wydaje się jednak, że nie podjęto żadnych kroków w celu ochrony ich zdrowia psychicznego. Ponadto badania, o których wspomnieliśmy powyżej, wykazały, że korzystanie z Instagrama znacznie obniżyło poczucie własnej wartości u nastolatków, którzy nie czują się dobrze ze swoim ciałem.

Co więcej, 40 procent użytkowników Instagrama wskazało, że czują się coraz mniej atrakcyjni. Istnieje więcej danych na poparcie tego faktu. Pierwszym czynnikiem jest to, że dzieci i młodzież nie zdają sobie sprawy, że wiele z przedstawionych na nich obrazów nie jest prawdziwych.

Nie rozumieją też, że ten wszechświat pozornie doskonałych ludzi tworzy całkowicie nieosiągalne oczekiwania i ideały piękna. Oznacza to, że stopniowo obraz ich ciała i wizja samych siebie ulegają całkowitemu zniekształceniu. Mogą nawet zacząć wierzyć, że ich wizerunek nie mieści się w akceptowalnych społecznie parametrach.

The Wall Street Journal twierdzi, że Mark Zuckerberg i cały jego zespół wiedzieli wcześniej, że ta aplikacja będzie szczególnie „toksyczna”, szczególnie dla nastoletnich dziewcząt. W rzeczywistości kultura Instagrama tworzy środowisko, w którym liczy się tylko doskonałość.

Depresja i myśli samobójcze: Facebook wiedział, że Instagram wyrządzi krzywdę

Tyranii jak i całkowitej zależności od ekranów prowadzi wielu młodych ludzi do depresji, zaburzeń lękowych, a nawet myśli samobójcze. Johns Hopkins School of Medicine przeprowadziła badania, które podkreślają tę niepokojącą rzeczywistość.

Od czasu pojawienia się i rozpowszechnienia sieci społecznościowych dwie dekady temu, życie młodych ludzi i nastolatków całkowicie się zmieniło, zwłaszcza w kwestiach zdrowia psychicznego. W rzeczywistości częstość występowania depresji i zachowań samobójczych wzrosła do tego stopnia, że samobójstwo jest główną przyczyną śmierci w wieku od 10 do 34 lat.

Poczucie, że czegoś im brakuje i obsesja na punkcie ciągłego wzmacniania swoich zdjęć i publikacji, prowadzi ich do budowania niezdrowego stylu życia. Jest jeszcze jeden fakt. To dlatego, że ich mózgi, szczególnie w tym wieku, są stale zaprogramowane, aby porównywać się z innymi.

W przeszłości mogło to być przydatne, abyśmy mogli ewoluować i uczyć się od siebie nawzajem. Jednak w erze cyfrowej nie ma to żadnego sensu. Ponieważ jako odniesienia używa się nierealistycznych i nieosiągalnych modeli.

Nastolatki rozmawiające o Facebooku Znajomość Instagrama zaszkodziłaby nastolatkom

Znaczenie edukacji i profilaktyki

Facebook wiedział, że Instagram wyrządzi krzywdę nastolatkom, a jednak nie zmienił ani jednego ze swoich mechanizmów ograniczania tego wpływu. Co więcej, algorytmy aplikacji oznaczają, że sugeruje nam więcej kont do obejrzenia na podstawie tego, co już oglądaliśmy. Na przykład, jeśli nastolatek podąża za influencerem, który wyjaśnia, jak schudnąć, otrzyma więcej rozgłosu na ten sam temat.

Co można zrobić z tą niepokojącą rzeczywistością? Rozwiązaniem nie jest zakaz ich używania. W rzeczywistości nie byłoby to korzystne. Naprawdę przydatna jest edukacja i profilaktyka.

Dlatego niezbędna jest praca nad takimi aspektami, jak samoocena, akceptacja własnego ciała i inne dynamiki, które wykraczają poza ekrany. Pomogłoby to zakotwiczyć tych młodych ludzi w prawdziwym świecie. Warto o tym pamiętać dla przyszłego zdrowia i szczęścia naszej młodzieży.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rajanala S, Maymone MBC, Vashi NA. Selfies-Living in the Era of Filtered Photographs. JAMA Facial Plast Surg. 2018 Dec 1;20(6):443-444. doi: 10.1001/jamafacial.2018.0486. PMID: 30073294.
  • Salomon I, Brown CS. The Selfie Generation: Examining the Relationship Between Social Media Use and Early Adolescent Body Image. The Journal of Early Adolescence. 2019;39(4):539-560. doi:10.1177/0272431618770809

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.