Rozpoznanie irracjonalnych myśli może poprawić Twoje samopoczucie

Irracjonalne myśli powodują dyskomfort, ponieważ narzucają warunki wartości i szczęścia człowieka, których spełnienie jest niemożliwe. Mając to na uwadze, możesz zobaczyć, dlaczego ważne jest, aby nauczyć się je identyfikować.
Rozpoznanie irracjonalnych myśli może poprawić Twoje samopoczucie

Ostatnia aktualizacja: 19 maja, 2021

Rozpoznanie irracjonalnych myśli może być bardzo potężnym narzędziem. Bardzo często Twoja interpretacja sytuacji może powodować pojawienie się negatywnych emocji lub ich nasilenie w stopniu większym niż to konieczne.

Pamiętaj o tym, aby zrozumieć i pracować z tym, co przedstawia dzisiejszy artykuł. Przyjrzymy się również, jak rozpoznanie irracjonalnych myśli może poprawić Twoje samopoczucie.

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się na coś rozgniewać i po jakimś czasie zdałeś sobie sprawę, że to nic wielkiego? Na przykład, być może poczułeś się smutny, ponieważ sądziłeś, że Twój partner lub partnerka Cię opuszczą. Później nic takiego się nie wydarzyło.

A może pokłóciłeś się ze swoim najlepszym przyjacielem i pomyślałeś, że już nigdy nie będziecie ze sobą rozmawiać? Tak też nie było.

Jak widzisz, czasami Twoje irracjonalne myśli płatają Ci figle i sprawiają, że czujesz się źle. Jednak nie ma prawdziwego powodu, by w nie wierzyć.

„Głównie czujesz to, co myślisz.”

– Albert Ellis –

Co to są irracjonalne myśli?

Irracjonalne myśli to wyobrażenia o sobie, innych i świecie, które nie odpowiadają rzeczywistości. Zwykle manifestują się w formie „powinienem” lub „muszę”. Ponadto traktujesz je jako zobowiązania, które musisz wypełnić.

Rozpoznawanie irracjonalnych myśli

Irracjonalne myśli powodują dyskomfort, ponieważ narzucają warunki wartości i szczęścia osoby, których nie można spełnić. Mając to na uwadze, możesz zobaczyć, dlaczego ważne jest, aby nauczyć się je identyfikować. W ten sposób będziesz mógł je modyfikować i dostosowywać do lepszych i bardziej realistycznych przekonań.

Otóż, każdy z nas doświadcza tego typu myśli w mniejszym lub większym stopniu. Jednak ważne jest, aby spróbować je zrównoważyć, aby uniknąć generowania dyskomfortu lub przynajmniej go zmniejszyć. Innymi słowy, musisz nauczyć się zdawać sobie sprawę z ich obecności i znaczenia.

Dzięki temu będziesz mógł spojrzeć na swoją sytuację w bardziej realistyczny sposób. Chociaż może się to wydawać skomplikowane, jest to krok naprzód do przejęcia kontroli nad swoim samopoczuciem.

Rozpoznanie irracjonalnych myśli: dwanaście najważniejszych przykładów

Albert Ellis, psycholog, wymienił dwanaście powszechnych irracjonalnych myśli. Są to:

1. Potrzeba akceptacji

Chodzi o to, że absolutnie konieczne jest bycie kochanym i akceptowanym przez osoby, które wiele dla nas znaczą. Kiedy byłeś mały, było to normalne. Ale w okresie dorosłości musisz próbować robić rzeczy ze względu na znaczenie, jakie mają dla Ciebie, a nie dla wszystkich innych.

2. Wina i potępienie

To tendencja do osądzania i potępiania zarówno innych, jak i siebie. Rzeczywistość jest taka, że nie możesz kontrolować zachowania innych ludzi.

Z drugiej strony, jeśli jesteś osobą, która robi coś, co uważasz za niewłaściwe, powinieneś spróbować to naprawić lub wyciągnąć z tego naukę. Ale karanie się za to niewiele pomaga w poprawie zachowania.

3. Frustracja nieuchronnie prowadzi do depresji

Jeśli coś idzie nie tak, jak chcesz, uważasz to za tragedię. Tak więc, powtarzając poprzedni punkt, jeśli coś Cię frustruje, i tak musisz spróbować osiągnąć swoje cele. Ale jeśli to niemożliwe, zaakceptuj tę sytuację.

„Nawet jeśli ludzie zachowują się wobec Ciebie złośliwie, nie potępiaj ich ani nie mścij się.”

– Albert Ellis –

4. Cierpienie ludzkie jest nieuniknione, ponieważ jest spowodowane wydarzeniami zewnętrznymi i innymi ludźmi

Twoja interpretacja wydarzeń jest tym, co powoduje pojawienie się negatywnych emocji. Dlatego kontrolowanie cierpienia jest w Twoich rękach.

5. Musisz martwić się potencjalnymi zagrożeniami i niebezpieczeństwami

Ciągłe martwienie się, że stanie się coś złego, wywołuje niepokój. Zamiast tego musisz skupić się na teraźniejszości. A jeśli w najbliższej przyszłości pojawi się jakieś niebezpieczeństwo, zmierzysz się z nim w odpowiednim czasie.

6. Łatwiej jest unikać sytuacji niż stawiać im czoła

Jak jest wyjaśnione w innym artykule, unikanie może być najłatwiejszą opcją. Ale to nie znaczy, że dany dyskomfort zniknie. Tak naprawdę w dłuższej perspektywie będzie większy.

„Najlepsze lata Twojego życia to te, w których decydujesz, że Twoje problemy należą do Ciebie. Nie obwiniasz za nich matkę, ekologię czy prezydenta. Zdajesz sobie sprawę, że kontrolujesz swoje własne przeznaczenie.”

– Albert Ellis –

Kobieta w lesie

7. Musisz ufać innym, którzy są silniejsi od Ciebie

Wsparcie społeczne jest konieczne, ale to irracjonalne myślenie generuje nadmierne uzależnienie od innych. Idealnie byłoby, gdybyś był w stanie nauczyć się być bardziej niezależnym i robić rzeczy dla siebie. To z kolei pomoże Ci poczuć się bardziej spełnionym.

8. Strach przed porażką i niekompetencją

To oczywiste, że nie jesteś doskonały i popełniasz błędy. Ale pamiętanie o tym pomoże Ci poczuć się lepiej i stać się bardziej świadomym swoich umiejętności.

9. Ciężar przeszłych urazów w teraźniejszości

Jeśli coś wpłynęło na Ciebie w przeszłości, długo będzie Cię to boleć. Świetnym przykładem, w którym często to widać, są rozstania. Ludzie mają za sobą to pierwsze bolesne doświadczenie i nie chcą poznawać nowych ludzi.

Jednak prawda jest taka, że każde doświadczenie różni się od poprzedniego i nie oznacza to, że doprowadzi do tego samego cierpienia.

10. Musisz mieć całkowitą kontrolę nad wszystkim

Próba kontrolowania wszystkiego, co dzieje się wokół Ciebie, spowoduje tylko większy dyskomfort. Będzie tak dlatego, że jest to niemożliwe. Zaakceptowanie tego faktu jest niezbędne, aby cieszyć się życiem i uniknąć frustracji.

11. Możesz osiągnąć szczęście bez wysiłku, przez inercję lub bez robienia czegokolwiek

Przeciwnie. Kiedy coś naprawdę Cię motywuje i wymaga od Ciebie aktywnego zaangażowania, przynosi to większą radość niż to, co jest Ci podawane na tacy.

12. Nie masz kontroli nad własnymi emocjami i są pewne emocje, których nie możesz uniknąć

Jeśli to prawda, to co robisz, czytając ten artykuł?

W niektórych z tych irracjonalnych myśli możesz zobaczyć swoje odbicie. Z drugiej strony, w innych nie tak łatwo. Prawda jest jednak taka, że wszyscy mamy je w sobie w mniejszym lub większym stopniu. To całkowicie normalne! Znajomość ich jest pierwszym krokiem do zmiany i stopniowego czucia się lepiej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.