Enneagram - sprawdź jaki masz typ osobowości

Enneagram jest cennym narzędziem do samopoznania i rozwoju osobistego. Dowiedz się, do jakiego enneatypu należysz.
Enneagram - sprawdź jaki masz typ osobowości
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Prawdopodobnie słyszałeś o teście znanym jako enneagram. Jest to jedno z najbardziej znanych narzędzi służących do klasyfikacji osobowości. Enneagram opiera się na orientalnych ideach i jest niezwykle cenny w procesach samopoznania i rozwoju osobistego. Każdy z dziewięciu typów osobowości opisanych w enneagramie ma określony sposób postrzegania i rozumienia świata. Zatem wzorce myśli, uczuć i działania są w każdym z nich inne. Są to tak zwane enneatypy.

Enneatyp, do którego należysz, pokazuje maski, które zbudowałeś w dzieciństwie. Są to strategie, które służyły ochronie integralności psychicznej podczas pierwszych lat życia, ale których nadal używasz.

Jednakże, ponieważ jednak odkąd byłeś dzieckiem, twoje okoliczności się zmieniły, maski te nie są już dla ciebie przydatne. Ponadto w większości przypadków utrudniają rozwój. Dzieje się tak, ponieważ wiążą cię ze sztywnymi i automatycznymi wzorcami zachowań, których nie jesteś w pełni świadomy. W tym artykule omówimy dziewięć różnych enneatypów. Możesz ustalić, do którego uważasz, że należysz.

Ludzie trzymający znaki zapytania.

Enneagram: dziewięć typów osobowości

W ramach klasyfikacji enneagramów każdy z dziewięciu enneatypów wynika z określonego związku ze zbiorem zagadnień charakteryzujących ich poszczególne Centrum. Istnieją trzy Centra. Po pierwsze, istnieje Instynktowne Centrum charakteryzujące się gniewem lub wściekłością. Dalej jest Centrum Myślenia, charakteryzujące się uczuciem strachu. Wreszcie jest Centrum Uczuć, charakteryzujące się poczuciem wstydu. Oczywiście, wszystkie dziewięć typów zawiera wszystkie te emocje, ale w każdym Centrum, jego własne trzy typy enneatypów są szczególnie dotknięte emocjonalnym motywem tego Centrum.

Instynktowne Centrum/Gniew

1. Reformator. Są perfekcjonistami, skrupulatnymi i zorganizowanymi ludźmi. Są etycznymi, szlachetnymi i pryncypialnymi jednostkami, z silnym poczuciem dobra i zła. Mogą jednak być zbyt krytyczne wobec siebie i innych, a także dość sztywne. Bardzo boją się też popełniania błędów.

8. Wyzywający. Kontrolują i rzucają wyzwanie ludziom, którzy chronią się, unikając słabości i sprawując władzę. Są dumni, władczy i onieśmielający. Oznacza to, że często mają problemy w relacjach społecznych.

9. Rozjemca. Ludzie o tym typie osobowości są mili, skromni i sympatyczni. Są konformistami i chcą za wszelką cenę uniknąć konfliktów, co utrudnia im wyznaczanie granic. Mogą też być nadmiernie bierni i uparci.

Centrum myślenia/strach

5. Badacz. Cechuje ich zachowanie mózgowe, wnikliwe i ciekawskie. Osoby takie chcą wiedzieć, jak działa świat. Mogą być samotne i ekscentryczne, ale także awangardowe, wizjonerskie i zdolne do rozwijania złożonych pomysłów.

6. Lojaliści. To zaangażowani, odpowiedzialni i pracowici ludzie. Jednak mają tendencję do niepokoju i sceptycyzmu oraz lęku przed zdradą. W obliczu władzy mogą albo podporządkować się, albo ewentualnie powstać i poprzeć sprawy najbardziej pokrzywdzonych.

7. Entuzjasta. Osoby mające ten typ osobowości starają się prowadzić przyjemne, stymulujące i wspaniałe życie. W związku z tym są optymistyczne i uduchowione, unikają konfliktów i cierpienia oraz są urocze. Jednak często są też zdezorganizowani i niezdyscyplinowani.

Centrum uczuć/wstyd

2. Pomocnik. Ten typ osobowości daje innym w altruistyczny, hojny, a nawet ofiarny sposób. Innymi słowy, osoby takie szukają miłości i aprobaty innych poprzez bycie pomocnym. Jednak z tego powodu często mają trudności z dbaniem o siebie i własne potrzeby. Są altruistyczni, są opiekuńczy, ale łatwo padają ofiarą cudzych manipulacji.

3. Wyczynowiec. Są to osoby zorientowane na sukces, które troszczą się o swój wizerunek i wygląd. Tak bardzo, że przyjmują fikcyjny obraz, który chcą przedstawić jako prawdziwy. Ambitni i konkurencyjni, skupiają swoje zainteresowanie na pracy i mają tendencję do unikania emocji. To także pewni siebie i atrakcyjni ludzie.

4. Indywidualista. Osoby melancholijne, wrażliwe i głębokie emocjonalnie. Zastrzeżeni i spokojni, mają tendencję do ukrywania się przed innymi ze względu na niską samoocenę. Niemniej jednak mogą czuć pogardę dla zwykłego stylu życia. Czują się również bezbronne i mogą okazywać użalanie się nad sobą.

Enneagram. Mężczyzna. Emocje.

Praca z enneagramem

Zidentyfikowanie enneatypu pomoże ci pamiętać o automatycznych wzorcach, które kierują twoim zachowaniem. Są to trendy, których na ogół nie jesteś świadomy, ale które prowadzą do interpretacji sytuacji w określony sposób. Co więcej, będziesz mógł bronić się różnymi niefunkcjonalnymi strategiami.

Ponadto świadomość swojego miejsca na enneagramie pozwala uwolnić się od powtarzania pewnych wzorców zachowań. Innymi słowy, otwiera ci drzwi do przejęcia kontroli nad swoimi myślami i działaniami. Rzeczywiście, zrzucając maski, które nosisz, możesz uwolnić swoje prawdziwe ja.

Dlatego nie używaj enneagramu do definiowania, etykietowania lub ograniczania siebie. Wręcz przeciwnie, wykorzystaj go, aby poznać siebie i rozwinąć swoją najlepszą wersję.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Palmer, H., & Shtereva, N. (1996). El eneagrama. Los Libros de la Liebre de Marzo.
  • Durán, C., & Gómez, A. C. (2011). Eneagrama: los engaños del carácter y sus antídotos. Editorial Kairós.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.