Emocjonalne płótno – ćwiczenia terapeutyczne

Czasami emocje mieszają się i plączą, są trudne do zrozumienia i powodują cierpienie. Jeśli właśnie tak się czujesz, istnieje interesująca strategia terapeutyczna, która może Ci pomóc.

Kolory - emocjonalne płótno

Jak się teraz czujesz? Czy jesteś spokojny? A może przytłacza Cię stres i niepokój? Być może nawet nie jesteś w stanie wyrazić tego, jak się czujesz. Choć może się to wydawać zaskakujące, większość z nas ma trudności z rozpoznawaniem i wyrażaniem emocji. Są one jak motki kolorowych nici, tak zawikłane, że nie sposób je rozplątać. W poprawie sytuacji może nam pomóc ćwiczenie terapeutyczne znane jako emocjonalne płótno.

W rzeczywistości prawie nie zdając sobie z tego sprawy, przez nasze codzienne życie idziemy z całym mnóstwem zawikłanych emocji. To są właśnie te trudne stany psychofizjologiczne, które nas duszą i w pełni warunkują. Żyjemy pod presją i mamy wiele obowiązków. Jednak za każdym razem, gdy lekceważymy nasze emocje, nieświadomie tworzymy podatny grunt, na którym mogą rozwijać się zaburzenia psychiczne.

Z tego powodu potrzebujemy prostych narzędzi, aby wyrazić to, co czujemy. W tym celu opracowano kilka naprawdę praktycznych technik. Rzeczywiście, wszyscy możemy używać własnych zasobów, aby przestać działać na autopilocie tłumiąc to, co czujemy pod nieskończonymi warstwami mechanizmów obronnych. W niniejszym artykule przedstawiamy pomocną strategię, która jest zarówno oryginalna, jak i skuteczna. Jest to emocjonalne płótno.

„Niepokojące emocje i toksyczne relacje to czynniki ryzyka sprzyjające pojawieniu się niektórych chorób”.

-Daniel Goleman-

Kolorowe oko
Emocje są jak kolory, które wprowadzają do naszego życia bogactwo i głębię.

Kolory emocji i ich nazywanie

Emocje nie tylko ułatwiają dostosowanie do złożonych środowisk, ale także napędzają więzi międzyludzkie i zachęcają do osiągania celów. Mają one teksturę oraz kolor i nadają sens naszemu istnieniu.

Dopiero kiedy zaczniesz rozumieć, że każdy stan emocjonalny jest jak kolorowe płótno, nauczysz się lepiej sobie radzić w tym zakresie. Dzieje się tak dlatego, że nie przetwarzasz każdego doświadczenia, sytuacji i okoliczności w sposób monochromatyczny. Rzeczy nigdy nie są po prostu czarne i białe, dobre lub złe. Cierpienie z powodu rozstania, radzenie sobie ze smutkiem, bezrobociem lub zwykłym rozczarowaniem nie zawsze oznacza konieczność pogrążenia się w otchłani rozpaczy.

W rzeczywistości istnieje niezwykle szerokie spektrum odcieni (emocji), których możesz doświadczyć w tych samych okolicznościach. Co więcej, musisz wiedzieć, jak zidentyfikować, a przede wszystkim nazwać każdą z nich.

Badania przeprowadzone przez University of California (USA) dowodzą, że nazywanie emocji zmniejsza reakcję ciała migdałowatego i innych regionów limbicznych związanych z trudnymi i niepokojącymi stanami. Innymi słowy, nazwanie tego, co nas boli, sprzyja samoświadomości emocjonalnej i regulacji nastroju. Temu samemu celowi służy emocjonalne płótno – technika ułatwiająca nam połączenie się z naszymi własnymi emocjami.

Nasze trudne doświadczenia mogą stworzyć w nas naprawdę chaotyczną emocjonalną „mieszankę kolorów”. Trudno wtedy ustalić, co czujemy. Jednak etykietowanie każdej emocji jest korzystne dla naszej samoświadomości i zdolności do lepszego zarządzania tymi potencjalnie negatywnymi stanami.

Emocjonalne płótno – terapeutyczne ćwiczenie

To ćwiczenie ma na celu zagłębienie się w Twoje emocje i uczucia, aby pomóc Ci lepiej je identyfikować i sobie z nimi radzić. To zasób oparty na ekspresyjnych technikach, które łączą się z Twoim wnętrzem. Do narzędzia tego często odwołuje się między innymi Terapia Gestalt.

Celem jest, abyś odpuścił swoje wewnętrzne ciężary i przeszkody na drodze do dobrego samopoczucia. Ponadto musisz nazwać każdą emocję, której doświadczasz. Terapia Gestalt została opracowana przez Fritza Perlsa. Podkreśla znaczenie skupienia się na chwili obecnej, aby zwiększyć samoświadomość i połączyć się z własnym bólem emocjonalnym.

Emocjonalne płótno to ćwiczenie ukierunkowane na poprawę samopoczucia. Przyjrzyjmy się bliżej jego elementom.

Emocjonalne płótno – czego potrzebujesz?

Aby zastosować tę technikę, potrzebujesz szkicownika i kilku kolorowych kredek lub farb. Użyj tego, co uznasz za najbardziej stymulujące.

1. Krok pierwszy: zaakceptuj pełen zakres swoich emocji

Emocje nie są dla Ciebie zagrożeniem, nawet jeśli są niewygodne lub bolesne. Dlatego pierwszym krokiem w ćwiczeniu płótna emocjonalnego jest zaakceptowanie, pozostawienie przestrzeni i nadanie obecności każdemu odczuciu, które w sobie masz. Rzeczywiście, sztuka jest najlepszym kanałem ekspresji, pomaga bowiem stworzyć przestrzeń dla emocji.

Teraz wypełnij pusty arkusz kolorami, które najlepiej pasują do każdego z Twoich uczuć. Nie ma potrzeby rysować niczego konkretnego, po prostu daj się ponieść. Najważniejsze jest stworzenie spektrum wspaniałych kolorów i uczynienie z tej techniki narzędzia, przez które przepływa to, co czujesz.

2. Emocjonalne płótno – przyjrzyj się temu, co stworzyłeś

Po zakończeniu ćwiczenia czas przyjrzeć się Twojemu dziełu. Pamiętaj jednak, aby obserwować je bez oceniania. W końcu nie ma to być dzieło sztuki, a jedynie narzędzie ekspresji.

W rzeczywistości celem ćwiczenia jest przedstawienie Twojego wewnętrznego emocjonalnego chaosu na czystej kartce papieru. Musisz się temu dokładnie i refleksyjnie przyjrzeć. Ten drugi krok wymaga spokoju, pogody ducha i umiejętności obserwacji.

Technika emocjonalnego płótna odkrywa to, co czujesz, poprzez stosowanie artystycznej ekspresji.

3. Nazwij każdą emocję

Jaką emocję oznacza dla Ciebie obecna na Twoim rysunku czerwień? Co reprezentuje czerń? A co kolor zielony? Musisz nazwać każde uczucie, które przekazuje Ci Twój rysunek. Emocjonalne płótno wymaga otwartego nazywania emocji. W efekcie, poprzez stan spokoju i refleksji, odkrywasz wszystko, co wyłoniło się z Twojego dzieła.

Czy odczuwasz smutek? A może rozczarowanie? Czy wyczuwasz obecność gniewu, wściekłości lub strachu? Zapisz to wszystko w zeszycie.

4. Twoje ulubione kolory: zmiany, których potrzebujesz

Jakie są Twoje ulubione kolory? Daj się ponieść ich tonacji, gdy się zrelaksujesz i użyjesz ich na kolejnym pustym arkuszu. Maluj lub rysuj, na co tylko masz ochotę, jednocześnie wizualizując to, co musisz zrobić, aby poczuć się lepiej. Ze swoimi trudnymi emocjami nawiązałeś już kontakt, teraz czas pomyśleć, jak sobie z nimi poradzić.

Być może podejmiesz jakieś działania. Możesz też zupełnie nic nie robić. Emocje mogą skłonić Cię do wprowadzenia jakiejś zmiany lub strategii, która pomoże Ci poczuć się lepiej. Pomyśl o tym, gdy Twoje ulubione kolory przyciągną Twój wzrok.

Sztuka, farby i paleta - emocjonalne płótno
Malarstwo jest ćwiczeniem terapeutycznym, które pozwala na wyrażanie emocji poprzez sztukę.

Emocjonalne płótno – uwaga końcowa

To ćwiczenie zaczerpnięte z arteterapii lub terapii ekspresyjnej może być przydatne w dowolnym momencie. Emocjonalne płótno to sposób na rozwiązanie węzła emocji i połączenie się z nimi. Jednak chociaż może zmniejszyć stres i pozwolić Ci uświadomić sobie, co się z Tobą dzieje, nie zawsze samo w sobie stanowi rozwiązanie problemu.

Z tego powodu, jeśli uważasz, że potrzebujesz specjalistycznej pomocy, nie wahaj się o nią poprosić. Tymczasem eksploracja emocji poprzez kolory jest zasobem, który zawsze będzie w Twoim zasięgu. Warto spróbować.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Lieberman, M. D., Eisenberger, N. I., Crockett, M. J., Tom, S. M., Pfeifer, J. H., & Way, B. M. (2007). Putting feelings into words: affect labeling disrupts amygdala activity in response to affective stimuli. Psychological science18(5), 421–428. https://doi.org/10.1111/j.1467-9280.2007.01916.x
  • Torre, J. B., & Lieberman, M. D. (2018). Putting Feelings Into Words: Affect Labeling as Implicit Emotion Regulation. Emotion Review10(2), 116–124. https://doi.org/10.1177/1754073917742706
Scroll to Top