Twoje przekonania mogą oszukać Twój żołądek

Twoje myśli i emocje mogą wpływać na Twoje ciało, zmieniając nawet pewne markery biologiczne. Odkryj, w jaki sposób to, co myślisz o swoim jedzeniu, może zmienić niektóre z Twoich reakcji biologicznych.
Twoje przekonania mogą oszukać Twój żołądek
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 13 września, 2023

Chociaż często umysł i ciało wydają nam się czymś odrębnym, w rzeczywistości są one ze sobą ściśle połączone. Dlatego nasze myśli i nastroje wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu bardziej, niż się nam wydaje. Świadczą o tym niektóre choroby psychosomatyczne i dobrze znany efekt placebo. Jednak czy wiesz, że Twoje przekonania mogą wręcz oszukać Twój żołądek? Pokazuje to eksperyment, który omówimy poniżej.

W rzeczywistości jest to zjawisko, które zostało zweryfikowane w różnych kontekstach i sytuacjach eksperymentalnych. Podkreśla stwierdzenie, w które może nam być trudno uwierzyć. Faktem jest, że często nie doświadczasz konsekwencji tego, co się tak naprawdę dzieje, a jedynie tego, w co wierzysz, że się dzieje. Tak właśnie Twoje przekonania wpływają na funkcjonowanie Twojego organizmu. W wielu przypadkach związek ten można zmierzyć za pomocą markerów biologicznych.

Kobieta myśli

Jak Twoje przekonania mogą oszukać Twój żołądek

Jak wspomnieliśmy wcześniej, idea, że przekonania wpływają na funkcjonowanie organizmu, nie jest nowa. Badania dotyczące efektu placebo wykazały, że przekonanie, iż otrzymałeś lekarstwo na daną dolegliwość, może przynieść podobne korzyści, jak rzeczywiste otrzymanie go. Z drugiej strony, jego odpowiednik, efekt nocebo, pokazuje, w jaki sposób oczekiwanie pogorszenia lub niepożądanych skutków prowadzi do ich doświadczania w większym stopniu, niż gdybyś ich nie przewidywał.

To wzajemne powiązanie między umysłem a ciałem zostało zbadane w kontekście odżywiania. Ujawnia, w jaki sposób nasze oczekiwania wobec żywności mogą zmienić sposób, w jaki nasze ciało ją przetwarza. Jedno z najciekawszych badań na ten temat zostało opublikowane w czasopiśmie Health Psychology. Naukowcy zmierzyli zachowanie greliny (substancji odpowiedzialnej za apetyt) na podstawie przekonań uczestników dotyczących spożywanego jedzenia.

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Obie grupy otrzymały napój o wartości 380 kcal. Jednak niektórym powiedziano, że będą pić koktajl mleczny o wartości 620 kcal (taki, który zwykle pijemy dla zabawy i przyjemności, mimo że wiemy, że nie jest to zalecane). Reszcie powiedziano, że wypiją zdrowego i pożywnego shake’a, który ma tylko 180 kcal (takie, jakie zwykle wybieramy ze względów zdrowotnych, mimo że nie są szczególnie apetyczne).

Naukowcy trzykrotnie zmierzyli u uczestników poziom greliny (biologicznego markera głodu):

  • Przed rozpoczęciem eksperymentu.
  • W okresie przewidywania. To był moment, w którym uczestnicy już wiedzieli, jaki shake będą pić. Pokazano im również (wprowadzający w błąd) wydrukowany obraz napoju i listę jego składników.
  • Po spożyciu.

Niesamowite wyniki

Wyniki były zaskakujące. W rzeczywistości naukowcy wykazali, że zachowanie greliny zmieniło się w zależności od tego, co uczestnicy sądzili, że spożywają, a nie od rzeczywistej wartości odżywczej.

W pomiarze okresu oczekiwania ci, którzy czekali na „pobłażliwy” koktajl, doświadczyli umiarkowanego wzrostu poziomu greliny. Sugerowało to fizjologiczne pragnienie koktajlu. Z drugiej strony osoby spodziewające się „rozsądnego” koktajlu utrzymywały normalny poziom greliny.

Po spożyciu koktajlu poziom greliny drastycznie spadł u osób, które wierzyły, że spożyły wysokokaloryczny koktajl. Jednak w drugiej grupie poziom pozostał taki sam. Sugerowało to, że organizm reaguje bardziej na oczekiwania niż na rzeczywistość. Jak widzisz, Twoje przekonania mogą oszukać Twój żołądek.

Proces ten może mieć wpływ na osoby, które dążą do diety poprzez spożywanie żywności oznaczonej jako zdrowa, ale która w rzeczywistości zawiera wysoki procent cukru i tłuszczu. Nie tylko spożywają oni niezdrową żywność, ale uważając ją za dietetyczną, ich poziom greliny może nie być odpowiednio obniżony. W rezultacie osoby takie nie odczuwają sytości, co prowadzi do dodatkowego spożycia kalorii.

Twoje przekonania a Twój żołądek – dodatkowe badania

To nie jedyny przypadek, kiedy zaobserwowano to zjawisko. Eksperyment podobny do poprzedniego przeprowadzono z pacjentami z cukrzycą typu 2. Wszyscy uczestnicy pili ten sam napój. Jednak zostali oni przekonani (poprzez wprowadzające w błąd etykiety), że napój, który spożywają, zawiera mniej lub więcej cukru.

Mierząc poziom glukozy we krwi po spożyciu, naukowcy zauważyli, że pomiary różniły się w zależności od tego, w co osoby wierzyły na temat swoich napojów, a nie od ich rzeczywistego składu. Oznaczało to, że pacjenci, którzy sądzili, że wypili słodszy napój, wykazywali większy wzrost glukozy niż druga grupa osób.

Podobny efekt zaobserwowano w badaniu mającym na celu sprawdzenie przekonań na temat diety na utratę wagi. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa stosowała dietę izokaloryczną, ale powiedziano jej, że jest na diecie ubogiej w kalorie. Druga grupa (grupa kontrolna) świadomie była na diecie z niedoborem kalorii.

Obie grupy brały udział w tych samych sesjach ćwiczeń przez kilka tygodni. Naukowcy odkryli, że procent tkanki tłuszczowej, masa ciała i BMI zmniejszyły się w grupie eksperymentalnej, ale nie w grupie kontrolnej.

Mężczyzna pije jogurt - Twoje przekonania a Twój żołądek

Twoje przekonania mogą oszukać Twój żołądek, ale nie Twoje myśli

Wiele badań, w tym powyższe, zwraca uwagę na ważną rolę naszych przekonań w metabolizmie żywności. Oczywiście nie jest to jedyna zmienna, której to dotyczy. Wydaje się jednak, że procesy psychologiczne mają znaczący wpływ na reakcje fizjologiczne naszego organizmu.

Poprzednie odkrycia nie powinny jednak sprawić, że padniemy ofiarą tego rodzaju magicznych lub iluzorycznych myśli. Błędem jest wierzyć, że możemy kontrolować naszą fizjologię za pomocą umysłu. Rzeczywiście, przewidywanie, że dana żywność będzie miała określony efekt, niekoniecznie oznacza, że tak właśnie się stanie.

Reakcje naszego organizmu nie opierają się na tym, co myślimy w określony sposób, ale na tym, w co wierzymy z całą pewnością. Na przykład osoby z cukrzycą wiedzą, że cukier wpływa na ich poziom glukozy. Taka jest rzeczywistość, którą wykazano we wspomnianym eksperymencie.

Podsumowując, związek umysł-ciało musi być dokładniej zbadany, jeśli chcemy móc wykorzystać go na naszą korzyść w zakresie opieki zdrowotnej i dobrego samopoczucia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Crum, A. J., Corbin, W. R., Brownell, K. D., & Salovey, P. (2011). Mind over milkshakes: Mindsets, not just nutrients, determine ghrelin response. Health Psychology, 30(4), 424–429. https://doi.org/10.1037/a0023467
  • Park, C., Pagnini, F., & Langer, E. (2020). Glucose metabolism responds to perceived sugar intake more than actual sugar intake. Scientific Reports10(1), 1-8.
  • Panayotov, V. S. (2019). Studying a possible placebo effect of an imaginary low-calorie diet. Frontiers in Psychiatry, 550.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.