Eksperymenty z telepatią w Dolinie Krzemowej

Eksperymenty z telepatią prowadzone w Dolinie Krzemowej są fascynujące. W rzeczywistości bawią się one pomysłami lub sytuacjami, które do tej pory były opisywane jedynie w science fiction. Dowiedz się o nich tutaj.

Eksperymenty z telepatią w Dolinie Krzemowej nie są związane z parapsychologią

Eksperymenty z telepatią, które przeprowadza się w Dolinie Krzemowej, nie mają nic wspólnego z parapsychologią ani okultyzmem. W rzeczywistości obejmują używanie oprogramowania mózg-maszyna, które pozwala ludziom komunikować się bezpośrednio za pomocą myśli. Eksperci twierdzą, że dzieli nas od tego tylko krok.

Chociaż eksperymenty z telepatią w Dolinie Krzemowej przeprowadzane są przez wiele osób, najbardziej znanym i zaawansowanym jest niezaprzeczalnie ten prowadzony przez Mary Lou Jepsen, byłą dyrektor Facebooka i Google oraz twórczynię startupu o nazwie Openwater. Ten geniusz naukowy pracuje nad wspomnianym tematem od 2016 roku i od tego czasu poczyniła niezwykłe postępy.

Jepsen cieszy się dużym prestiżem w świecie technologii. Jednym z powodów jest to, że posiada ona już ponad 1000 patentów. W rzeczywistości była twórczynią najpopularniejszego laptopa/notebooka wśród dzieci w krajach rozwijających się. Osiągnęła to dzięki programowi „Jeden laptop na dziecko”. Mówi się, że jej hobby to osiąganie niemożliwego. Co więcej, jest obecnie najbardziej prestiżową badaczką ze wszystkich osób prowadzących eksperymenty związane z telepatią w Kalifornii.

“Będziesz mógł po prostu uchwycić myśl, to co myślisz i czujesz w jej idealnej i doskonałej formie w twojej głowie. Następnie będziesz w stanie podzielić się tym ze światem w formacie, w którym on może to odebrać. Prowadzone są dość szalone badania nad mózgiem, które sugerują, że w pewnym momencie będziemy w stanie to zrobić”.

-Mark Zuckerberg-

Eksperymenty z telepatią – słowem wstępu

Jeden z decydujących precedensów dla badań nad telepatią w Dolinie Krzemowej został przeprowadzony przez startup z Barcelony w 2014 roku. Prestiżowy magazyn naukowy Plos One opublikował opis tego eksperymentu.

Badanie prowadzili Carles Grau, Alejandro Riera i Giulio Ruffini. We współpracy z pracownikami Axilum Robotics połączyli oni urządzenie z nadajnikiem znajdującym się w Strasburgu. Odbiorca również posiadał podobne urządzenie i znajdował się w indyjskim mieście Thiruvananthapuram. Dzieliło ich 7700 kilometrów.

Grupie badawczej udało się skłonić nadawcę do wysłania wiadomości do odbiorcy bez słowa. Użyta wiadomość to „Cześć”. W efekcie umysły tych dwóch osób zostały połączone, co stanowi komunikację telepatyczną w ścisłym tego słowa znaczeniu. Stało się to jednym z punktów odniesienia dla Doliny Krzemowej.

Naukowcy i obraz mózgu w komputerze
Przed rozpoczęciem badań nad telepatią w Dolinie Krzemowej naukowcy w Europie badali komunikację między mózgami przy użyciu nieinwazyjnych technologii.

Eksperymenty z telepatią w Dolinie Krzemowej

Podstawowa idea Openwater jest prosta, ale niezwykle odważna. Polega na zmniejszeniu rozmiaru aparatu do rezonansu magnetycznego, aż zmieści się on w kapeluszu. Opiera się na założeniu, że promienie podczerwone z tego typu urządzeń pozwalają nam badać funkcjonowanie neuronów i przepływ elektryczny, za pomocą którego się komunikują.

Jepsen argumentuje, że takie urządzenie pozwoliłoby nam przewidzieć słowa, których użyje dana osoba, zanim je wypowie. Byłoby również możliwe widzieć mentalne obrazy tej osoby w komputerze.

W zasadzie umożliwiłoby to odczytanie czyichś myśli. Co ciekawe, eksperymenty z telepatią w Dolinie Krzemowej posuwają się jeszcze dalej. W rzeczywistości starają się również umożliwić przesyłanie wiadomości mentalnych. Proces badania tego mechanizmu jest w toku.

W Dolinie Krzemowej prowadzi się również inne badania naukowe na temat telepatii. Jedną z nich jest inicjatywa Elona Muska. Nazywa się Neuralink. Działa poprzez implanty zwane BCI – Brain Computer Interface. Na Facebooku naukowiec ujawnił również, że pracuje nad metodą pisania w myślach.

Kobieta i naukowiec - Eksperymenty z telepatią przeprowadzane w Dolinie Krzemowej są obiecujące
Najnowsza i najbardziej zaawansowana technologia badania telepatii polega na zastosowaniu hełmu na podczerwień, który przewiduje słowa i pozwala nam widzieć obrazy mentalne.

Przyszłość badań

Kapelusz Mary Lou Jepsen jest prawie gotowy, chociaż nie ma jeszcze ostatecznego rozwiązania na telepatyczne przesyłanie wiadomości. Obecnie udoskonalany jest mechanizm czytania w myślach osoby bez konieczności używania słów. Jednak w tej chwili to inny umysł czyta myśli, a nie sam komputer.

Jest jeszcze inna grupa naukowców badających telepatię z Computational Neuroscience Laboratory na Uniwersytecie Stanforda. Grupę prowadzi dr Krishna Shenoy. Centrum opracowało technologie, które pozwalają ludziom kontrolować obiekty fizyczne za pomocą umysłu – w tym ręce robotów oraz protezy (Uniwersytet Stanforda, 2020).

Eksperci uważają, że otwarcie drzwi do odkrycia myśli jednej osoby oznacza, że prędzej czy później umożliwi to czytanie w myślach milionów jednostek. Mówi się nawet o chmurach zdolnych do przechowywania wszystkich tych danych. Co więcej, obrońcy tych technologii zwracają uwagę, że byłyby one bardzo pomocne w wykrywaniu „nadrzędnych umysłów”, dawaniu im możliwości i przyspieszaniu rozwoju społeczeństwa.

Z drugiej strony ci, którzy krytykują eksperymenty z telepatią w Dolinie Krzemowej, nie są już tak optymistyczni. Sądzą oni, że tego typu działania zniszczą prywatność ludzi i staną się mechanizmami kontrolnymi, za pomocą których będzie nawet można monitorować umysły osób. Równie dobrze osoby takie mogą mieć rację. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że Pentagon przeprowadził podobne badania, które identyfikuje się jako technologię wojskową.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Cristia, J., Ibarrarán, P., Cueto, S., Santiago, A., & Severín, E. (2017). Technology and child development: Evidence from the one laptop per child program. American Economic Journal: Applied Economics, 9(3), 295-320. https://www.aeaweb.org/articles?id=10.1257/app.20150385
  • Grau, C., Ginhoux, R., Riera, A., Nguyen, T. L., Chauvat, H., Berg, M., … & Ruffini, G. (2014). Conscious brain-to-brain communication in humans using non-invasive technologies. PloS one, 9(8), e105225. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0105225
  • Stanford University. (2020, September 9). Neural prosthetics laboratory. https://shenoy.people.stanford.edu/research/neural-prosthetics-laboratory
  • Strickland, E. (2017). Silicon valley’s latest craze: brain tech [News]. IEEE Spectrum, 54(7), 8-9. https://ieeexplore.ieee.org/document/7951707
Scroll to Top