Dziennik samoświadomości to naprawdę przydatne narzędzie do poprawy wyników w pracy. Możesz zacząć go pisać, zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie czujesz się szczególnie zmotywowany lub masz problemy z wykonywaniem swoich czynności w najlepszy sposób.
Narzędzie to jest również niezwykle przydatne, gdy masz wątpliwości, czy powinieneś kontynuować pracę dla danej organizacji. Może też być naprawdę pomocne, jeśli często miałeś konflikty z szefami lub współpracownikami. Podstawową funkcją dziennika samoświadomości jest pomoc w identyfikacji problemów i znalezienie możliwych rozwiązań.
Nie musisz prowadzić dziennika przez całe życie, ale jeśli zaczniesz, powinieneś kontynuować ten nawyk przez co najmniej cztery tygodnie. W przeciwnym razie metoda ta na niewiele się zda. Jak więc zacząć prowadzić dziennik samoświadomości? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
„Pisanie dle mnie to po prostu myślenie palcami”.
-Izaak Asimow-
Dziennik samoświadomości
Dziennik samoświadomości, jak sama nazwa wskazuje, jest instrumentem, którego głównym celem jest umożliwienie Ci lepszego poznania samego siebie w zakresie Twojej pracy. Nie oznacza to, że nie pomoże Ci to również zwiększyć Twojej samoświadomości w innych aspektach, ale raczej, że skupia się na tym, co jest związane z Twoją aktywnością zawodową.
Najlepiej będzie, jeśli zaczniesz prowadzić dziennik samoświadomości bez konkretnego planu, starając się być tak spontanicznym i szczerym wobec siebie, jak to tylko możliwe. Jeśli zbytnio racjonalizujesz lub stajesz się zbyt metodyczny, możesz nie zajść tak daleko w procesie samopoznania, jak miałoby to miejsce, gdybyś dał upust swoim myślom i odczuciom. Tak naprawdę nie ma znaczenia, w jaki sposób piszesz i jak piszesz. Liczy się wytrwałość i uczciwość.
Najlepiej byłoby prowadzić dziennik samoświadomości codziennie, na początku i na końcu dnia pracy. Powinieneś pisać, rysować lub bazgrać, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Wszystko, co zapiszesz, pomoże Ci później lepiej poznać siebie i uzyskać dokładniejsze wyobrażenie o tym, jak podchodzisz do swojego świata pracy.
Jak sprawić, by dziennik samoświadomości był skuteczny?
Właściwie nie ma ustalonych zasad pisania dziennika samoświadomości. Możemy przedstawić kilka sugestii, ale ważne jest, abyś mógł swobodnie dodawać lub usuwać to, co piszesz, tak, aby forma ta była dla Ciebie najwygodniejsza. Dobrze jest pisać pierwsze linijki dziennika na początku każdego dnia. Możesz to robić po śniadaniu lub w drodze do pracy.
Powinieneś napisać, jak się czujesz, czego oczekujesz od nadchodzącego dnia i co Cię martwi lub motywuje. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie próbuj być zbyt zorganizowany lub rygorystyczny w swoim pisaniu. Nie będzie to miało znaczenia, jeśli będziesz przechodzić od jednego tematu do drugiego, bez wyraźnego związku. To też nieistotne, jeśli niektóre myśli zostawisz niedokończone lub jeśli zdarzą Ci się błędy ortograficzne. Ważne jest to, co ćwiczenie to może Ci dać.
Powinieneś ustawić limit czasu, około pięciu lub dziesięciu minut. Jeśli pisanie jest dla Ciebie dość trudne, wyznacz jeszcze mniejsze ramy czasowe, ponieważ dzięki temu nie będziesz się zastanawiać, co napisać. Jeśli w ciągu dnia coś Cię zachęca lub niepokoi, nie wahaj się wrócić do swojego dziennika i napisać coś więcej.
Drugi etap
Każdego wieczoru powinieneś wykonywać ćwiczenie podobne do tego, które robiłeś rano. Jednak tym razem skoncentruj się na analizie i ocenie tego, co wydarzyło się w ciągu dnia. Co było najważniejszym punktem Twojego dnia? Jak się czułeś? Jakie było Twoje największe osiągnięcie? Czego nie udało Ci się zrobić? O co się martwisz? Co wnioskujesz o sobie po wydarzeniach dnia?
Na końcu tej refleksji zarezerwuj trochę miejsca na napisanie tego, za co jesteś wdzięczny. Dobrym pomysłem jest dodanie sekcji wdzięczności do dziennika samoświadomości. Zalecamy też spróbowanie skondensowania w jednym zdaniu tego, czego się dowiedziałeś o sobie. Z tego powinieneś wypracować główną maksymę dla swojego życia.
Twój dziennik samoświadomości zacznie działać pod koniec tygodnia, kiedy zatrzymasz się na chwilę, aby go czytać. Wtedy zaczniesz odkrywać aspekty siebie, których wcześniej mogłeś nie zauważyć. W pewnym stopniu pomoże Ci to wyraźniej zobaczyć ogólny obraz, lepiej rozpoznać swoje mocne i słabe strony oraz dokonać niezbędnych zmian lub decyzji.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Aparicio Cabezas, L., & Muñoz Lima, M. D. (2015). Chance’u Programa de autoconocimiento para inserción laboral y el desarrollo profesional.
- Saludes, M. À. R. (2016). ¡A conocerse mejor!. Aula de innovación educativa (256), 62.