Święta to okresy, które wszyscy lubimy. Rzeczywiście, w najbardziej ruchliwych czasach marzymy o podróży, czasie wolnym z rodziną lub po prostu o odpoczynku. Dzieci doświadczają tego samego podniecenia. Ale jak przywrócić rutynę po wakacjach? Może się to okazać prawdziwym wyzwaniem. To nie przesada. W końcu, podczas gdy wakacje dorosłego trwają zwykle tylko tydzień, dzieci mogą cieszyć się nawet paroma miesiącami wolnymi od szkoły.
Dlatego przywrócenie dzieci do rutyny, po tak długim czasie bez żadnych realnych harmonogramów, może być sporym wyzwaniem. Ponieważ, naturalnie, wolą pozostać w swojej wakacyjnej rutynie z niekończącym się czasem na zabawy i gry. Dla ich dobra należy jednak jak najszybciej przywrócić rutynę po wakacjach i wrócić do wypełniania obowiązków.
Przywrócić rutynę po wakacjach
Po wakacjach, kiedy wypoczynek i zabawa całkowicie zawładnęły umysłem dziecka, nadchodzi powrót do szkoły i odpowiedni rozkład zajęć. Jak jednak przywrócić rutynę po wakacjach w naturalny i nietraumatyczny sposób? Właściwie to może nie być tak trudne, jak myślisz.
„Dzisiaj był szczęśliwy dzień. Po prostu rutyna”.
-Mario Benedetti-
Stwórz okresy adaptacji
To całkiem proste. Należy jednak pamiętać, że większość dzieci nie akceptuje dobrze nagłych zmian i żyje spokojniej w rutynie z granicami. Dlatego w ostatnich dniach wakacji najlepiej zacząć wprowadzać drobne zmiany w rodzinnym harmonogramie, rutynie i codziennych nawykach.
Zapewniając okres adaptacyjny, aby dzieci mogły wznowić rutynę, zwiększasz szansę na przyzwyczajenie się do zmian. Na przykład powrót do szkoły będzie łatwiejszy, jeśli przez jakiś czas przed wznowieniem szkoły jedzą śniadanie, obiad i kolację i kładą się spać w tym samym czasie.
Stopniowa zmiana
Zmieniając harmonogram, nie należy wprowadzać zbyt wielu zmian naraz. Właściwie najlepiej robić krok po kroku, najwyżej dwa. Gdy twoje dzieci zinternalizują zmianę, możesz przejść do następnego kroku. Jeśli będziesz przeprowadzać ten proces stopniowo, po kilku dniach dziecko będzie w pełni przystosowane. Jeśli wcześniej wstawało o dziesiątej, teraz możesz wprowadzić zmianę i kazać mu wstawać o dziewiątej. Kiedy już się do tego przyzwyczai, możesz wprowadzić kolejną zmianę.
Priorytety
Ważne jest, aby ustalać priorytety i używać tej hierarchii do podejmowania decyzji dotyczących rutynowych zmian. Generalnie należy zacząć od korekt godzinowych, które zazwyczaj są najtrudniejsze. Najpierw dostosuj rutynę jedzenia i spania, a następnie resztę. W tym sensie musisz pracować nad elementami, takimi jak to kiedy dziecko kładzie się spać, kiedy wstaje, kiedy je i kiedy drzemie. Ważne jest, aby opanowało te zmiany, zanim wprowadzisz kolejne.
Oczekiwanie
Istotne jest, aby dziecko spodziewało się zmian. W końcu jako osoba dorosła wiesz, kiedy skończyły się wakacje i zbliża się rok szkolny. Dlatego też dzieci powinny zostać poinformowane, że czas wznowić rutynę. Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, co się wydarzy. W ten sposób zmniejszysz część jego niepewności.
Dodatkowo możesz dodać nawyki, o których wspomnieliśmy wcześniej, i stopniowo je wdrażać, aż nadejdzie czas rozpoczęcia właściwej rutyny. Do tego czasu zostaną w pełni zaadaptowane, a wszelkie zmiany będą się wydawały minimalne.
Pozytywne nastawienie
Z pewnością ważne jest, aby pozostać pozytywnym. Rzeczywiście, jako osoba dorosła wiesz, że czasami może być trudno przystosować się do zmian w swoich nawykach i rutynach. Dlatego upewnij się, że Twoje dzieci nie czepiają się żadnego rodzaju pesymizmu z Twojej strony w związku z ich powrotem do szkoły. W rzeczywistości, jeśli wyczują negatywne nastawienie z Twojej strony, najprawdopodobniej zaczną czuć to samo.
Stałe wsparcie i aktywne słuchanie
To jedna z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia, ale też najcenniejsza. Wiąże się to z utrzymaniem otwartych kanałów komunikacji. Innymi słowy, zwracaj uwagę na dzieci, kiedy są zdenerwowane lub przestraszone, zachęcaj je i wykorzystuj każdą chwilę, w której chcą z tobą porozmawiać.
W ten sposób możesz z nimi rozmawiać, słuchać i zapewniać, że cokolwiek się stanie, mogą na ciebie liczyć i że razem przezwyciężycie wszelkie trudności, które mogą stanąć na waszej drodze.
Zaangażuj ich w ten proces
Jeśli są zaangażowane w zmiany, nie będzie Wam trudno wrócić do rutyny. W rzeczywistości dzieci powinny czynnie uczestniczyć w całym procesie. Na przykład mogą iść z tobą, aby kupić przybory szkolne lub nowe ubrania szkolne. Ponadto w ten sposób stworzysz możliwości zrozumienia, jak się czują i jakie mogą być ich obawy, dając ci cenne wskazówki, które pomogą im później.
Zapytaj ich, czy nie mogą się doczekać spotkania ze swoimi szkolnymi przyjaciółmi. Dowiedz się, których lekcji szczególnie wyczekują, a których nie. Dowiedz się, jak zareagują na określone sytuacje, które mogą napotkać. To są wszystkie pytania, które są ważne, aby im pomóc. Ich odpowiedzi dostarczą ci konkretnych informacji, które pomogą ci im pomóc. W końcu, chociaż istnieją pewne ogólne wskazówki, każde dziecko należy traktować indywidualnie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Gallego Ortega, J. L., Fernández Haro, E. (2003). Enciclopedia de Educación Infantil. Archidona (Málaga): Editorial Aljibe.