Dzieci - czego się uczą w wieku od 4-6 miesięcy?

Dzieci - czego się uczą w wieku od 4-6 miesięcy?

Ostatnia aktualizacja: 16 lipca, 2018

Czy chcesz dowiedzieć się, jakie są typowe kamienie milowe rozwoju, jakie występują powszechnie u dzieci w wieku od 4 do 6 miesięcy?

Oczywiście najważniejszą rzeczą jest to, że cechuje je ogromna ciekawość otaczającego je świata. Wszystko zwraca ich uwagę. Dzieci w tym wieku zaczynają zachowywać się mali obserwatorzy zdumieni każdą rzeczą, która dzieje się wokół nich.

Jak już wiesz, jeśli chodzi o dzieci w wieku od 0 do 3 miesięcy, każde z nich ma swój własny rytm i tempo rozwoju. Istnieją pewne wzorce, które pojawiają się w standardowym procesie rozwoju każdego maleństwa, ale niektóre dzieci potrzebują więcej czasu, aby osiągnąć te kamienie milowe, a z kolei innym zajmie to o wiele mniej czasu. I nie znaczy to od razu, że te pierwsze są gorsze, a drugie mądrzejsze. To nie ma żadnego przełożenia na dorosłe życie.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, powinieneś przedyskutować je z pediatrą, zanim zaczniesz podnosić raban i i doszukiwać się nieprawidłowości w rozwoju swojego dziecka. Lekarze naprawdę są wysokiej klasy profesjonalistami, którzy mogą Ci pomóc w rozwiewaniu wszelkich wątpliwości, które możesz mieć jako ojciec lub matka. Mogą oni też wskazać Ci opóźnienia rozwojowe, które mogą być znakiem ostrzegawczym, ale tylko wtedy, gdy wystąpi jakiś naprawdę poważniejszy problem.

Czwarty miesiąc życia dzieci jest pełen uśmiechów

Mniej więcej w czwartym miesiącu życia maluchy zaczynają kontrolować ruchy swojej głowy. Mogą w końcu utrzymać ją samodzielnie w takiej pozycji, w jakiej zechcą. To jest naprawdę ważny krok w życiu każdego z nich. I prawdopodobnie już zaczynają łatwiej zauważać i chwytać przedmioty. Dodatkowo zwracają baczną uwagę na obiekty, które je najbardziej interesują. Doskonale potrafią rozpoznać matkę.

Dziecko na trawie

Możesz spróbować utworzyć lepsze połączenie ze swoim dzieckiem, po prostu się do niego uśmiechając. Dzieci lubią być uśmiechnięte, a gdy poczują radość, od razu same się uśmiechają. Z drugiej strony nie lubią być same i może być pewny, że dadzą Ci o tym znać. Oczywiście zrobią to po swojemu. Na pewno doskonale wiesz już, co się za tym kryje.

W tym miesiącu będą się bawić przed każdym lustrem umieszczonym tuż przed nimi. Nie rozpoznają osoby, którą widzą, ale będą wchodzić w interakcje z ludzką postacią, nie zdając sobie nawet sprawy, kto się pod nią kryje.

Dzieci na tym etapie staną się epicentrum i źródłem radości w każdym pomieszczeniu, w którym się znajdą. Wynika to z tego, że szczególnie mocno lubią oglądać wszystko wokół i zwracać uwagę na ludzi, którzy się do nich uśmiechają. Podczas tej fazy rozwoju mogą także rozkosznie chichotać, wręcz bez końca.

Piąty miesiąc, czyli ten okres, kiedy dzieci wkładają wszystko do ust!

Podczas piątego miesiąca życia dzieci będą miały tendencję do chwytania w dłonie i przesuwania wszelkich przedmiotów, jakie znajdą się w ich zasięgu. Odkrywają i poznają w ten sposób swoje otoczenie. Oczywiście będą wykorzystywać w pełni tę umiejętność. Będą chciały włożyć wszystkie możliwe przedmioty do ust, ponieważ zaczynają wtedy już odczuwać smak.

Matka z dzieckiem

Twój maluch zacznie przekładać różne rzeczy z jednej ręki na drugą. Pamiętaj też o tym, że dzieci są bardzo aktywne na tym etapie ich rozwoju. Poruszają się o wiele bardziej i sprawniej, ponieważ mają lepszą kontrolę nad głową i kończynami. Mogą nawet zacząć się przewracać podczas snu na boki, na brzuch i na plecy.

Ale jest to również miesiąc, w którym nie będą się już uśmiechać do każdego i wszystkich dookoła. Uczą się odróżniać twarze, które są im znane. Oznacza to, że będą się uśmiechać głównie na widok osób, do których najbardziej już przywykły.

Zagłębmy się nieco bardziej w kamienie milowe ich szóstego miesiąca

Podczas szóstego miesiąca życia dzieci często uczą się przewracać na boki. Zazwyczaj dość energicznie. Dlatego musisz być bardzo ostrożny, ponieważ mogą spaść na ziemię, jeśli leżą dość wysoko, jak na przykład na przewijaku. Odrobina nieuwagi i nieszczęście gotowe…

Zaczynają im również rosnąć zęby, co może powodować pewien dyskomfort. Oznacza to, że dzieci w tym wieku mogą sporo narzekać, płakać i ogólnie być dość marudne. Ale przyczyną jest właśnie ząbkowanie, więc bez obaw.

Stopy dziecka

Dzieci zaczną też w tym okresie swojego życia skupiać uwagę na swoich stopach. I to zapewni też wiele śmiechu i radości, która zagości u na twarzach rodziców. Wynika to z tego, że dzieci będą dosłownie wsadzać swoje stopy w usta i ssać je. Ręce dzieci staną się również silniejsze i będą one mogły teraz znacznie łatwiej przekładać przedmioty z jednej dłoni do drugiej, niż to miało miejsce jeszcze raptem miesiąc wcześniej.

Co więcej, może się zdarzyć także tendencja do rzucania małymi, lekkimi przedmiotami. Lepiej więc uważać na swoje oczy zbliżając twarz do swojego maleństwa.

W tym momencie życia uwaga dzieci skupia się najbardziej na ludziach, którzy poświęcają im najwięcej uwagi i dbają o ich potrzeby. Dlatego też pierwsze miesiące w życiu każdego dziecka są tak ważne dla związku między matką i dzieckiem, a ojcem i dzieckiem. To kluczowy moment w rozwoju emocjonalnym małego dziecka. Nie ma więc nawet cienia wątpliwości, że jeśli jesteś przy dziecku cały czas i wiesz, jak zadbać o jego potrzeby, w momencie, gdy się pojawią, będziesz naprawdę idealnym rodzicem!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.