Dysocjacja - w jaki sposób sobiez nią radzić

Całkiem możliwe jest, że doświadczasz epizodów dysocjacji. Co możesz z nimi zrobić? Dowiedz się tutaj.
Dysocjacja - w jaki sposób sobiez nią radzić
Isabel Ortega

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Isabel Ortega.

Ostatnia aktualizacja: 01 czerwca, 2023

Czy kiedykolwiek czułeś się bardzo rozproszony podczas rozmowy z kimś? A może odkryłeś, że bez względu na to, jak długo czytasz jakiś tekst, nie możesz go zrozumieć? Czy kiedykolwiek wróciłeś do domu, nie pamiętając swojej podróży? Tego rodzaju doświadczenia są znane jako dysocjacja.

Dysocjacja to mechanizm, który pozwala oderwać się od rzeczywistości. Zwykle ma na nią wpływ okres zaburzeń emocjonalnych, które mogą sięgać nawet dzieciństwa. Jednak dysocjacja nie zawsze jest dysfunkcyjna. Często wiąże się ona z lękiem.

Kobieta myśli
Niektórzy specjaliści od zdrowia psychicznego uważają dysocjację za nieświadomy mechanizm obronny.

Dysocjacja – jak sobie z nią radzić

Dysocjacja zachodzi w szerokim spektrum. Może obejmować zarówno zapominanie pewnych chwil z dnia, jak i śnienie na jawie. Co możesz z tym zrobić?

Użyj swoich zmysłów

Nasza pierwsza propozycja wspomoże Twoje zmysły w chwili obecnej. Spróbuj dotknąć czegoś wokół siebie (np. kurtki, ściany), powąchaj wodę kolońską, albo naciśnij stopami podłogę.

Świadome angażowanie zmysłów pomaga „poczuć się połączonym” i być tu i teraz. Co najważniejsze, musisz być świadomy tego, co robisz w tej chwili. Stopniowo Twoje zmysły pomogą Ci pracować nad dysocjacją i będziesz w stanie skupić swoją uwagę na poziomie mentalnym na danej czynności, miejscu lub osobie.

Możesz także spróbować aromaterapii. Może to pomóc, ponieważ opuszki węchowe w nosie wysyłają informacje o aromatach do układu limbicznego. Jest to obszar mózgu, który przetwarza emocje.

Ćwiczenia oddechowe

Oddech jest ważnym narzędziem. Może pomóc w radzeniu sobie z różnymi stanami emocjonalnymi, które powodują dyskomfort. Ponadto wykonywanie ćwiczeń oddechowych może pomóc w utrzymaniu kontaktu z rzeczywistością.

Jest to praktyka, którą możesz wdrażać stopniowo. Co więcej, nie musisz poświęcać na to dużej ilości czasu. Stopniowo możesz nauczyć się i rozwinąć umiejętność oddychania w pomocny sposób, który następnie możesz zastosować w praktyce.

Wykonuj czynności, które sprawiają, że czujesz się połączony

Następujące działania pomogą Ci pozostać w teraźniejszości:

  • Opisz swoje środowisko. Zacznij od opisania miejsca, w którym się znajdujesz, stopniowo wprowadzając bardziej szczegółowe informacje. Stopniowo odzyskasz połączenie z tym, co się z Tobą teraz dzieje.
  • Uprawiaj sport. Znajdź sport, na którym musisz skupić swoją uwagę, aby móc go wykonywać.
  • Wprowadź świadome odżywianie. Poświęć swoją uwagę momentom, w których jesz, zwracając uwagę na swoje fizyczne i psychiczne doznania.
  • Praktykuj medytację lub uważność. Uważność pomaga osiągnąć świadomość chwili obecnej. Pomaga przestać zwracać uwagę na myśli z przeszłości lub przyszłości. Jon Kabat-Zinn, światowy lider uważności, definiuje ją następująco:

„Uważność to świadomość, która pojawia się poprzez celowe zwracanie uwagi na obecną chwilę, bez osądzania”.

Terapia i dysocjacja

Istnieją pewne techniki radzenia sobie z charakterystycznymi objawami dysocjacji. Możesz poszukać specjalisty, który zapewni Ci bardziej szczegółowe narzędzia do radzenia sobie z tym problemem.

Podczas terapii możesz rozpoznać przyczynę swoich doświadczeń dysocjacji. To niezwykle cenna informacja do zaprojektowania planu interwencji, który naprawdę pomoże.

Tak jak wszyscy jesteśmy różni, tak różne są nasze doświadczenia dysocjacji. Rzeczywiście, za każdym indywidualnym przypadkiem kryje się historia z różnymi doświadczeniami, emocjami, czynnikami i przemyśleniami.

Nie musisz koniecznie wykonywać wszystkich wyżej wymienionych czynności. Powinieneś skupić się wyłącznie na tych, które Cię motywują i sprawiają, że koncentrujesz się na chwili obecnej, poprawiając w ten sposób swoje epizody dysocjacji. Musisz po prostu znaleźć dla siebie najbardziej odpowiednią alternatywę.

Znajdź to, co naprawdę pomaga Ci czuć się połączonym z chwilą obecną, co daje Ci pełną świadomość, dzięki czemu możesz żyć i doświadczać chwili obecnej? Nie zapominaj, że jest to umiejętność, której nabycie wymaga czasu, więc nie myśl o poddawaniu się przy pierwszej przeszkodzie.

Możesz wybrać bieganie lub rysowanie. Możesz też zastosować kilka różnych opcji w praktyce. Upewnij się, że nie wybierasz tylko tych, które są dla Ciebie łatwe. Spróbuj połączyć kilka, które będą pomocne w radzeniu sobie z dysocjacją, ale także interesujące do ustanowienia nawyków. Pamiętaj, jak wspomnieliśmy wcześniej, dysocjacja ma pewne spektrum. I nie inaczej jest z narzędziami, które pozwolą Ci sobie z nią poradzić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Coffeng, T. (2005). The Therapy of Dissociation: Its phases and problems/Die Therapie der Dissoziation: Ihre Phasen und Probleme/La terapia de disociación: sus fases y problemas/Dissociatie, fasen en verwikke-lingen van de psychotherapie. Person-Centered & Experiential Psychotherapies4(2), 90-105.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.