Duchowość pomaga radzić sobie ze stresem

Duchowość pomaga ludziom.

W ciągu ostatnich kilku lat różne badania wykazały, że duchowość pomaga radzić sobie ze stresem. Chociaż wielu ludzi kojarzy to z religią, można żyć duchowo nie mając żadnych wierzeń religijnych. Niezależnie od tego, czy żyjesz zarówno duchowo jak i religijnie, duchowość pomaga w każdej postaci.

W tym kontekście religia jest zbiorem wierzeń i praktyk, które grupa podziela w odniesieniu do relacji z wyższą siłą. Z drugiej strony duchowość odnosi się do relacji jednostki z duchem. Najczęściej ten duch może być wyższą mocą (jak bóg). Lub może być po prostu przedstawieniem związku między istotami ludzkimi a większą metafizyczną rzeczywistością.

Dlatego ludzie mogą być religijni, nie będąc duchowymi i duchowymi, nie będąc religijnymi. Niektórzy ludzie praktykują duchowość bez względu na religię.

Niektóre badania wykazały, że duchowość pomaga chronić się przed depresją, ponieważ pogrubia korę mózgową. W badaniu Columbia University z 2014 roku stwierdzono, że część kory mózgowej gęstnieje wraz z regularną medytacją i innymi praktykami duchowymi lub religijnymi. To tłumaczy dlaczego te działania mogą pomóc w ochronie przed depresją.

Schody do nieba

Praktykowanie duchowości pomaga radzić sobie ze stresem

Duchowi ludzie mają różne sposoby wyrażania tej duchowości. Mogą na przykład modlić się, chodzić na nabożeństwa, kontaktować się z ludźmi, którzy podzielają ich przekonania, medytować a nawet kontemplować naturę, muzykę lub sztukę.

Na przykład ludzie religijni często myślą o modlitwie jako o sposobie łączenia się z ich bogiem. Modlitwa pomaga im poczuć się spokojniejszymi, bezpieczniejszymi i bardziej ugruntowanymi. Może to pomóc w zmniejszeniu stresu. Z drugiej strony medytacja przynosi podobne korzyści. Na przykład pomaga obniżyć ciśnienie krwi i zwiększyć odporność. Ponadto może również pomóc w radzeniu sobie ze stresem.

Modlitwa i medytacja mogą przynieść wewnętrzny spokój.

Duchowi ludzie są zwykle wdzięczni i wyrażają tę wdzięczność. Bycie wdzięcznym pomaga zmniejszyć stres.

Duchowość pomaga radzić sobie ze stresem

Duchowość pomaga radzić sobie ze stresem na różne sposoby. Generuje uczucie spokoju. Dodatkowo pomaga nam również przywrócić komunikację z naszymi stanami psychicznymi i fizycznymi.

Spędzamy dużo czasu pracując i przechodząc od jednej aktywności do drugiej. Czasami robimy nawet różne działania naraz. Spędzamy także dużo czasu słuchając innych i próbując się rozproszyć, chociaż nasz umysł jest pełen różnych myśli.

Praktykowanie duchowości może pomóc nam znaleźć chwile, aby odetchnąć w chaosie dnia codziennego. Czas, który spędzamy na medytacji, modlitwie, a nawet docenieniu tego co dzieje się wokół nas, pomaga nam zrozumieć naszą rzeczywistość.

Modlitwa

Duchowość pomaga również w radzeniu sobie z niepewnością. Próba kontrolowania wszystkiego jest doskonałym źródłem frustracji, ponieważ jest to niemożliwe. Dlatego uwolnienie się od tego może pomóc Ci odczuwać mniej niepokoju.

Z drugiej strony, duchowość znacząco poprawia nasze doświadczenia z pozytywnymi lub negatywnymi wydarzeniami. Zaczynamy uczyć się z naszych sytuacji, zamiast pobieżnie je doświadczać, prześladować lub obwiniać siebie.

Nie ma wątpliwości, że duchowość poprawia także nasze poczucie połączenia. Poczucie, że jesteśmy częścią czegoś większego niż my sami może sprawić, że poczujemy się mniej samotni i odizolowani. Najbardziej stresujące sytuacje wydają się mniejsze i łatwiejsze w obsłudze jeśli wiemy, że gdzieś należymy.

Duchowość pomaga nam również posiadać poczucie celu

Polepszone poczucie połączenia i poczucie znaczenia wynikające z praktyk duchowych pozwalają nam spojrzeć poza siebie. Co więcej, zwiększa to nasze poczucie odpowiedzialności wobec naszej społeczności i samego wszechświata.

W istocie, duchowość pomaga radzić sobie ze stresem dzięki zmianie perspektywy, którą generuje. Praktyki duchowe mogą nam pomóc przekształcić przeszkody, które wydają się nie do pokonania na bardziej wykonalne wyzwania. Duchowość pomaga nam również skupić się na tym co naprawdę ważne w naszym życiu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Commons, M., Staddon, J., y Grossberg, S. (1991). Neural network models of conditioning and action. Hillsdale: Lawrence Erlbaum Associates.
  • Miller, L., Bansal, R., Wickramaratne, P., Hao, X., Tenke, C., Weissman, M., y  Peterson, B. (2014). Neuroanatomical Correlates of Religiosity and Spirituality. JAMA Psychiatry71(2), 128. doi: 10.1001/jamapsychiatry.2013.3067
  • Paull, C. (2006). 101 ways to relax and reduce stress. Franklin, Tenn.: Dalmatian Press.
  • Tuck, I., Alleyne, R., y Thinganjana, W. (2006). Spirituality and Stress Management in Healthy Adults. Journal Of Holistic Nursing24(4), 245-253. doi: 10.1177/0898010106289842
  • Weiss, B., y Morera, V. (2013). Meditación. Barcelona: Ediciones B.
Scroll to Top