Donald Ewen Cameron i psychiatria jako manipulacja

Jest wiele kontrowersji wokół nazwiska Donalda Ewena Camerona. Dowiedz się z nami, dlaczego wielu uważa go za „ojca tortur”.
Donald Ewen Cameron i psychiatria jako manipulacja
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Wokół Donalda Ewena Camerona panuje atmosfera sprzeczności. Po pierwsze, niektórzy pamiętają go jako jednego z najważniejszych psychiatrów w historii. Był pierwszym prezesem Światowego Towarzystwa Psychiatrycznego, a także Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Kanadyjskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Z drugiej strony odegrał ogromną rolę w jednym z najciemniejszych epizodów w historii psychiatrii. Właściwie wiele osób pamięta go jako „ojca tortur”. Powodem, dla którego niektórzy ludzie go tak nazywają, jest to, że stał za jednym z najbardziej barbarzyńskich eksperymentów, jakie kiedykolwiek się wydarzyły.

W tej chwili grupa ludzi w Kanadzie dokonuje przeglądu wydarzeń, w które zaangażowany był Donald Ewen Cameron. Co ciekawe, większość z nich to krewni ofiar tego psychiatry. Chcą wszystko upublicznić, aby każdy mógł dowiedzieć się, za co odpowiedzialny był Cameron. Chcą usankcjonować wszystkie jego działania w sposób historyczny i moralny.

W tym artykule przedstawimy krótki przegląd jego życia i niektórych jego działań, które były (i nadal są) mocno cenzurowane.

Kim był Donald Ewen Cameron?

Donald Ewen Cameron urodził się w Bridge of Allen, małym miasteczku w Szkocji, 24 grudnia 1901 roku. Studiował medycynę na Uniwersytecie w Glasgow i uzyskał dyplom w 1924 roku. Później specjalizował się w psychologii.

W 1926 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych dzięki stypendium naukowemu z psychiatrii oferowanemu przez Phillips Clinic z siedzibą w Baltimore. Później praktykował w różnych instytucjach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie. Najwyraźniej dzięki temu stał się wybitną postacią w dziedzinie psychiatrii.

W tamtych latach Donald Ewen Cameron wydał kilka publikacji naukowych. Można śmiało powiedzieć, że tak naprawdę nie oferował w nich większych innowacji. Jednak w 1937 opublikował szczególnie uderzający artykuł o epilepsji.

W tamtych czasach wszyscy uważali osoby z padaczką za chore psychicznie. W swoim tekście Cameron mówił o zabiegach, które jego zdaniem mogłyby poprawić życie tych ludzi. Wspomniane terapie obejmowały praktyki mające na celu całkowite odwodnienie pacjentów i zarażenie ich malarią, nie wspominając o masowym stosowaniu insuliny, elektrowstrząsach i lobotomii. W ten sposób Cameron odłożył na bok swoje czysto akademickie teksty, by wejść na pełną kontrowersji ścieżkę.

Mężczyzna poddany praniu mózgu.

Człowiek CIA

Wraz z wybuchem II wojny światowej, US OSS (Biuro Usług Strategicznych) zwerbowało Donalda Ewena Camerona. Organizacja ta była prekursorem CIA. W 1943 Cameron osiadł w Kanadzie i utworzył wydział psychiatrii na Uniwersytecie McGill w Montrealu. Został także dyrektorem Instytutu Pamięci Allana.

W tej ostatniej instytucji w latach 1950-1965 przeprowadził kilka makabrycznych eksperymentów. Większość z nich prowadził potajemnie. Należy również wspomnieć, że były one mocno finansowane przez CIA i rząd kanadyjski.

Cameron wdrożył leczenie „odprogramowujące” mózg. Aby to rozwinąć, pracował z różnymi pacjentami oddziału zdrowia psychicznego, w tym z dziećmi, kobietami z depresją poporodową i schizofrenikami.

Leczenie obejmowało trzy fazy. W pierwszej wywołano śpiączkę na okres do trzech miesięcy lub dłużej. Druga faza polegała na zastosowaniu elektrowstrząsów, które spowodowały ciężką amnezję. Ostatecznie, w trzeciej fazie, pacjent był odizolowany w celi i otrzymał wysokie dawki LSD.

W tym momencie pacjent był gotowy na „przeprogramowanie” jego umysłu. Wielu z nich zachowywało się jak niemowlęta, na przykład ssali swoje kciuki, tak jak robią to dzieci. Po zabiegu pacjenci byli całkowicie bezbronni i niezdolni do samodzielnego podejmowania decyzji. Z tego powodu wiele osób uważa Camerona za „ojca tortur”, człowieka pozbawionego skrupułów, zdolnego doprowadzić swoje śledztwo do granic możliwości. Był kimś, kto nie wahał się odłożyć etyki i moralności na bok.

moralność

Czy Donald Ewen Cameron musiał ponieść konsekwencje swoich działań?

Nikt tak naprawdę nie wie, ile osób w sumie “przeprogramował”. W Kanadzie podobno było co najmniej 100 ofiar, ale nikt nie jest w stanie podać dokładnej liczby. Musimy wspomnieć, że wielu pacjentów poddanych tym zabiegom zmarło lub nigdy nie wyzdrowiało.

Jednak wiadomo, że rząd północnoamerykański wypłacił odszkodowanie dziewięciu pacjentów z trwałym uszkodzeniem. W Kanadzie 77 ofiar otrzymało rekompensatę finansową za opisane tortury, a co najmniej 12 innych pacjentów otrzymało odszkodowanie pozasądowe, ale z klauzulami o nieujawnianiu tej decyzji.

W maju 2018 roku po raz pierwszy spotkały się ze sobą rodziny ofiar. Razem postanowili złożyć pozew przeciwko rządowi kanadyjskiemu. Mają wyznaczony cel. Chcą, aby państwo publicznie przyznało się do udziału w tych wydarzeniach, przeprosiło za to i zobowiązało się, że coś takiego nigdy więcej nie będzie miało miejsca.

Tymczasem Donald Ewen Cameron zmarł w 1967 roku, a jego prestiż pozostał nienaruszony. Jego śmierć nastąpiła podczas wspinaczki w górach. Gdy tylko jego rodzina dowiedziała się o jego śmierci, spalili wszystkie akta, które mężczyzna posiadał.

To może Cię zainteresować ...
Cztery produkty spożywcze pomagające zwalczyć zmęczenie
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Cztery produkty spożywcze pomagające zwalczyć zmęczenie

Włącz do swojej diety produkty spożywcze pomagające zwalczyć zmęczenie, jeśli czujesz, że tego właśnie potrzebujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pavón-Cuéllar, D. (2017). Psicología y Destrucción del Psiquismo: La Utilización Profesional del Conocimiento Psicológico para la Tortura de Presos Políticos. Psicologia Ciência e Profissão, 37, 11-27.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.