Donald Ewen Cameron i psychiatria jako manipulacja

Jest wiele kontrowersji wokół nazwiska Donalda Ewena Camerona. Dowiedz się z nami, dlaczego wielu uważa go za „ojca tortur”.
Donald Ewen Cameron i psychiatria jako manipulacja
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Wokół Donalda Ewena Camerona panuje atmosfera sprzeczności. Po pierwsze, niektórzy pamiętają go jako jednego z najważniejszych psychiatrów w historii. Był pierwszym prezesem Światowego Towarzystwa Psychiatrycznego, a także Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Kanadyjskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Z drugiej strony odegrał ogromną rolę w jednym z najciemniejszych epizodów w historii psychiatrii. Właściwie wiele osób pamięta go jako „ojca tortur”. Powodem, dla którego niektórzy ludzie go tak nazywają, jest to, że stał za jednym z najbardziej barbarzyńskich eksperymentów, jakie kiedykolwiek się wydarzyły.

W tej chwili grupa ludzi w Kanadzie dokonuje przeglądu wydarzeń, w które zaangażowany był Donald Ewen Cameron. Co ciekawe, większość z nich to krewni ofiar tego psychiatry. Chcą wszystko upublicznić, aby każdy mógł dowiedzieć się, za co odpowiedzialny był Cameron. Chcą usankcjonować wszystkie jego działania w sposób historyczny i moralny.

W tym artykule przedstawimy krótki przegląd jego życia i niektórych jego działań, które były (i nadal są) mocno cenzurowane.

Kim był Donald Ewen Cameron?

Donald Ewen Cameron urodził się w Bridge of Allen, małym miasteczku w Szkocji, 24 grudnia 1901 roku. Studiował medycynę na Uniwersytecie w Glasgow i uzyskał dyplom w 1924 roku. Później specjalizował się w psychologii.

W 1926 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych dzięki stypendium naukowemu z psychiatrii oferowanemu przez Phillips Clinic z siedzibą w Baltimore. Później praktykował w różnych instytucjach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie. Najwyraźniej dzięki temu stał się wybitną postacią w dziedzinie psychiatrii.

W tamtych latach Donald Ewen Cameron wydał kilka publikacji naukowych. Można śmiało powiedzieć, że tak naprawdę nie oferował w nich większych innowacji. Jednak w 1937 opublikował szczególnie uderzający artykuł o epilepsji.

W tamtych czasach wszyscy uważali osoby z padaczką za chore psychicznie. W swoim tekście Cameron mówił o zabiegach, które jego zdaniem mogłyby poprawić życie tych ludzi. Wspomniane terapie obejmowały praktyki mające na celu całkowite odwodnienie pacjentów i zarażenie ich malarią, nie wspominając o masowym stosowaniu insuliny, elektrowstrząsach i lobotomii. W ten sposób Cameron odłożył na bok swoje czysto akademickie teksty, by wejść na pełną kontrowersji ścieżkę.

Mężczyzna poddany praniu mózgu.

Człowiek CIA

Wraz z wybuchem II wojny światowej, US OSS (Biuro Usług Strategicznych) zwerbowało Donalda Ewena Camerona. Organizacja ta była prekursorem CIA. W 1943 Cameron osiadł w Kanadzie i utworzył wydział psychiatrii na Uniwersytecie McGill w Montrealu. Został także dyrektorem Instytutu Pamięci Allana.

W tej ostatniej instytucji w latach 1950-1965 przeprowadził kilka makabrycznych eksperymentów. Większość z nich prowadził potajemnie. Należy również wspomnieć, że były one mocno finansowane przez CIA i rząd kanadyjski.

Cameron wdrożył leczenie „odprogramowujące” mózg. Aby to rozwinąć, pracował z różnymi pacjentami oddziału zdrowia psychicznego, w tym z dziećmi, kobietami z depresją poporodową i schizofrenikami.

Leczenie obejmowało trzy fazy. W pierwszej wywołano śpiączkę na okres do trzech miesięcy lub dłużej. Druga faza polegała na zastosowaniu elektrowstrząsów, które spowodowały ciężką amnezję. Ostatecznie, w trzeciej fazie, pacjent był odizolowany w celi i otrzymał wysokie dawki LSD.

W tym momencie pacjent był gotowy na „przeprogramowanie” jego umysłu. Wielu z nich zachowywało się jak niemowlęta, na przykład ssali swoje kciuki, tak jak robią to dzieci. Po zabiegu pacjenci byli całkowicie bezbronni i niezdolni do samodzielnego podejmowania decyzji. Z tego powodu wiele osób uważa Camerona za „ojca tortur”, człowieka pozbawionego skrupułów, zdolnego doprowadzić swoje śledztwo do granic możliwości. Był kimś, kto nie wahał się odłożyć etyki i moralności na bok.

moralność

Czy Donald Ewen Cameron musiał ponieść konsekwencje swoich działań?

Nikt tak naprawdę nie wie, ile osób w sumie “przeprogramował”. W Kanadzie podobno było co najmniej 100 ofiar, ale nikt nie jest w stanie podać dokładnej liczby. Musimy wspomnieć, że wielu pacjentów poddanych tym zabiegom zmarło lub nigdy nie wyzdrowiało.

Jednak wiadomo, że rząd północnoamerykański wypłacił odszkodowanie dziewięciu pacjentów z trwałym uszkodzeniem. W Kanadzie 77 ofiar otrzymało rekompensatę finansową za opisane tortury, a co najmniej 12 innych pacjentów otrzymało odszkodowanie pozasądowe, ale z klauzulami o nieujawnianiu tej decyzji.

W maju 2018 roku po raz pierwszy spotkały się ze sobą rodziny ofiar. Razem postanowili złożyć pozew przeciwko rządowi kanadyjskiemu. Mają wyznaczony cel. Chcą, aby państwo publicznie przyznało się do udziału w tych wydarzeniach, przeprosiło za to i zobowiązało się, że coś takiego nigdy więcej nie będzie miało miejsca.

Tymczasem Donald Ewen Cameron zmarł w 1967 roku, a jego prestiż pozostał nienaruszony. Jego śmierć nastąpiła podczas wspinaczki w górach. Gdy tylko jego rodzina dowiedziała się o jego śmierci, spalili wszystkie akta, które mężczyzna posiadał.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pavón-Cuéllar, D. (2017). Psicología y Destrucción del Psiquismo: La Utilización Profesional del Conocimiento Psicológico para la Tortura de Presos Políticos. Psicologia Ciência e Profissão, 37, 11-27.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.