Dobrzy ludzie: ich siła tkwi w szczegółach

Dobrzy ludzie

Drobne szczegóły są w stanie kształtować całe nasze życie. Na naszej drodze możemy spotkać różne osoby, będą wśród nich zarówno dobrzy ludzie, jak i tacy, którzy niewiele pozytywnego wniosą swoją obecnością. Są także osoby, które po prostu tych drobnych detali nie dostrzegają.

Są również takie osoby, które nie są w stanie zobaczyć wysiłku, jaki my z kolei wkładamy w zadanie ułatwienia im życia, a także i nam. Możemy na przykład starać się rzucać więcej światła na wszystkie te ciemne dni i dawać im wsparcie podczas rozwiązywania różnych problemów i sytuacji.

Dobrzy ludzie natomiast nie machają flagami, ani nie mówią zbyt wiele o sobie. Czasem popełniają błąd zaniedbywania siebie samych i nadmiernego skupiania się na potrzebach innych osób. Ale nawet tego nie zauważają. To po prostu jest ich istota, sposób postrzegania świata: oddają wszystko innym. Niezależnie od tego, czy ktoś na to zasługuje, czy też nie.


Często mówi się, że dobrzy ludzie dają nam szczęście. Z drugiej jednak strony istnieją osoby, które są bardziej skomplikowane i cechują się znacznie bardziej skomplikowaną osobowością, niż powszechnie spotykana jednowymiarowa, czy też płaska „dusza”.

Tacy ludzie mają tendencję do wnoszenia w nasze życie smutków i rozczarowań. W zamian jednak dają nam coś poniekąd cennego. Tym czymś jest doświadczenie. Niezależnie od tego, czy wierzymy w to, czy też nie, są to naprawdę niezbędne składniki życia każdego z nas.

Czy dobrzy ludzie istnieją gdzieś w Twoim otoczeniu? Czy masz z nimi do czynienia w swoim życiu? Może są częścią Twojej codzienności i wzbogacają ją swoimi ciepłymi słowami i subtelną pokorą, która nie zna czegoś takiego, jak egoizm i próżność?

Krwawiące serce

Co więcej, możesz też być jedną z takich osób. Możesz należeć do tych, którzy dają światło innym. Którzy chcą, aby ich bliscy byli szczęśliwi ponad wszystko inne, którzy dbają o każdy szczegół, każdą sytuację. Starasz się namalować uśmiech na twarzach swojej rodziny, a przy tym nigdy nie oczekujesz czegoś w zamian.

Ponieważ leży to w Twojej naturze. Ponieważ jest to Twój sposób na zrozumienie życia. Czy należysz do takich osób?

Dobrzy ludzie mają wielkie serca

Można to dostrzec na podstawie drobnych szczegółów. Być może upłynęło już wiele czasu od momentu, kiedy dobrzy ludzie okazali Ci uznanie za te małe szczegóły, które sprawiły, że ich serca zostały przepełnione wręcz szczęściem.

Jest jednak możliwe, że kiedy najmniej się tego spodziewasz, ktoś zadziwi Cię, wyrządzając Ci nieoczekiwaną przysługę lub okazując tak szczerą troskę o Ciebie, że aż poczujesz się nieco wręcz dziwnie.

Czasami ludzka życzliwość pozostawia nas w stanie, w którym nie jesteśmy w stanie wykrztusić z siebie słowa. Nie możemy zrobić nic więcej niż po prostu poczuć podekscytowanie działaniami, jakie zaoferowali nam całkowicie anonimowi dobrzy ludzie.

Są oni w stanie wręcz dosłownie posypać szczęściem nasze ścieżki życiowe, a przy tym wcale nie mają anielskich skrzydeł na plecach. Ludzie mówią, że najlepszym hołdem, jaki można oddać wszystkim tym dobrym ludziom jest po prostu naśladowanie ich czynów.

Można jednak powiedzieć od razu i wprost, że nie każdy z nas może to zrobić równie dobrze. Nie każdy wie, jak praktykować ludzką życzliwość. Zatem prawdziwym pytaniem w tej całej dyskusji jest coś zupełnie innego. A mianowicie, czy dobrzy ludzie są tacy od urodzenia, czy po prostu stają się nimi w trakcie życia?

Kobieta i dziecko

Wrodzone czy wyuczone?

Od czasu, gdy neurobiologia stała się tak popularną dziedziną nauki, pojawiło się po drodze było wiele różnych głosów, które bronią idei, że dobrzy ludzie po prostu mają wrodzoną tendencję do życzliwości. To jest coś, co jest po prostu zakorzenione w naszej, ludzkiej naturze.

Ale różne wczesne doświadczenia z lat młodych, style rodzicielstwa, kontekst społeczny i edukacyjny, a także późniejsze sytuacje w życiu mogą przekształcić naszą wrodzoną życzliwość w coś całkowicie odmiennego.

Tylko sam akt dawania, ofiarowania, pomagania i troski, powinien być sam w sobie aktem zdolnym do zaoferowania szczęścia i równowagi wewnętrznej. Niemniej jednak, nie ma na tym świecie wielu ludzi, którzy mają w sobie wystarczająco dużo samozaparcia niezbędnego do zdobycia tej jakże cennej umiejętności.

Sztuka życzliwości jest doskonałym ćwiczeniem dla empatii

Dobrzy ludzie zazwyczaj nie są nawet świadomi możliwości i sił oddziaływania swojej empatii na inne osoby. Czują oni ból całego świata i internalizują go jako swój własny. Następnie mając z nim do czynienia codziennie szukają sposobów na uzyskanie równowagi zewnętrznej, aby mogli czuć się dobrze z sobą. Dzięki temu ich starania mają znaczący wpływ na otoczenie.

Ich życzliwość jest altruistyczna, dobrzy ludzie oferują ją innym nie oczekując niczego w zamian. Dla nich czas nie istnieje, prowadzą ich jedynie własne priorytety i nie są ani niedostępni, nadmiernie wymagający, czy też nieprzyjemni w obyciu.

Pokora, czyli tam, gdzie ważne są szczegóły

Każdy, kto narodził się ze skromnym sercem, dobrze zna wielkość, która jest ukryta za nawet drobnymi szczegółami. Dobrzy ludzie po prostu wiedzą doskonale o tym, że gest, dotyk, kilka słów zachęty i bycie dobrym słuchaczem jest w stanie zdziałać znacznie więcej pozytywnego, niż jakiekolwiek dobra materialne.

Tacy ludzie nie gromadzą majątku za wszelką cenę, ani nie przywiązują się do rzeczy materialnych. Otaczaj się dobrymi ludźmi, którzy sprawią, że Twój świat stanie się magiczny, a jeśli takowych nie znajdziesz w swoim otoczeniu, po prostu stań się jednym z nich.

Dobrzy ludzie mogą także poczuć zmęczenie byciem dobrym

W rzeczy samej, jeśli przez całe życie praktykowałeś cudowną sztukę otwierania serca innym, poświęcając każdy swój dzień na robienie tego, co jest najlepsze dla osób z Twojego otoczenia, może się w końcu zdarzyć, że w pewnym momencie poczujesz, że osiągnąłeś już swoją granicę.

Oczywiście będzie to w pełni uzasadnione i najprawdopodobniej wydarzy się także i w Twoim życiu. Wynika to z tego, że chociaż dobrzy ludzie nie chcą niczego w zamian za swoją dobroć, to jednak wciąż należy im się szacunek i po prostu wypadałoby ich odpowiednio zauważyć i docenić. Czemu?

  • Kto nie jest zauważany i rozpoznawany, nie jest także doceniany.
  • Kto nie jest doceniany, wchodzi w otchłań “nieistnienia”.

Czasami inni ludzie mogą zacząć nadmiernie przyzwyczajać się do Twoich dobrych uczynków. Biorą je wtedy za pewnik, a wszelkie ich prośby o pomoc zaczynają stopniowo zmieniać się w żądania.

Wróżka i słoń

Negatywne skutki braku doceniania

Kto nie zostanie w odpowiedni sposób doceniony za swoje wysiłki, kończy swoją aktywność z poczuciem niespełnienia, beznadziei i rezygnacji. Coś jak rozpleciona tkanina, która nie jest w stanie dać nic więcej od siebie. I nie ma znaczenia, jak silne lub piękne są jego pobudki. Nawet dobrzy ludzie mogą po prostu się zmęczyć do punktu, od którego nie ma już odwrotu.

Nie pozwól, aby tak się stało. Zadbaj o swoje otoczenie, jeśli znajdują się w nim dobrzy ludzie. Spróbuj upewnić się, że odpowiednio dobrze doceniasz ich starania i potrafisz im to okazać.. Zadbaj przy tym także o siebie. Nigdy nawet nie bierz pod uwagę narzucania sobie jakichkolwiek ograniczeń.

Nie popełnij także typowego dość błędu polegającego na myśleniu, że powiedzenie “nie” lub “to wystarczy” nie pozwoli Ci dołączyć do grona tak podziwianych przez wszystkich dobrych ludzi.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Lucy Cambell, Aidana Heune i Marion K.

Scroll to Top