Myśl i postępuj tak jak prawdziwi zwycięzcy

Myśl i postępuj tak jak prawdziwi zwycięzcy

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

By działać w każdym aspekcie życia, tak jak robią to zwycięzcy, potrzebujesz połączenia naturalnych zdolności i umiejętności psychicznych. Oba rodzaje umiejętności powinny być rozwijane i doprowadzane do perfekcji. Jak myślą i postępują prawdziwi zwycięzcy?

Wiele możemy nauczyć się o zwyciężaniu od sportowców. Wszyscy najlepsi atleci mają naturalne zdolności motoryczne, ale cechują się również wspólnymi umiejętnościami psychicznymi, które napędzają ich i hartują, by osiągnąć status zwycięzcy w swojej dziedzinie. Cechy te mają również zastosowanie w innych sferach życia, takich jak praca, rozwój artystyczny, a nawet relacje osobiste.

Oto pięć najważniejszych umiejętności mentalnych zwycięzcy – sportowych i innych. Każdy, kto chce dokonać zmian i odnieść sukces powinien pracować nad ich rozwojem.

5 cech zwycięzcy

Zwycięzca

1. Pozytywne nastawienie

Zachowanie pozytywnego myślenia jest kluczowe w odniesieniu sukcesu. Obejmuje to wiarę w siebie. Parafrazując znany cytat Henryego Ford’a: “Wydaje ci się że możesz to zrobić, lub myślisz że nie dasz rady – tak czy siak masz rację.”

Twój system motywacji jest wszystkim, ponieważ uzależniony jest od osiąganych sukcesów.

W takim rozumieniu, poczucie własnej skuteczności, które jest wiarą, jaką posiadasz w swoje działania, stanowi kluczowy czynnik jeśli chodzi o organizowanie i wykonywanie zadań. Ludzie z większym poczuciem własnej skuteczności są bardziej oddani realizowaniu swoich celów i mają mniejsze szanse na poddanie się.

Dlatego musisz robić wszystko co konieczne, by rozwijać wiarę w siebie i myśleć pozytywnie. Dane wyzwanie nie ma takiego znaczenia. Liczy się to, czy potrafisz przybrać pozytywne nastawienie w stawianiu czoła swoim wyzwaniom.

Przeczytaj też: Ucz się od dzieci jak realizować swoje pragnienia!

2. Wysokie, lecz osiągalne cele

Pozytywne nastawienie i silne poczucie własnej skuteczności prowadzi cię do wiary, że możesz osiągać rzeczy, które wydawały się poza twoim zasięgiem. Cele te powinny znajdować się poza twoją strefą komfortu i przekraczać wszystko to, co osiągnąłeś do tej pory. Jednakże nie powinny one być tak wielkie, że wydają się niemożliwe do zrealizowania.

Kluczem jest stawianie sobie celów, które można osiągnąć, tak że możesz cieszyć się powodzeniem i delektować sukcesem przez odpowiedni czas. To czyni działanie wystarczająco motywującym, byś wykonał kolejny krok naprzód. Wyznaczanie sobie celów jest kluczem w osiąganiu ich.

3. Motywacja

Motywacja jest czynnikiem, który pomoże ci osiągnąć swoje cele. Motywacja jest motorem napędowym determinacji.

Istnieją dwa rodzaje motywacji: wewnętrzna i zewnętrzna. Wewnętrzna motywacja odnosi się do potrzeby osiągania celów, dla własnego rozwoju, bez względu na nagrodę. Motywacja zewnętrzna oznacza podążanie za nagrodą, co napędza nasze działanie. Wysoki poziom zarówno motywacji zewnętrznej, jak i wewnętrznej to klucz w odnoszeniu sukcesu.

Istnieje wiele technik, które pomogą ci stale się motywować, które obejmują nagradzanie się za małe osiągnięcia, przypominanie sobie o powodach, które posuwają nas w kierunku naszego celu i utrzymywanie mentalnego obrazu ostatecznego rezultatu, to niektóre spośród nich.

4. Emocjonalna perfekcja

Zwycięzcy wiedzą jak zachować koncentrację i nie pozwalać sobie emocjom przejmować nad nimi kontrolę. Są świadomi siebie i to jest kluczowe. Kiedy jesteśmy świadomi swoich emocji, nie sieją one w nas spustoszenia. Kluczową psychiczną umiejętnością jest możność zachowania spokoju, nawet pod presją.

5. Samozaparcie

Napoleon Hill w swojej słynnej książce Myśl i Bogać się pisze wiele o istocie samozaparcia, szczególnie w obliczu niepowodzenia. Tak jak wskazuje na to autor porażka jest nieodzownym krokiem w kierunku sukcesu.

Jak mawiał Truman Capote: “Każda porażka jest przyprawą, która nadaje sukcesowi jego smaku”. Zwycięzcy się nie poddają, ich samozaparcie i wytrwałość to jedne z najważniejszych cech.

Duch zwycięzcy

Spełnienie

W zwyciężaniu nie chodzi tylko o zdobywanie tytułu lub medalu, otrzymaniu najlepszej pracy lub bycie najbardziej poszukiwanym mężczyzną lub kobietą w danym momencie. Wygrywanie jest sposobem bycia, i sami jesteśmy własnymi rywalami. Będziesz zwycięzcą, jeśli zdołasz pokonać siebie, odnaleźć swoje cele i swoje miejsce na ziemi.

Będą takie chwile, gdy będziesz musiał wydobyć swojego wewnętrznego czempiona i udowodnić sobie, mówiąc w przenośni (lub nie), że nikt nie jest w stanie wybić cię z rytmu. Możesz nie być pierwszy, ale nawet jeśli jesteś ostatni, jesteś o krok bliżej sukcesu.

Przede wszystkim zwyciężysz walkę ze strachem, lenistwem i wszystkim tym co ciągnie cię w dół.

Nie trzeba wspominać o tym, że uprawianie sportu jest doskonałym sposobem na poznanie zwyciężania, polepszania samego siebie i naukę o tym, jak stawiać czoła porażkom w konstruktywny sposób, bez względu na wiek.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.