Są dni, kiedy przepełnia Cię dobry nastrój. Dni, kiedy masz więcej energii, by stawić czoła codziennym obowiązkom, więcej ochoty na śmiech oraz entuzjazmu do zabrania się za jakąkolwiek rzecz.
Możesz pomyśleć, że dobry nastrój pojawia się bez powodu. Jednak tak naprawdę to Twoje myśli oraz neuroprzekaźniki odgrywają tu decydującą rolę.
Zatem jak utrzymać dobry humor, jeśli stale go tracisz? Te ponure dni, kiedy nie masz na nic energii i wszystko, o czym marzysz to zamknięcie się z dala od świata lub nawet zniknięcie – nie pojawiają się bez powodu. Bycie w kiepskim humorze lub generalnie złe samopoczucie zwykle pojawia się z jakiejś przyczyny i często jest ona związana z czymś, co nagle wprowadza zamęt w normalne życie. Jednak jedynym właściwym sposobem na stawienie czoła tym pochmurnym myślom jest zrozumienie ich.
Akceptowanie oraz uczenie się z najbardziej przygnębiających momentów jest absolutnie niezbędne. Wszystkie emocje i uczucia są ważne, nie tylko te pozytywne. Bycie w stałej euforii jest niemal tak złe, jak bycie przygnębionym.
“Bardziej przystoi człowiekowi śmiać się z życia, niż nad nim ubolewać.”
-Seneka-
Co jest ważne, by utrzymać dobry nastrój
Trzymanie się myśli, że nie wszystkie dni są pozytywne, emocje się adaptują, a nasze samopoczucie zmienia się z minuty na minutę może doprowadzić nas do przekonania, że długotrwały dobry nastrój jest niemożliwy do osiągnięcia. Mimo to, nauczenie się jak go podtrzymać powinno być podstawą Twoich celów. To może Ci w tym pomóc:
- Wytrzymaj, aż osiągniesz swoje cele.
- Dbaj o zdrowie.
- Unikaj stresu, niepokoju i depresji.
- Dbaj o relacje z innymi.
- Bądź szczęśliwy oraz rozwijaj swoje poczucie dobrobytu.
Jak powiedział Marek Aureliusz, “Szczęście życiowe zależy od jakości Twoich myśli.” Chociaż pominął neurobiologiczny aspekt tego twierdzenia, neuronauka potwierdziła jego przekonanie. Za każdym razem, kiedy pojawia się u Ciebie jakaś myśl, w Twoim mózgu zachodzą reakcje biochemiczne uwalniając pewne substancje, które wysyłają wiadomość do reszty Twojego ciała. Kiedy Twoje ciało otrzymuje ten przekaz, wprawia w ruch łańcuch fizycznych reakcji, aby “zrównać” Twój stan fizyczny z oryginalną myślą.
Jednym sposobem na zmianę nastroju jest zmiana swoich myśli. Oczywiście o wiele łatwiej powiedzieć to niż zrobić, jako że nasza podświadomość kontroluje niemal wszystko to, o czym myślimy W rzeczywistości próba uniknięcia negatywnych myśli może obrócić się przeciwko nam i uczynić je jeszcze gorszymi. Nie gań się, ani nie czuj się winny jeśli czujesz się związany przez myśli tego typu. W końcu potrzeba dużo praktyki, by je zmienić.
“Pomyśl o całym tym pięknie, które pozostało wokół Ciebie i bądź szczęśliwy.”
-Anna Frank-
Jak wprawić się w dobry nastrój
Aby wyrobić w sobie nawyki, które będą wprawiać Cię w dobry nastrój, musisz zacząć od utwierdzenia się, że jesteś na to gotów, oraz że to odpowiedni czas, by wyjść z emocjonalnego stanu, w którym się znajdujesz. Kiedy tylko przeanalizujesz rzeczywistość oraz siebie, możesz podjąć następujące kroki:
- Zwiększ swoją aktywność. Ćwiczenia fizyczne, uprawianie jakichś sportów, zapisywanie się na zajęcia, które Cię interesuję, i które mogą poprawić Twoje samopoczucie.
- Idź na spacer. Niektóre badania wykazują, że chodzenie stymuluje rejony mózgu, które odpowiedzialne są za dobry nastrój.
- Spotykaj się z przyjaciółmi. Głębokie więzi z innymi pomagają nam zachować szczęście.
- Słuchaj muzyki. Muzyka ma zdolność to budzenia emocji takich jak radość, motywacja oraz dobry nastrój.
- Zrób sobie przerwę od pewnych obowiązków. Organizowanie “listy rzeczy do zrobienia” oraz niezamartwianie się nieistotnymi (a nawet bezsensownymi) sprawami pomoże Ci osiągnąć lepszy stan umysłu.
- Dobrze zorganizuj swój czas. Dobre planowanie jest kluczem do tego, by skoncentrować się na najważniejszych rzeczach oraz ofiarować sobie czas na odpoczynek.
Poza tym, tzw. restrukturyzacja poznawcza stosowana w terapiach poznawczo-behawioralnych jest świetnym sposobem na zmianę swoich przekonań poprzez zadawanie sobie pytań na ich temat. Dzięki kwestionowaniu swojego światopoglądu, możesz zmienić swój nastrój oraz zasiać w sobie więcej entuzjazmu. Jak zawsze, najlepszym sposobem jest skonsultowanie się z profesjonalistą.
“Największym odkryciem mojej generacji jest to, że istota ludzka może zmienić swoje życie poprzez zmianę swojego nastawienia.”
-William James-