Dobre poczucie własnej wartości dzięki uważności

Dłoń trzymająca serce

Określenie poczucia własnej wartości nie jest prostym zadaniem. Można powiedzieć, że dobre poczucie własnej wartości jest emocjonalną częścią, która wynika z naszej samoświadomości i emocji. Te z kolei wynikają z tego, jak postrzegamy siebie. Emocje te tworzą myśli, zachowania i emocje, które wzmacniają naszą samoświadomość. Dlatego poprawa naszej samooceny jest zadaniem łatwym i trudnym jednocześnie. Jednak dzięki uważności można osiągnąć dobre poczucie własnej wartości.

Z drugiej strony, uważność obejmuje zestaw podejść o jednym wspólnym celu. Celem jest odzyskanie pełnej świadomości i pełnej uwagi. Polega to na byciu obecnym tu i teraz i obserwowaniu tego, co dzieje się z nami – bez osądzania. Chodzi o doświadczanie i otwarcie się na doświadczenia bez uprzedzeń.

Kiedy już nie możesz zmienić sytuacji, musisz zmienić swoje nastawienie do niej.

Drabina poczucia własnej wartości

Poczucie własnej wartości to kluczowy element, który jest szczególnie wrażliwy na pięć procesów:

  • Znajomość siebie. Polega ona na poznaniu się z naszymi wadami i naszymi zaletami. (conversionwise.com) Możemy słuchać tego, co myślą inni, ale to od nas zależy tworzenie własnej etyki i uwarunkowań. Dlatego tworzymy własną koncepcję siebie i osobiste poczucie własnej wartości.
  • Akceptacja samego siebie. Oznacza to akceptację tego, czego teraz nie możemy zmienić i podjęcie decyzji, co byłoby lepiej pozostawić bez zmian. W każdym razie teraźniejszość daje nam możliwość pogodzenia się z osobą, którą jesteśmy teraz, a nie z osobą, którą moglibyśmy być.
  • Samoocena. Samoocena to zdolność ludzi do doceniania zarówno ich cielesnych, jak i intelektualnych zalet i zdolności. To jest naprawdę ważne. Niektórym z nas trudno jest oddzielić to, w czym jesteśmy dobrzy od tego, w czym nie jesteśmy dobrzy.
  • Szacunek dla samego siebie. Wiele osób uważa, że ​​nie zasługują na to, co mają. Szacunek dla samego siebie oznacza rozpoczęcie wewnętrznego dialogu, który nas nie niszczy, ale w rzeczywistości nas buduje. Nie powinniśmy karmić negatywnych emocji ani brać udziału w zachowaniach, które mogą nam szkodzić.
  • Doskonalenie siebie. Poznanie siebie jest pierwszym krokiem do poprawy siebie. Jeśli osiągniemy cztery poprzednie etapy, będziemy mieli pozytywną koncepcję siebie i zdrową samoocenę.
Serce w dłoni

Uważność a dobre poczucie własnej wartości

Teraz, gdy znamy pięć czynników, które wpływają na nasze poczucie własnej wartości, możemy wykorzystać je do zwiększenia naszej samooceny poprzez uważność. Chodzi o przepracowanie ich jeden po drugim, w oparciu o plan i wykonanie zadania.

Aby osiągnąć dobre poczucie własnej wartości dzięki uważności, musisz wykonać serię ćwiczeń i medytacji skupionych na każdym z elementów poczucia własnej wartości.

Znajomość siebie

Przyjmij wygodną, ​​spokojną i zrelaksowaną postawę. Postaw swój umysł w teraźniejszości. Weź głęboki oddech i zwracaj uwagę na sposób, w jaki oddychasz. Skoncentruj się na tym, jak powietrze wpływa do Twojego ciała i rozszerza Twoje płuca. Następnie wydech.

W pierwszej sesji staraj się skupić na trzech negatywnych cechach, a następnie na trzech pozytywnych cechach. Gdy będziemy świadomi naszych pozytywnych i negatywnych cech, zobaczymy je jako część nas. Pamiętaj, że są ważne. Sprawiają, że jesteśmy nadzwyczajni i wyjątkowi. Dlatego nie powinniśmy osądzać samych siebie z ich powodu.

Otwórz oczy i zacznij poruszać się delikatnie.

Czas trwania: 10-15 minut.

Zrozumienie kim jesteś, jest o wiele ważniejsze niż szukanie tego, kim Twoim zdaniem powinieneś być.

Jeśli zrozumiesz, kim jesteś, zaczyna się proces spontanicznej transformacji.

Jeśli próbujesz stać się tym, kim myślisz, że powinieneś być, nie zmienisz się wcale.

Akceptacja samego siebie

Proces samoakceptacji jest bez wątpienia najtrudniejszym krokiem osobistego rozwoju. Niemal każdy chce coś w sobie poprawić. Niektórzy z nas nie są zadowoleni z naszych ciał, naszych osobowości i tego, w jaki sposób działamy.

Podobnie jak w przypadku samopoznania, zamierzamy wykonać ćwiczenie związane z medytacją, ale teraz koncentrujemy się na akceptacji samego siebie. Akceptowanie cech, które nam się nie podobają nie jest łatwe, ale konieczne jest poprawienie naszej samooceny.

Zacznij od nowa, przyjmując wygodną i zrelaksowaną postawę. Weź oddech i skup się na oddychaniu. Pozostaw swoje uprzedzenia za sobą i po prostu je zaakceptuj. Zaakceptuj kim jesteś. Zaakceptuj zarówno pozytywne jak i negatywne cechy, swoje mocne i słabe strony, swoje światło i swoje cienie.

Skoncentruj swoją uwagę na tych negatywnych cechach, które wcześniej zidentyfikowaliśmy i zaakceptowaliśmy jako część nas samych. Powtórz następujące zdanie z każdą cechą: “Akceptuję siebie całkowicie” lub “Kocham i całkowicie szanuję samego siebie”.

Jeśli chodzi o pozytywne cechy, weź kolejny oddech i skup się na jednej z nich. Pomyśl o tym i pozwól temu odejść. Następnie powoli otwórz oczy. Poruszaj dłońmi, nogami i innymi częściami ciała. Jak mogłeś zauważyć, poprawa poczucia własnej wartości dzięki uważności jest możliwa dzięki samoakceptacji.

Czas trwania: 10-15 minut.

Chcąc być kimś innym, marnujesz osobę, którą jesteś.

Medytacja na dobre poczucie własnej wartości

Samoocena

Na tym etapie nie jest dobrze być skromnym, a wręcz przeciwnie. Weź ze sobą notatnik i zapisz wszystkie swoje pozytywne cechy.

Nie przejmuj się próbą uszeregowania tych cech. Wszyscy mamy różne cechy i powinniśmy być z nich dumni.

Nikt nie może sprawić, że poczujesz się gorszy bez Twojej zgody.

Szacunek dla samego siebie

Potrzeby i pragnienia są ważne i rzeczywiście stanowią część każdej ścieżki do szczęścia. Staraj się szanować samego siebie, określaj, w czym jesteś dobry i staraj się zaoszczędzić trochę miejsca na pozytywne emocje.

Staraj się nie obwiniać siebie za swoje błędy i nie porównuj swojego szczęścia do szczęścia innych. Jeśli uważasz, że robisz coś dobrze, nie ma nic złego w tym, że czujesz się z tego zadowolony.

Jeśli trawa wygląda bardziej zielono po drugiej stronie, przestań na nią patrzeć i przestań porównywać z nią swoją sytuację. Przestań narzekać i zacznij podlewać trawę, na której jesteś.

Doskonalenie siebie

Jeśli dana osoba zna samą siebie, będzie w stanie się poprawić. Jak już powiedzieliśmy, ważne jest, aby znać, akceptować, cenić i szanować własną osobę. Jest to jedyny sposób, dzięki któremu możesz poprawić swoją samoocenę, co pomoże ci podejmować dobre decyzje i rozwiązywać problemy.

Jak widziałeś, możliwe jest polepszenie poczucia własnej wartości dzięki uważności. Aby to zrobić, musisz znać, cenić i szanować samego siebie. Ważne jest, abyś postępował zgodnie z instrukcjami, o których właśnie wspomnieliśmy. Nie będziesz w stanie czuć się szczęśliwy i się poprawić, jeśli tego nie zrobisz.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Randal, C., Pratt, D., & Bucci, S. (2015). Mindfulness and Self-esteem: A Systematic Review. Mindfulness. https://doi.org/10.1007/s12671-015-0407-6
  • Thompson, B. L., & Waltz, J. A. (2008). Mindfulness, self-esteem, and unconditional self-acceptance. Journal of Rational – Emotive and Cognitive – Behavior Therapy. https://doi.org/10.1007/s10942-007-0059-0
  • Bajaj, B., Gupta, R., & Pande, N. (2016). Self-esteem mediates the relationship between mindfulness and well-being. Personality and Individual Differences. https://doi.org/10.1016/j.paid.2016.01.020
  • Ryan, R. M., & Brown, K. W. (2003). Why we don’t need self-esteem: On fundamental needs, contingent love, and mindfulness. Psychological Inquiry. https://doi.org/10.2307/1449046
Scroll to Top