Trening uważności - 3 proste sposoby na jego ćwiczenie

Ostatnia aktualizacja: 19 lutego, 2018

Rozpocznij trening uważności i zrób pierwszy krok w kierunku lepszego życia. Nie zawsze łatwo jest sprawić, by ta starożytna filozofia działała w czasach współczesnych. Ale istnieje wiele różnych strategii, których możemy użyć: wszystko, co musimy zrobić, to znaleźć takie, które najlepiej pasują do naszych potrzeb, naszego codziennego życia.

Szczerze mówiąc, dla większości z nas trening uważności jest dla nas czymś atrakcyjnym, nie tylko dlatego, że jest obecnie bardzo popularny, czy też ponieważ ktoś nam o tym powiedział lub natknęliśmy się na nią w dostępnych dzisiaj na rynku książkach, magazynach bądź artykułach dotyczących samopomocy.

Interesuje nas, a nawet uwodzi, ponieważ zaprasza nas do oglądania świata z bardziej żywej, bardziej zaawansowanej lecz jednocześnie bliższej perspektywy. Jest niczym sygnał alarmowy i co najważniejsze – przydatny.

“Uczucia przychodzą i odchodzą jak chmury na wietrznym niebie. Świadome oddychanie jest moją kotwicą “.
~ <em data-reactroot="">– Ten Nhat Hanh-</em> ~

Ale nasze dni są wypełnione nieustannymi zobowiązaniami, sztywnymi harmonogramami i zapracowanym spojrzeniem na życie. Nie możemy sprawić, by dzień miał więcej godzin. Nie możemy znaleźć czasu, którego nie mamy. I dlatego mówimy sobie, że medytacja zdecydowanie nie jest dla nas.

Ale jesteśmy w błędzie. Uważność jest dzisiaj bardziej dostępna niż kiedykolwiek. Niektórzy zaczynają w swoim własnym domu, kierując się książką lub nawet kursami online. Są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie, że potrafiliby trwać bez ruchu lub nie są w stanie brać udziału w zajęciach razem z innymi ludźmi. Dobra wiadomość jest taka: możemy medytować podczas uprawiania sportu lub spacerując.

Jak widać, uważność jest zawsze obecna, jest w naszym zasięgu…

Uważność w dzisiejszym pędzącym świecie

Czasy się zmieniają, ale pozostają korzenie duchowości i niezwykłe dziedzictwo uważności. Faktycznie jest bardziej potrzebne teraz niż kiedykolwiek. Życie bywa teraz skomplikowane… Jak możemy nauczyć się rozwijać pełną świadomość? Jak możemy nauczyć się medytować, oddychać i łączyć się z “tu i teraz”?

 • Rohan Gunatillake jest innowatorem rewolucjonizującym sferę uważności w jeden bardzo konkretny sposób: poprzez dynamiczną medytację, dzięki nowym technologiom, a nawet sportom.
 • Autor wyjaśnia, w jaki sposób się zmieniliśmy. Nasze potrzeby są teraz bardziej intensywne, nasz świat jest szalony, mamy wiele innych sposobów uczenia się: Internet i nowe technologie przybliżają nas bardziej niż kiedykolwiek do osobistego rozwoju, a nawet do świata medytacji.
 • Rohan Gunatillake nazywa to “miejską medytacją”. Prawda jest taka, że ​​miasta, praca i świat cyfrowy są tym, co dzisiaj definiuje wielu z nas. Jak możemy się wymknąć na 10-dniowe rekolekcje na łonie natury, aby nauczyć się medytować? Jeśli nie możemy, a najprawdopodobniej nie jesteśmy tego w stanie zrobić, mamy własny dom i te wspaniałe technologie, które mogą nas nauczyć, jak połączyć się z rzeczywistością…
“Jeśli chcesz pokonać niepokój życia, żyj chwilą, żyj oddechem”.
~ <em data-reactroot="">-Amit Ray-</em> ~

Świat ciągle się zmienia a my jesteśmy jego częścią. Ale nie zapominajmy: uważność jest również mobilna. Cieszmy się teraźniejszością, we wszystkich jej wspaniałych niuansach, wzlotach i upadkach, zapachach, smakach i wrażeniach…

Trening uważności – sposoby na jego rozpoczęcie

Jak powiedział Daniel Goleman, uwaga jest jak mięsień, z którego musimy codziennie korzystać, aby być bardziej świadomym naszego otoczenia, a także tego, co dzieje się wewnątrz. Jednak… jak to zrobić, jeśli nie mamy czasu? Czy możemy naprawdę nauczyć się medytować, chodząc na godzinne zajęcia raz w tygodniu?

Cóż, jest to możliwe, ale niektórzy ludzie chodzą na te zajęcia z ciekawości i przerywają je po kilku dniach, ponieważ taka metoda na nich nie działa. Mają problem z wyciszeniem swojego zapracowanego umysłu i znalezieniem idealnej równowagi tam, gdzie wszystko inne znajduje się na drugim planie.

Ale to nie przypadek, że ta ponad 2500-letnia praktyka buddyjska dotarła do zachodniego świata. To dlatego, że naukowcy tacy jak dr Kabat-Zin – między innymi – rozumieją, że nasz wymagający świat porusza się szybko i dlatego potrzebujemy uważności. Na początek mamy wiele opcji do wyboru.

“Życie to taniec. Uważność to bycie świadkiem tego tańca. “
~ <em data-reactroot="">-Amit Ray-<strong><p class="jsx-1710225312 c--grey-neutral-800"><figure class="jsx-1849413348 figure is--full-width p--relative"><div class="jsx-1849413348"><noscript><img alt="Medytujący chłopiec." class="figure__image w--100 d--block p--relative" src="https://pieknoumyslu.com/wp-content/uploads/2018/01/medytujacy-chlopiec.png" srcSet="https://pieknoumyslu.com/wp-content/uploads/2018/01/medytujacy-chlopiec.png 600w, https://pieknoumyslu.com/wp-content/uploads/2018/01/medytujacy-chlopiec-300x172.png 300w" sizes="(max-width: 500px) 100vw, 500px" width="500" height="287" title=""/></noscript><div class=" LazyImage" style="background:#edeff4 no-repeat center center;height:100%;width:100%"><div style="display:block;overflow:hidden;position:relative;box-sizing:border-box;margin:0"><div style="display:block;box-sizing:border-box;padding-top:57.4%"></div><img alt="Medytujący chłopiec." caption="" style="visibility:hidden;position:absolute;top:0;left:0;bottom:0;right:0;box-sizing:border-box;padding:0;border:none;margin:auto;display:block;width:0;height:0;min-width:100%;max-width:100%;min-height:100%;max-height:100%" title="" src="data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7" decoding="async" class="figure__image w--100 d--block p--relative"/></div></div></div></figure></p></strong></em> ~

Uważność w pracy

Firmy takie jak Apple, Google, Nike i eBay codziennie stosują trening uważności w swoich miejscach pracy. Aby ta technika była skuteczna, potrzebowalibyśmy oczywiście odpowiedniego środowiska pracy i polityki firmy, ale nie jest to tak skomplikowane, abyśmy sami nie byli w stanie tego zrobić. Oto kilka wskazówek:

 • Zabierz się do pracy bez pośpiechu (może się nie udać już w pierwszym tygodniu, ale krok po kroku dojdziesz do tego, jak to robić).
 • Poświęć 5 minut na umiejscowienie się, zaplanowanie dnia, przyjrzyj się temu, co masz zamiar zrobić oraz oceń jak się czujesz.
 • Oddychaj głęboko i bądź świadomy swojego ciała tu i teraz, swojej postawy i wszelkiego napięcia.
 • Rób 5-minutową przerwę co 40 minut, aby medytować, oddychać i ponownie połączyć się z sobą samym.

Medytuj podczas spaceru

Idealną sytuacją byłoby poświęcić pół godziny dziennie na energiczny spacer, nie tylko po to, aby ćwiczyć nasze ciało, ale także umysł w podstawowych zasadach uważności. Oto kilka głównych wskazówek:

 • Zacznij chodzić w normalnym tempie. Stopniowo odnajdziesz tempo, które jest relaksujące, oczyszczające i wyzwalające. Niektórzy będą chodzić w wolniej, inni mogą decydować się na szybszy spacer.
 • Czas skoncentrować swoją uwagę na czymś. Wizualizuj swój umysł tak, jakby był latarnią, która rzuca światło na jeden, konkretny aspekt, a dopiero potem na następny: najpierw oddechem, potem uczuciem w stopach, gdy dotykają ziemi, a potem wiatr dotykający twojej skóry… Skup swoją uwagę na tych aspektach cyklicznie, pierwszy, a potem następne.
 • W końcu uświadomisz sobie, że nie musisz już skupiać się na wszystkim, co dzieje się z twoim ciałem. Po kilku dniach światło latarni będzie sięgało tak daleko, że dostrzeżesz wszystko naraz.

Trening uważności w domu

Jeśli jesteś osobą, która nie czuje się komfortowo podczas grupowych zajęć, słuchając osobistego trenera lub jeśli nie masz czasu na kurs, nie zapominaj, że zawsze masz książki i kursy online dostępne na wyciągnięcie ręki. Dzięki nim możemy poznać podstawy uważności w domu.

Jeśli tak, nigdy nie zaszkodzi postępować zgodnie z tymi sugestiami:

 • Wybierz przestrzeń, miejsce i porę dnia, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom, aby praktykować medytację. Pamiętaj, że musisz naprawdę się temu poświęcić, ponieważ będzie to wymagało konsekwencji.
 • Zacznij od 10 lub 15 minut. Krok po kroku, kiedy się do tego przyzwyczaisz, możesz przedłużyć trening.
 • Wybierz technikę, która najbardziej ci
 • Bądź cierpliwy i nie oczekuj natychmiastowych rezultatów. Uważność wymaga czasu i zaangażowania.

Czasy się zmieniają, ale nawet w naszym intensywnym, wymagającym życiu, zawsze będziemy mieli tę niezwykłą praktykę w naszym zasięgu. Wszystko, co musimy zrobić, to znaleźć ścieżkę, która najbardziej nam odpowiada. Spróbujmy czegoś nowego i zróbmy pierwszy krok w kierunku zrozumienia i uważności.

To może Cię zainteresować ...
Piękno umysłuRead it in Piękno umysłu
Mindfulness – 5 kroków, aby zacząć

Jeżeli chcesz żyć głębiej, lepiej i bardziej świadomie, mindfulness to coś dla Ciebie. Poznaj kilka kroków, dzięki którym będziesz mógł zacząć.