Trening uważności – 3 proste sposoby na jego ćwiczenie

19 lutego, 2018

Rozpocznijtrening uważnościi zrób pierwszy krok w kierunku lepszego życia. Nie zawsze łatwo jest sprawić, by ta starożytna filozofia działała w czasach współczesnych. Ale istnieje wiele różnych strategii, których możemy użyć: wszystko, co musimy zrobić, to znaleźć takie, które najlepiej pasują do naszych potrzeb, naszego codziennego życia.

Szczerze mówiąc, dla większości z nas trening uważności jest dla nas czymś atrakcyjnym, nie tylko dlatego, że jest obecnie bardzo popularny, czy też ponieważ ktoś nam o tym powiedział lub natknęliśmy się na nią w dostępnych dzisiaj na rynku książkach, magazynach bądź artykułach dotyczących samopomocy.

Interesuje nas, a nawet uwodzi, ponieważ zaprasza nas do oglądania świata z bardziej żywej, bardziej zaawansowanej lecz jednocześnie bliższej perspektywy. Jest niczym sygnał alarmowy i co najważniejsze – przydatny.

„Uczucia przychodzą i odchodzą jak chmury na wietrznym niebie. Świadome oddychanie jest moją kotwicą „.

– Ten Nhat Hanh-

Ale nasze dni są wypełnione nieustannymi zobowiązaniami, sztywnymi harmonogramami i zapracowanym spojrzeniem na życie. Nie możemy sprawić, by dzień miał więcej godzin. Nie możemy znaleźć czasu, którego nie mamy.I dlatego mówimy sobie, że medytacja zdecydowanie nie jest dla nas.

Ale jesteśmy w błędzie. Uważność jest dzisiaj bardziej dostępna niż kiedykolwiek. Niektórzy zaczynają w swoim własnym domu, kierując się książką lub nawet kursami online. Są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie, że potrafiliby trwać bez ruchu lub nie są w stanie brać udziału w zajęciach razem z innymi ludźmi. Dobra wiadomość jest taka: możemy medytować podczas uprawiania sportu lub spacerując.

Jak widać, uważność jest zawsze obecna, jest w naszym zasięgu…Listek na kamieniu.

Uważność w dzisiejszym pędzącym świecie

Czasy się zmieniają, ale pozostają korzenie duchowości i niezwykłe dziedzictwo uważności. Faktycznie jest bardziej potrzebne teraz niż kiedykolwiek. Życie bywa teraz skomplikowane… Jak możemy nauczyć się rozwijać pełną świadomość? Jak możemy nauczyć się medytować, oddychać i łączyć się z „tu i teraz”?

 • Rohan Gunatillake jest innowatorem rewolucjonizującym sferę uważności w jeden bardzo konkretny sposób: poprzez dynamiczną medytację, dzięki nowym technologiom, a nawet sportom.
 • Autor wyjaśnia, w jaki sposób się zmieniliśmy. Nasze potrzeby są teraz bardziej intensywne, nasz świat jest szalony, mamy wiele innych sposobów uczenia się: Internet i nowe technologie przybliżają nas bardziej niż kiedykolwiek do osobistego rozwoju, a nawet do świata medytacji.
 • Rohan Gunatillake nazywa to „miejską medytacją”. Prawda jest taka, że ​​miasta, praca i świat cyfrowy są tym, co dzisiaj definiuje wielu z nas. Jak możemy się wymknąć na 10-dniowe rekolekcje na łonie natury, aby nauczyć się medytować? Jeśli nie możemy, a najprawdopodobniej nie jesteśmy tego w stanie zrobić, mamy własny dom i te wspaniałe technologie, które mogą nas nauczyć, jak połączyć się z rzeczywistością…

„Jeśli chcesz pokonać niepokój życia, żyj chwilą, żyj oddechem”.

-Amit Ray-

Świat ciągle się zmienia a my jesteśmy jego częścią. Ale nie zapominajmy: uważność jest również mobilna.Cieszmy się teraźniejszością, we wszystkich jej wspaniałych niuansach, wzlotach i upadkach, zapachach, smakach i wrażeniach…Kwiat lotosu.

Trening uważności – sposoby na jego rozpoczęcie

Jak powiedział Daniel Goleman, uwaga jest jak mięsień, z którego musimy codziennie korzystać, aby być bardziej świadomym naszego otoczenia, a także tego, co dzieje się wewnątrz. Jednak… jak to zrobić, jeśli nie mamy czasu? Czy możemy naprawdę nauczyć się medytować, chodząc na godzinne zajęcia raz w tygodniu?

Cóż, jest to możliwe, ale niektórzy ludzie chodzą na te zajęcia z ciekawości i przerywają je po kilku dniach, ponieważ taka metoda na nich nie działa. Mają problem z wyciszeniem swojego zapracowanego umysłu i znalezieniem idealnej równowagi tam, gdzie wszystko inne znajduje się na drugim planie.

Ale to nie przypadek, że ta ponad 2500-letnia praktyka buddyjska dotarła do zachodniego świata. To dlatego, że naukowcy tacy jak dr Kabat-Zin – między innymi – rozumieją, że nasz wymagający świat porusza się szybko i dlatego potrzebujemy uważności. Na początek mamy wiele opcji do wyboru.

„Życie to taniec. Uważność to bycie świadkiem tego tańca. „

-Amit Ray-Medytujący chłopiec.

Uważność w pracy

Firmy takie jak Apple, Google, Nike i eBay codziennie stosują trening uważności w swoich miejscach pracy. Aby ta technika była skuteczna, potrzebowalibyśmy oczywiście odpowiedniego środowiska pracy i polityki firmy, ale nie jest to tak skomplikowane, abyśmy sami nie byli w stanie tego zrobić. Oto kilka wskazówek:

 • Zabierz się do pracy bez pośpiechu (może się nie udać już w pierwszym tygodniu, ale krok po kroku dojdziesz do tego, jak to robić).
 • Poświęć 5 minut na umiejscowienie się, zaplanowanie dnia, przyjrzyj się temu, co masz zamiar zrobić oraz oceń jak się czujesz.
 • Oddychaj głęboko i bądź świadomy swojego ciała tu i teraz, swojej postawy i wszelkiego napięcia.
 • Rób 5-minutową przerwę co 40 minut, aby medytować, oddychać i ponownie połączyć się z sobą samym.

Medytuj podczas spaceru

Idealną sytuacją byłoby poświęcić pół godziny dziennie na energiczny spacer, nie tylko po to, aby ćwiczyć nasze ciało, ale także umysł w podstawowych zasadach uważności. Oto kilka głównych wskazówek:

 • Zacznij chodzić w normalnym tempie. Stopniowo odnajdziesz tempo, które jest relaksujące, oczyszczające i wyzwalające. Niektórzy będą chodzić w wolniej, inni mogą decydować się na szybszy spacer.
 • Czas skoncentrować swoją uwagę na czymś. Wizualizuj swój umysł tak, jakby był latarnią, która rzuca światło na jeden, konkretny aspekt, a dopiero potem na następny: najpierw oddechem, potem uczuciem w stopach, gdy dotykają ziemi, a potem wiatr dotykający twojej skóry… Skup swoją uwagę na tych aspektach cyklicznie, pierwszy, a potem następne.
 • W końcu uświadomisz sobie, że nie musisz już skupiać się na wszystkim, co dzieje się z twoim ciałem. Po kilku dniach światło latarni będzie sięgało tak daleko, że dostrzeżesz wszystko naraz.Stopy i pierze.

Trening uważności w domu

Jeśli jesteś osobą, która nie czuje się komfortowo podczas grupowych zajęć, słuchając osobistego trenera lub jeśli nie masz czasu na kurs, nie zapominaj, że zawsze masz książki i kursy onlinedostępne na wyciągnięcie ręki. Dzięki nim możemy poznać podstawy uważności w domu.

Jeśli tak, nigdy nie zaszkodzi postępować zgodnie z tymi sugestiami:

 • Wybierz przestrzeń, miejsce i porę dnia, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom, aby praktykować medytację. Pamiętaj, że musisz naprawdę się temu poświęcić, ponieważ będzie to wymagało konsekwencji.
 • Zacznij od 10 lub 15 minut. Krok po kroku, kiedy się do tego przyzwyczaisz, możesz przedłużyć trening.
 • Wybierz technikę, która najbardziej ci
 • Bądź cierpliwy i nie oczekuj natychmiastowych rezultatów. Uważność wymaga czasu i zaangażowania.

Czasy się zmieniają, ale nawet w naszym intensywnym, wymagającym życiu, zawsze będziemy mieli tę niezwykłą praktykę w naszym zasięgu. Wszystko, co musimy zrobić, to znaleźć ścieżkę, która najbardziej nam odpowiada. Spróbujmy czegoś nowego i zróbmy pierwszy krok w kierunku zrozumienia i uważności.