Dlaczego ukrywanie niepokoju jest takie złe?

Dlaczego ukrywanie niepokoju jest takie złe?

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2021

Niepokój nie jest ani dobry, ani zły. To Ty decydujesz jak do niego podejdziesz. Dowiedz się dlaczego ukrywanie niepokoju może mieć opłakane skutki.

W życiu przytrafi Ci się wiele rzeczy, które będą wzbudzały w Tobie stres. Jednak radzenie sobie z nimi jest pomocne i zdrowe. Chociaż ukrywanie niepokoju może wydawać się początkowo najlepszym rozwiązaniem, to takie postępowanie na dłuższą metę może okazać się dość szkodliwe.

Kiedy wszystko się zmienia, czujesz strach i niepokój. Każdy z nas to przeżywał. Niepokój to stan umysłu, w którym odczuwasz brak bezpieczeństwa i zmartwienie. W takich chwilach myślisz jedynie o tym, co może pójść nie tak. Dlatego też, ponieważ nie wiesz czego możesz się spodziewać, odczuwasz niepokój o przyszłość.

Pod względem fizycznym niepokój może sprawiać, że będziesz na przykład się pocić, obgryzać paznokcie, chodzić w kółko i odczuwać ból w klatce piersiowej. Wszystko to zależy od sytuacji oraz stopnia zaniepokojenia.

Mimo tego Twój niepokój może maskować inna reakcja na stres. Można zaobserwować to u osób, które odczuwają duży stres, ale tego nie wyrażają. Takie osoby zachowują się jakby nic się nie działo. Ich brak ekspresji to jedynie narzędzie do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

“Człowiek nie martwi się prawdziwymi problemami tak bardzo jak swoimi wyobrażonymi niepokojami na temat prawdziwych problemów.”

-Epiktet-

Pół twarzy mężczyzny - ukrywanie niepokoju

Ukrywanie niepokoju

Każdy z nas wyraża emocje na różne sposoby. Niektórzy okazują klasyczne objawy niepokoju, takie jak pocenie się, przyspieszone tętno oraz podirytowanie. Z kolei inni wyrażają swój stres ukrywając niepokój.

Wykorzystują swój brak ekspresywności, aby ukryć swój niepokój. Dlatego w trudnych warunkach działają bez emocji. Chociaż są zaniepokojeni, ukrywają swój niepokój. Nie oznacza to, że nie mają serca. To po prostu ich sposób na radzenie sobie ze stresem. Niektórzy zamierają podczas stresujących sytuacji; tym osobom się to nie przydarza.

Osoby, które ukrywają swój niepokój, wydają się beznamiętne. To fasada, stosowana do radzenia sobie ze stresem oraz do unikania niepotrzebnych pytań.

Czy takie osoby są silniejsze od innych? Może tak, może nie. Po prostu chowają swoje emocje, aby uniknąć dręczenia przez innych. Chociaż mogą czuć się okropnie, nie będą rozmawiać o tym z innymi.

Co sprawia, że zaczynasz ukrywać niepokój?

Świadomość tego, że odczuwasz niepokój, może jeszcze bardziej zwiększać poziom stresu. Niepokój nie zawsze jest zły, ponieważ pomaga Ci zachować uwagę w niebezpiecznych sytuacjach. Dlatego też wszystko zależy od sytuacji i tego, jak zdecydujesz się sobie z nią poradzić. Co sprawia, że ukrywasz niepokój?

  • Odczuwanie ogromnego stresu. Kiedy osoby w Twoim otoczeniu nie wiedzą jak poradzić sobie z sytuacją i czujesz się zobowiązana przejąć dowodzenie. Na przykład branie na siebie odpowiedzialności za organizację pogrzebu ukochanej osoby.
  • Brak chęci pokazania bólu. To może okazać się jeszcze bardziej bolesne. Czasami masz wrażenie, że inni nie zrozumieją tego, przez co przechodzisz.
  • Zamieranie. Kiedy się boisz i nie jesteś w stanie ruszać się ani myśleć.
  • Wymówka. Nie chcesz stawić czoła skomplikowanej sytuacji.
  • Docenianie prywatności. Nie chcesz, aby ktokolwiek wiedział co się z Tobą dzieje, więc się odcinasz.

Chociaż niektóre osoby wykorzystują te strategie jedynie czasami, to inni zawsze reagują w ten sposób. Możesz myśleć, że nie mają emocji, ale chcą po prostu, by im nie przeszkadzano.

Piłeczka antystresowa

Jak radzić sobie z kimś, kto ukrywa swój niepokój?

Możesz mieć trudność z poznaniem takich osób, zwłaszcza jeśli myślisz, że nie są wrażliwe. Nie zawsze tak jest, ponieważ niektórzy mają mniejsze problemy z wyrażaniem swoich myśli niż inni. Po prostu tacy są.

Kiedy masz do czynienia z kimś, kto ukrywa swój niepokój, postaraj się zrozumieć dlaczego ma trudności z wyrażaniem samego siebie. Nie oceniaj go. Powinnaś pomóc mu zyskać pewność siebie, aby w końcu zdecydował się mówić o swoich uczuciach.

Czasami osoby, które ukrywają swój niepokój, mogą obawiać się ponownego zranienia. Wtedy musisz sprawić, aby poczuły się pewniej oraz aby ponownie odczuły, że są doceniane. W ten sposób okażesz im szacunek.

Pamiętaj, że nie każda osoba, która nie wyraża emocji, jest dobra. Niektórzy nie mają uczuć czy emocji, ponieważ nie posiadają empatii.

Zalety płynące z ujawnienia niepokoju

W życiu pojawiają się momenty, w których musisz myśleć w sposób świadomy i nie dawać się ponieść swoim emocjom. Mimo tego ujawnianie dręczącego Cię niepokoju ma określone zalety, takie jak:

  • Doświadczanie bardziej autentycznych związków,
  • Zmniejszanie stresu,
  • Zwiększanie empatii,
  • Poprawa samopoznania,
  • Większe poczucie własnej wartości,
  • Większa szczerość,
  • Zwiększona przejrzystość,
  • Większe umiejętności ufania innym.
Smutne i szczęśliwe buźki

Niepokój sam w sobie nie jest dobry ani zły. To Ty decydujesz co z niego wyciągniesz. Staw czoła swojemu niepokojowi, ujawniając go. Znajdziesz sposób na udowodnienie innym i sobie kim tak naprawdę jesteś.

Brak emocji nie oznacza wcale, że jesteś silna. Nic się nie stanie, jeśli nie będziesz w stanie poradzić sobie z daną sytuacją. Nie ma nic złego w smutku, bezradności lub braku wiedzy na temat tego, co masz zrobić. Pozwól sobie wyrazić swoje najgłębsze uczucia i przyjmij pomoc od innych. Nie musisz samodzielnie stawiać czoła wszystkim trudom. Żyj w teraźniejszości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.