Na czym polega JOMO, czyli radość z braku?

Na czym polega JOMO, czyli radość z braku?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W JOMO chodzi o doświadczanie teraźniejszości i znajdowanie radości w swoich własnych doświadczeniach. Nie kieruj się zazdrością i przeczytaj dzisiejszy artykuł.

JOMO, czyli radość z braku, opiera się na radości płynącej z braku doświadczania czegoś, co według Ciebie powinieneś doświadczać. Jest to odrobinę dezorientujące, ale w poniższym artykule wyjaśnimy na czym dokładnie polega i podpowiemy Ci jak możesz osiągnąć ten stan.

Starsza kobieta słuchająca muzyki

Czym jest JOMO?

JOMO oznacza dosłownie radość z przegapiania i stanowi przeciwieństwo FOMO, czyli lęku przegapiania. Chociaż może wydawać się to dziwne, to wiele osób cieszy się z przegapiania czegoś, co kiedyś uznawali za rzecz, której musza doświadczać.

Dlaczego wiele osób się z tym identyfikuje? Cóż, czasami myślenie o tym, co według Ciebie przegapiasz, może być szkodliwe.

W świecie, który jest tak zglobalizowany jak nasz, zawsze istnieje coś lepszego od tego, co już posiadasz. Wystarczy jedno kliknięcie, aby za pomocą mediów społecznościowych znaleźć osoby, które radzą sobie lepiej od Ciebie.

Właśnie dlatego niektóre osoby spędzają czas pragnąc czegoś lepszego zamiast cieszyć się swoją teraźniejszością.

Właśnie dlatego zrobiło się JOMO. Jego twórcy mówią, że owszem, zapewne istnieje coś lepszego od tego, co masz, jednak wszystkie Twoje obecne doświadczenia również mogą być przyjemne. Ta myśl bazuje na medytacji mindfulness oraz terapii akceptacji i zaangażowania.

Dzięki temu, jeśli z radością coś przegapiasz, będzie Ci łatwiej żyć w teraźniejszości. Ten sposób myślenia sprawia, że coś tak prostego jak przebywanie z przyjaciółmi czy czytanie książki może być tak przyjemne jak kolejna przygoda.

Kobieta śmiejąca się w deszczu - JOMO

Jak rozwinąć mentalność JOMO?

Nauka odmawiania może poprawić Twój nastrój. Jak możesz się tego nauczyć? Oto kilka podpowiedzi:

1. Zaakceptuj swoją rzeczywistość

Przede wszystkim musisz zaakceptować fakt, że nie możesz być w dwóch miejscach jednocześnie. Jest tyle miejsc, które warto odwiedzić, posiłków, które warto zjeść i rzeczy, które trzeba zrobić. Jeśli będziesz starać się zrobić wszystko, będziesz tylko odczuwać frustrację i smutek.

Zaakceptuj swoją rzeczywistość taką, jaka jest. Rozwijaj swój stoicyzm. Warto zaakceptować wszystko, przez co przechodzisz.

2. Odkryj to, co jest dla Ciebie ważne

Kiedy zrozumiesz już, że nie musisz doświadczać wszystkiego, będziesz musiała zrozumieć co tak naprawdę chcesz zrobić. Postaraj się stworzyć listę swoich celów i zainteresowań. Co jest dla Ciebie ważne? Jaką rzecz skreśliłabyś jako pierwszą z listy.

Pamiętaj, że to sprawa osobista. Nie chodzi o to, czego chcą inni. Jeśli naprawdę chcesz rozwinąć mentalność JOMO, będziesz musiała wykazać się szczerością i przyjrzeć się swojemu wnętrzu.

3. Naucz się odmawiać

Ostatni krok do cieszenia się z braku jest prosty, jednak może okazać się najtrudniejszy. Chodzi w nim o to, aby znaleźć w sobie pewność siebie, by powiedzieć nie, gdy tak naprawdę nie chcesz iść na imprezę lub ponieważ masz inne zobowiązania i nie możesz iść.

Pojawia się strach związany z tym co pomyślą o Tobie inni lub wstyd albo brak pewności siebie, co prowadzi do zaplątania się w sytuacje, które Ci nie odpowiadają. Pozbycie się tego zachowania pomoże Ci skoncentrować się na tym, co jest naprawdę ważne.

Kiedy zrozumiesz już co lubisz, będzie Ci łatwiej odmówić wszystkiego innego. Jednak czasami będziesz musiała sprawdzić swoją umiejętność wyznaczania granic. Na szczęście istnieje wiele zasobów, które mogą wspomóc Twoją asertywność.

Ludzie tańczący w morzu

Rozwój mentalności JOMO może okazać się Twoją najlepszą decyzją. Podpowiedzi zawarte w tym artykule pomogą Ci rozpocząć, jednak pamiętaj, że istnieją setki sposobów na nauczenie się czerpania radości z tego, co już masz. Musisz jedynie znaleźć to, co sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.