Ukrywanie emocji ma swoją cenę

Ukrywanie emocji ma swoją cenę
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Ukrywanie emocji jest prawdopodobnie czymś, co robisz dość często. Wszyscy tak postępujemy. Uciszasz ból i tłumisz swój niepokój, strach i gniew. Ale krok po kroku, ukrywanie emocji przestaje działać. Zamiast tego powoduje tylko zablokowanie umysłu, które powstrzymuje cię przed zachowaniem dobrego zdrowia, spontaniczności i przed rozwojem osobistym.

Od kilku stuleci społeczeństwo wykształciło nas, abyśmy wierzyli, że najważniejszą rzeczą w naszym świecie jest rozum. Kartezjusz powiedział: “cogito ergo sum” (myślę, więc jestem), a to wyznacza sposób, w jaki myślimy dzisiaj o emocjach. Emocje i wszystko, co z nimi kojarzymy, zabiera nas coraz dalej od cywilizacji.

“Chodź jak lew, mów jak gołąb, żyj jak słoń i kochaj jak niemowlę”

-Santosh Kalwar-

Może dlatego uczymy dzieci, że płacz oznacza niedojrzałość i że zawsze lepiej ukryć swój smutek. Uczymy je, że ludzie, którzy się złoszczą i reagują na to, czego nie lubią lub uważają za niesprawiedliwe, są niegrzeczni.

“Śmiej się cicho”, mówimy w domyśle, ponieważ głośny śmiech oznacza, że ​​zwariowałeś. Wyjaśniamy, że emocje, a zwłaszcza ich pokazywanie, to słabość. Nikt nie mówi dzieciom, że emocje mają duży potencjał i że ważne jest, aby je zrozumieć i jak najlepiej wykorzystać.

Czujemy, ponieważ istniejemy. Taka jest prosta prawda. Uczucia i emocje dają nam życie, a represje je odbierają – krok po kroku. Ukrywanie swoich uczuć jest szkodliwe.

Ukrywanie emocji - mężczyzna w wodzie.

Emocje i ich cel

Możemy spokojnie stwierdzić, że wszyscy przybyliśmy na ten świat z niesamowitym potencjałem ku temu, by być szczęśliwym. Istnieją jednak pewne niuanse tej koncepcji, które należy rozróżnić. Twoje geny i środowisko predysponują cię do pewnych zachowań.

Tak więc duża część emocjonalnego cierpienia, które w sobie nosisz, nie wiedząc dlaczego pochodzi z tej mentalnej i emocjonalnej struktury, która rozwinęła się bardzo wcześnie w twoim życiu.

Nauczyciele i rodzice uczą zasad i wiedzy. Możesz nie zdawać sobie jednak sprawy, że uczą cię także emocji. Właśnie ten ostatni czynnik determinuje w znacznej mierze jakość życia i potencjał ludzki.

Niezdrowe zarządzanie emocjami często prowadzi do zniekształcania prawd. Czasami myślisz na przykład, że emocja jest jak opcja w menu. Możesz wybrać i zdecydować się na coś konkretnego (dzisiaj jestem rozczarowany, ale decyduję się okazać szczęście).

Jednak dynamika wewnętrzna nie działa w ten sposób. To dlatego, że nie możesz odkładać emocji. Nie umierają one ani nie znikają, tylko się przekształcają. Zmieniają się w zaburzenia psychosomatyczne i stres.

Kobieta o dwóch twarzach.

Ukrywanie emocji nie jest zdrowe

Ukrywanie uczuć wiąże się z wysokimi kosztami. Możesz myśleć, że ukrywanie uczuć poprawi sytuację. W końcu nie chcesz zwracać na siebie uwagi, a gdy się nie zmieniasz, możesz nadal być produktywny. Ale jak długo będziesz w stanie nosić tę maskę?

  • Pomyśl o emocjach jako o energii, jak o wewnętrznych impulsach, które potrzebują ekspresji i ruchu. Jeśli je ukryjesz, ta energia zostanie skierowana do wewnątrz. Wynik? Napięcie mięśniowe, problemy żołądkowo-jelitowe, bóle głowy itp.
  • Pamiętaj, że im mocniej je powstrzymujesz, tym silniejsza będzie emocjonalna ekspresja. W rezultacie wszystkie wyparte emocje będą szukały rozwiązania, jakiegoś wyjścia. Czasami wydostają się w najgorszy możliwy sposób. Widać to wyraźnie, gdy tłumimy gniew lub rozczarowanie. W końcu przelewamy całe napięcie na niewłaściwą osobę lub reagujemy nieproporcjonalnie (z użyciem przemocy).

Kobieta okazująca złość.

Jak mogę zarządzać swoimi emocjami?

Teraz wiesz, że rozwiązaniem nie jest tłumienie, ukrywanie lub udawanie uczuć. Energia emocjonalna i tak w nas pozostanie. Kluczem zatem jest pozwolić jej płynąć. Aby zrozumieć, jak lepiej zarządzać swoimi emocjami, pomyśl o tych prostych metaforach.

  • Jeśli zdecydujesz się zostawić swoje emocje w studni, zachorujesz. Woda pozostawiona w stagnacji przez długi czas psuje się, pachnie nieprzyjemnie, gnije. Unikaj więc studni.
  • Jeśli wybierzesz tę strategię, zranisz innych. Czasami emocje są jak huragan lub tsunami. Opadają na innych z taką złością i pogardą, że każda z osób nimi dotkniętych poczuje się przegrana.
  • Koło wodne. Młyn lub koło wodne umożliwia przepływ wody. Płynie gładko, w harmonii. Ruch jest delikatny i nic się nie zatyka. Woda pozostaje świeża, nigdy nie stoi bez ruchu. To najlepsza opcja.

Kropla wody w kształcie serca.

Chodzi o odpowiednie przekazywanie każdej z twoich emocji. Pozwól im swobodnie płynąć, gdyż ukrywanie emocji do niczego Cię nie doprowadzi. Powiedz, co ci przeszkadza, wtedy kiedy tak czujesz. Działaj, gdy moment wymaga reakcji. Bądź zawsze asertywny i sprawny nawet pod presją. Po prostu – uczyń swoje emocje harmonijnym silnikiem zamiast pułapką.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.