Samotne podróżowanie – jakie daje korzyści?

Samotne podróżowanie – jakie daje korzyści?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 01 czerwca, 2018

Samotne podróżowanie jest niezapomnianym przeżyciem. Wszyscy, którzy kiedyś wybrali się w podróż w pojedynkę polecają to doświadczenie. Jest to sposób podróżowania zupełnie inny niż wszystkie inne. Nie jest ważne, do którego kraju się udajesz – samotne podróżowanie jest podróżą do siebie samego, do własnego wnętrza.

Podróżowanie budzi niepokój niemal w każdym człowieku na świecie. Szczególnie, jeśli chodzi o podróż do innego kraju lub innej kultury. Nie jest to skok w otchłań w dosłownym znaczeniu, ale często budzi podobne odczucia. Co więcej, niezależnie od tego, jak dobrze się przygotujemy, zawsze będą niespodzianki i potrzeba improwizacji.

Nikt nie powiedział, że samotne podróżowanie niesie ze sobą tylko dobre doświadczenia. Nawet podróżując w grupie łatwo natrafić na nieprzyjemne sytuacje w obcym miejscu. Dlatego dobrze jest dobrze przygotować się do podróży.

Na osoby, które decydują się wybrać w drogę samotnie czeka bogactwo nowych doświadczeń. Samotne podróżowanie uczy wielu rzeczy i daje miejsce na prawdziwe, nieskrępowane dojrzewanie. Oto pięć zalet podróżowania w pojedynkę, o których warto pamiętać przy planowaniu następnej podróży.

1. Samotne podróżowanie uczy

Samotne podróżowanie jest sposobem na poszerzenie wiedzy o sobie samym. Oczywiście, każdego dnia uczymy się trochę więcej o sobie. Jednak bycie samemu w niecodziennych okolicznościach i miejscach uwidacznia wiele nowych aspektów naszej osobowości. Aspektów, których byliśmy całkowicie nieświadomi.

Bardziej widoczne stają się lęki i odwaga. Czasami zaskoczysz samego siebie. Nie traktuj tego doświadczenia jako wyzwania dla swojej wartości. Aby wzbogacić swoje życie, po prostu pozwól sobie być sobą. Niech podróż przebiega swoim własnym rytmem.

Człowiek - samotne podróżowanie

2. Refleksje i zmiany

Podróż do nowego miejsca skłania do obrania innej perspektywy. Ujmuje czas w pewnego rodzaju nawiasy, pozwalając Ci się zastanowić. Możliwe, że samotne podróżowanie pozwoli Ci spojrzeć na Twoje dotychczasowe życie innymi oczami.

Samotne podróżowanie zmienia. Przed, w trakcie i po podróży zobaczysz zmiany w swoim sposobie bycia. Nawet jeśli wybierzesz się do nowego miejsca i nie wystawisz stopy poza pokój hotelowy, ograniczając się do spoglądania przez okno, podróż przekształci Cię w drobnym stopniu. Zawsze będzie to zmiana na lepsze, ponieważ od teraz lepiej zrozumiesz swój punkt widzenia.

3. Poprawia umiejętności społeczne

Nawet jeśli na co dzień Twoim zachowaniem kieruje skromność i nieśmiałość, samotne podróżowanie sprawi, że odejdziesz od starych nawyków. Nie będzie z kim porozmawiać. Musisz przebywać ze sobą sam na sam. Najprawdopodobniej, nie wiedząc kiedy, zaczniesz rozmawiasz z ludźmi, których nie znasz.

Samotne podróżowanie

Miejscowi w większości krajów na świecie chętnie rozmawiają z samotnie podróżującymi osobami. Jeśli jesteś z kimś, zamyka to krąg. Inni odbierają towarzysza podróży lub grupę jako barierę dla interakcji. Z drugiej strony kiedy podróżujesz samotnie, ludzie są bardziej otwarci na rozmowę.

4. Niech żyje wolność

Samotne podróżowanie jest okazją do zrobienia dokładnie tego, czego chcesz, jak chcesz i kiedy chcesz. Jeśli chcesz wstać w południe, idealnie. Jeśli chcesz iść na zakupy, cudownie. Nie ma nikogo, kto by Ci powiedział, że jest już zmęczony lub znudzony.

Możesz także stworzyć swój własny rytm. Nie masz zobowiązań wobec nikogo. Jedyne ograniczenia powstają z Twojej woli. Nie ma pracy, żadnych kompromisów, nikt nie zaznacza granic. To wyjątkowa okazja, aby cieszyć się tym, co najbardziej lubisz robić.

5. Pozostaw wszystkie problemy za sobą

Samotne podróżowanie tymczasowo pozbawia rutyny i nie niesie ze sobą żadnych śladów życia, które chwilowo opuszczasz. Nikt nie rozpocznie rozmowy o rodzinie, pracy, sposobie życia czy planach. Jesteś tam, gdzie jesteś. Zachowujesz anonimowość. Nikt nic o Tobie nie wie. Ludzie, których napotkasz na swej drodze dowiedzą się o Tobie tylko tyle, ile im opowiesz.

Mężczyzna na łące

Samotne podróżowanie to świetny sposób na zerwanie więzi ze wszystkim. Zwłaszcza z problemami. Oczywiście w końcu o nich pomyślisz, ale tylko jeśli zechcesz i tylko na tyle, na ile chcesz. „Zagubienie” w nieznanym miejscu to sposób na odnalezienie siebie.

Nie oznacza to, że problemy znikają. Będą tam, kiedy wrócisz, ale kiedy weźmiesz oddech, na pewno będziesz je obserwować z innej perspektywy. Będzie Ci łatwiej podejmować bezpieczne decyzje i znajdować rozwiązania. Pozostaje jedynie przygotować się emocjonalnie do podróży.

Samotne podróżowanie jest idealnym sposobem na wydostanie się z sytuacji, gdy masz ochotę „wszystko przerwać”. Prawie każdy, kto raz zdecydował się na samotne podróżowanie, zrobił to ponownie. Musi być tego powód.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.