Dlaczego robisz się marudny, gdy jesteś głodny?

Kiedy w żołądku szaleje głód, zmieniają się nasze emocje i pojawia się zły nastrój, brak cierpliwości, wszystko nas frustruje i denerwuje... Co jest przyczyną tego zjawiska?
Dlaczego robisz się marudny, gdy jesteś głodny?

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Nauka potwierdza pewne zjawisko, które dla niektórych jest niezwykle oczywiste. Chodzi o przekonanie, że głód wprawia prawie wszystkich w zły nastrój, nawet jeśli niektórzy z nas potrafią to ukryć lepiej niż inni (na przykład dzieci nie są w stanie kontrolować tych zachowań). Czy Ty również jesteś marudny, gdy jesteś głodny?

Małe dzieci płaczą i wykazują negatywne wzorce zachowań, gdy są głodne. Dopóki nie będą potrafiły wyrazić tego, co czują, ten podstawowy instynkt jest dla nich intensywny, bolesny i niepokojący. Nawet w dorosłości, niezależnie od wieku, głód sprawia, że czujesz się nieswojo.

Nie tylko burczy Ci w żołądku, co jest nieprzyjemne. Uczucie głodu może dezaktywować Twoją zdolność inteligentnego radzenia sobie z frustracją lub gniewem. To zjawisko bardzo powszechne, ale też wyjątkowe i zasługujące na dogłębną analizę.

Niektóre agresywne reakcje w pracy mogą być spowodowane przez głód.

Zła kobieta
Nasz mózg potrzebuje paliwa, aby móc regulować nasze emocje. Kiedy brakuje mu energii, nie może przezwyciężyć gniewu.

Dlaczego robisz się marudny, gdy jesteś głodny?

Kiedy wracasz do domu po długim dniu w pracy, nie jesteś po prostu wyczerpany. Często jesteś również drażliwy. Jednak ten dyskomfort nie zawsze jest związany z tym, co wydarzyło się w Twoim środowisku pracy. Czujesz się marudny, ponieważ od kilku godzin nic nie jadłeś.

Długa przerwa od jedzenia ma wyraźny wpływ na mózg. Twój mózg nieustannie bada rezerwy energii i składników odżywczych w Twoim ciele. Kiedy odkryje, że poziomy są niskie, aktywuje kluczowe fizjologiczne uczucie głodu.

Często pojawia się również inne zjawisko. To niemożność regulowania swoich stanów emocjonalnych, gdy czujesz się naprawdę głodny. Twoja energia jest niska, więc intensywniej doświadczasz stanów takich jak drażliwość i frustracja. Może to prowadzić do emocji takich jak gniew. Kiedy jesteś bardzo głodny, trudno jest Ci zapanować nad swoją negatywnością.

Chociaż nasz mózg stanowi tylko dwa procent masy ciała, zużywa od 20 do 30 procent całej naszej energii.

Kluczem jest spadek poziomu glukozy

Badanie przeprowadzone przez University of Guelph (Kanada) przeanalizowało związek między głodem a nastrojem. Wyjaśnienie tego zjawiska tkwi w spadku poziomu glukozy. Kiedy poziom tego podstawowego źródła energii dla mózgu zostaje obniżony, pojawia się dyskomfort emocjonalny.

Hipoglikemia jest czynnikiem decydującym o pojawieniu się stresu fizjologicznego i psychicznego. To sytuacja, która dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Zmiana w emocjach prowadzi również do większego odhamowania, a nawet agresywności, co ułatwia instynkt łowiecki w świecie zwierząt.

W naszym ludzkim wszechświecie wszyscy byliśmy świadkami dyskusji, starć i nieporozumień w naszych środowiskach pracy. Kiedy dzień pracy jest naprawdę długi, a czas jedzenia się opóźnia, atmosfera może być wyjątkowo niekorzystna.

Głód, niepokój i pragnienie niezdrowej żywności

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego jesteś marudny, gdy jesteś głodny, możesz również chcieć wiedzieć, dlaczego pragniesz niektórych niezdrowych pokarmów. Należy pamiętać, że chociaż mózg zajmuje tylko dwa procent całkowitej masy ciała, jest to naprawdę wymagający narząd. Zużywa 30 procent Twojej energii.

Kiedy przez kilka godzin nie dostarczasz mózgowi odpowiedniej ilości energii, pojawia się stres, dyskomfort i niepokój – co zresztą już wiesz. Ponadto lęk wymaga szybkiej i intensywnej podaży pokarmów, które generują wysokie dawki dopaminy. Jest to natychmiast dostarczane przez niezdrowe jedzenie.

Nie ma nic tak przyjemnego, by złagodzić zły nastrój, jak pizza, paczka chipsów czy hamburger. Jednak te pokarmy bogate w tłuszcze nasycone mają naprawdę niską wartość energetyczną i są również uzależniające. W ciągu kilku godzin Twój mózg powie Ci, że znowu jesteś głodny.

Aby uniknąć spadków poziomu glukozy, zaleca się zjedzenie kawałka owocu lub nabiału (roślinnego, jeśli nie tolerujesz laktozy) między posiłkami.

Kobieta jedząca pizzę
Ulga od dyskomfortu, powodowanega przez kaloryczne i niezdrowe jedzenie, takie jak pizza, jest chwilowa. Stopniowo ponownie pojawia się głód.

Dlaczego niektórzy ludzie lepiej radzą sobie ze swoim stanem emocjonalnym, gdy są głodni?

Wiele osób jest w gorszym nastroju, gdy są głodni. Jednak  na innych głód wydaje się nie mieć wpływu. Dlaczego tak jest? Procesy chemiczne i neuronalne są złożone i różnią się znacznie w zależności od osoby.

Są tacy, którzy wykazują emocjonalny wzorzec, który jest zawsze spokojny i zrelaksowany. Inni natomiast, gdy są głodni, mają większe trudności z kontrolowaniem złego nastroju i mogą być nie do zniesienia. We wszystkich przypadkach, gdy pojawia się głód, ludzie odczuwają większe zmęczenie i doświadczają niższej sprawności poznawczej. Innymi słowy, trudno jest myśleć, utrzymywać koncentrację i być kreatywnym.

Kiedy czujesz się głodny, nic nie sprawia Ci przyjemności. To dlatego, że jest to pierwotny instynkt, jeden z najbardziej podstawowych u człowieka. W końcu od tego zależy nasze przetrwanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Thomas Horman, Maria Fernanda Fernandes, Yan Zhou, Benjamin Fuller, Melissa Tigert, Francesco Leri. An exploration of the aversive properties of 2-deoxy-D-glucose in rats. Psychopharmacology, 2018; DOI: 10.1007/s00213-018-4998-1
  • Swami V, Hochstöger S, Kargl E, Stieger S. Hangry in the field: An experience sampling study on the impact of hunger on anger, irritability, and affect. PLoS One. 2022 Jul 6;17(7):e0269629. doi: 10.1371/journal.pone.0269629. PMID: 35793289; PMCID: PMC9258883.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.